Kabina prysznicowa – jak ją dobrze wybrać?

Drukuj
Rozmiar

Na wybór odpowiedniej wielkości kabiny prysznicowej ma najczęściej wpływ ilość miejsca w łazience. Jeżeli nie ma go wiele, to pozostaje zamontowanie kabiny o najmniejszym rozmiarze, czyli 80 cm x 80 cm. Taki model pozwala oczywiście na umycie ciała, ale nie jest to najbardziej komfortowe rozwiązanie, szczególnie dla osób wysokich czy tęgich.

Jeśli tylko istnieje taka możliwość, to warto zdecydować się na model większy przynajmniej o 10 cm. Taka kabina jest już na tyle obszerna, aby każdy mógł się w niej swobodnie umyć.
Jeśli jednak nic nie stoi na przeszkodzie, to można wybrać rozmiar jeszcze większy. Są to zazwyczaj kabiny prostokątne o wymiarach 100 cm x 90 cm lub 100 cm x 120 cm. Można również pomyśleć o kabinach bardzo dużych, produkowanych najczęściej na indywidualne zamówienie klienta.

Niezależnie od wybranego rozmiaru, na rynku dostępne są modele z dodatkowymi funkcjami, jak np. popularne  


Kształt

Tak jak i w przypadku rozmiaru, kształt kabiny jest najczęściej uzależniony od wnętrza łazienki. W ciasnych pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się kabiny półokrągłe, montowane w narożniku. Szczególnie nadadzą się te wyposażone w drzwi przesuwne, które nie zajmują miejsca podczas otwierania.
W nieco większych łazienkach zmieszczą się także te o kształcie kwadratu lub prostokąta, również montowane w narożnikach. Czasami w nieregularnych wnętrzach można na kabinę prysznicową wykorzystać istniejące wnęki w ścianach.
W dużych łazienkach można natomiast pokusić się na zamontowanie kabin przyściennych lub wolnostojących. Czasami, przy indywidualnych rozwiązaniach, na dużą kabinę prysznicową przeznacza się także część pomieszczenia, która zostaje oddzielona od reszty ścianką działową (murowaną lub szklaną).
 
Brodzik
 
Brodzik to element, który wraz z kabiną stanowi zestaw niezbędny do stworzenia wygodnego miejsca kąpieli. Wbrew pozorom jego wybór jest bardzo istotny. Kształt brodzika musi być oczywiście dopasowany do kształtu kabiny, ale powinien też spełniać wymagania użytkowników.
I tak płaskie, niemal zrównane z posadzką brodziki możesz zamontować w miejscach, gdzie instalacja odpływowa została schowana w powierzchnię podłogi. Są one bardzo wygodne, bo nie wymagają przekraczania wysokiego progu podczas wchodzenia pod prysznic i wychodzenia z niego. Jeśli będą z nich korzystały dzieci lub osoby starsze, to należy wybrać model o antypoślizgowej, nierównej powierzchni.
Gdy instalacja nie pozwala na zamontowanie zupełnie płaskich modeli, można wybrać te o wysokości ok. 15- 20 cm, które znajdują się już nieco wyżej nad podłogą, zapewniając przy tym łatwy dostęp do syfonu odpływowego ukrytego za panelem maskującym lub w otworze rewizyjnym.
Jeśli natomiast nie posiadasz wanny, a w domu są małe dzieci, które łatwiej umyć w wannie niż pod prysznicem, możesz pokusić się o zamontowanie brodzika o wysokości aż 30-50 cm, który z powodzeniem zastępuje niewielką wannę.

Jeśli nie chcesz w ogóle montować brodzika akrylowego lub stalowego, to możesz zdecydować się na wyłożenie dna kabiny płytkami ułożonymi pod odpowiednim kątem, który zapewni odpływ wody do zamontowanego odwodnienia liniowego lub kratki odpływowej.

 
Materiał i forma
 
Dokonując wyboru kabiny należy także zastanowić się nad jej budową. Każdy, kto czyści łazienkę wie, że utrzymanie kabiny w idealnej czystości – przy intensywnym użytkowaniu – nie jest proste, ponieważ woda i środki myjące mają nieprzyjemną tendencję do pozostawiania na powierzchni szkła i paneli osadów oraz zacieków. Dlatego też im prostsza budowa kabiny, im mniej trudno dostępnych miejsc i detali, tym łatwiej utrzymać ją w czystości.
Warto też zaopatrzyć się w specjalny preparat do czyszczenia kabin prysznicowych, dodatkowo zapobiegający powstawaniu osadów. Bardzo ważne jest, aby tworzywa, z którego wykonane są ramy konstrukcji kabiny, były jak najbardziej odporne na długotrwałą wilgoć i nie zaczęły się pod jej wpływem odbarwiać, odkształcać i rdzewieć.
Nowoczesna kabina prysznicowa


Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też