Jakie grzyby leśne można samodzielnie wyhodować?

Drukuj

Jedni uwielbiają zbierać grzyby dla samej możliwości przyjemnego spędzenia wolnego czasu na łonie natury, wśród malowniczej leśnej gęstwiny. Inni z kolei wybierają się do lasu na grzyby przede wszystkim po to, by wykorzystać je do celów kulinarnych. Zdecydowanie identyfikujesz się z tą drugą grupą? Mamy dla Ciebie doskonałą wiadomość – od teraz możesz samodzielnie uprawiać grzyby w zaciszu własnego ogrodu! 

Już jakiś czas temu pojawił się trend uprawy grzybów leśnych w ogrodach. Jeśli chcesz spróbować swoich sił w takiej niecodziennej hodowli, musisz poznać kilka podstawowych faktów. Jakie grzyby możesz wyhodować w ogrodzie? Jak to zrobić krok po kroku?


Kierunek: sklep ogrodniczy

Aby zacząć przygodę z uprawą grzybów jadalnych, musisz zaopatrzyć się w podstawowy składnik, jakim jest żywa grzybnia. Możesz zakupić grzybnię konkretnego gatunku lub mieszankę grzybni, w skład której wchodzą np. rydz, borowik, podgrzybek, maślak. Przydomowa uprawa grzybów leśnych zyskuje na popularności, dlatego coraz więcej sklepów ogrodniczych, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferuje nie tylko pojedyncze grzybnie, ale nawet całe zestawy do samodzielnej uprawy w domu i ogrodzie. Ceny takich zestawów wahają się od kilkudziesięciu do około 200 zł.


Zanim zdecydujesz się na uprawę…

 Grzyby leśne są dość wymagające w uprawie, dlatego zanim się jej podejmiesz, musisz poznać kilka podstawowych faktów. Dzięki temu, że lepiej zrozumiesz potrzeby grzybów, Twoje szanse na sukces w uprawie wzrosną. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że grzyby, ze względu na sposób odżywiania, dzielą się na kilka typów. Mogą być pasożytami, saprotrofami (żywią się martwymi szczątkami, np. nawozem zwierzęcym, korą), symbiontami (żyją w symbiozie np. z drzewami), a nawet drapieżnikami!

Najpopularniejsze leśne grzyby jadalne, w tym te, których grzybnię możesz zakupić w sklepie, to głównie symbionty, które funkcjonują na zasadzie mikoryzy z korzeniami drzew. Oznacza to, że pobierają pokarm, a w zamian oferują składniki odżywcze oraz wodę. Ale jak ta porcja szkolnej wiedzy z zakresu biologii przekłada się na kwestię uprawy w ogrodzie?

Otóż grzyby w swoim naturalnym środowisku mogą się rozwijać dzięki pewnym specyficznym warunkom, na które składa się wiele czynników. W związku z tym, jeśli wykopiesz grzybnię z lasu i zasadzisz w ogrodzie czy w doniczce, zasypując standardową „ziemią uniwersalną”, możesz zapomnieć o pysznej grzybowej w najbliższym czasie. Ale po kolei…


Jak przygotować się do uprawy grzybów leśnych?

Po pierwsze musisz znaleźć dobre miejsce w ogrodzie, najlepiej pod drzewami, i odpowiednio zaadaptować je na potrzeby grzybów. W tym celu… nie rób nic! Grzyby to nie róże, dlatego nawożenie i wszelkiego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne bardziej im zaszkodzą niż pomogą. Nie rób nic dosłownie, tzn. nawet nie usuwaj opadłych liści, ponieważ w naturalnym środowisku, kiedy ulegają rozkładowi, dostarczają substancji organicznych do gleby.

Dzięki temu gleba w lesie ma wyjątkowe właściwości – jest lekka, przepuszczalna i wilgotna, a do tego bogata we wspomniane substancje. Jeśli chcesz przyspieszyć proces przygotowania gleby pod uprawę grzybów, możesz przywieźć z lasu nieco próchnicznego podłoża i wysypać je pod drzewami lub wykopać trochę ziemi i wymieszać ją z tą leśną. Dopiero wówczas wysiej zarodniki grzybów bądź umieść w korzeniach mikoryzową szczepionkę. Gotowe grzybnie są dostępne w różnych wariantach. Mogą występować pod postacią np. drewnianych kołków nasączonych grzybnią (aplikuje się je na pnie drzew), gotowego podłoża lub ziaren zbóż, na których zaszczepiona jest grzybnia.


Jakie grzyby możesz samodzielnie uprawiać w ogrodzie?

Tak naprawdę możesz wyhodować we własnym ogrodzie niemal każdy popularny gatunek grzyba jadalnego. W sklepach znajdziesz żywe grzybnie takich gatunków jak m.in. borowik, podgrzybek, maślak, rydz, kurka, opieńka, kania, koźlarz, a nawet boczniak. Pamiętaj o tym, aby postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu, ponieważ różne grzyby rosną w różnych warunkach. W związku z tym wybierz odpowiedni gatunek do drzew, jakimi dysponujesz w ogrodzie.

Dla przykładu, popularny borowik, zwany też prawdziwkiem, występuje zarówno w lasach liściastych, iglastych i mieszanych. Gotowe grzybnie przeważnie aplikuje się od połowy kwietnia mniej więcej do października. Rozmieszczasz je przy bukach, dębach, świerkach lub sosnach, z którymi tworzą mikoryzę – najlepiej rosną w towarzystwie młodych egzemplarzy.

Z kolei podgrzybka brunatnego, zaraz po prawdziwku jednego z najbardziej wartościowych grzybów jadalnych w Polsce, spotkasz w lasach iglastych i mieszanych, od lata aż do jesieni. Znajdziesz go dosłownie wszędzie – może rosnąć w mchu, jak również przytulony do pniaków drzew. Zwykle rośnie pod sosną zwyczajną lub świerkiem pospolitym. Najlepiej, jeśli w pobliżu miejsca, w którym chcesz zaaplikować grzybnie, będą rosły młode drzewka iglaste, szczególnie wspomniana sosna. Grzybnia powinna zaowocować mniej więcej w ciągu 3-5 lat. Aczkolwiek jeżeli zapewnisz owocnikom dobre warunki, mogą się one pojawić już w pierwszym roku po posadzeniu.

Podsumowując, jeśli chcesz odnieść sukces w uprawie grzybów, znajdź dla nich właściwe miejsce, przygotuj glebę i koniecznie wybierz gatunek grzyba, który będzie tworzył mikoryzę z drzewami rosnącymi w Twoim ogrodzie. Stosuj się do instrukcji producenta. I na koniec uzbrój się w cierpliwość, bo być może na efekty przyjdzie Ci poczekać kilka lat. Niemniej warto, bowiem samodzielnie wyhodowany grzyb leśny będzie powodem do dumy i ogromnej satysfakcji!Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też