Jak czyścić dywany i wykładziny?

Drukuj
Jako wielka miłośniczka ciepłych i przytulnych wnętrz – bardzo lubię otaczać się dywanami, dywanikami czy wykładzinami. Niestety to elementy aranżacji, które w szybkim tempie pochłaniają kurz i narażone są na liczne zabrudzenia. Przygotowałam garść sprawdzonych porad, które mogą być pomocne przy czyszczeniu dywanów i wykładzin.


Odkurzanie
 
Podstawą zachowania optymalnego stopnia czystości dywanów oraz wykładzin jest regularne odkurzanie. Ja robię to przynajmniej raz w tygodniu, choć gdy widzę, że zachodzi taka potrzeba – częściej. Dzięki temu można bowiem uniknąć wnikania kurzu na stałe.
 
Moja kuzynka – posiadaczka dywanów o długim i gęstym włosiu – zakupiła ostatnio odkurzacz z dodatkową funkcją prania, który doskonale sprawdza się do tego typu materiałów. Warto też pamiętać, że najlepiej odkurzać takie dywany w kierunku pod włos. Dotyczy to także np. puszystych dywaników łazienkowych. Klasyczne dywany zaleca się odkurzać w kierunku włosia.
 
Jeżeli posiadamy w domu kota lub psa, to z pewnością wiemy, jak kłopotliwa bywa kwestia usuwania wnikającej w dywan sierści. Właściciele długowłosych czworonogów powinni odkurzać dywan codziennie. Warto pomyśleć też o zakupie odkurzacza z turboszczotką, który umożliwi jak najsprawniejsze usuwanie sierści.
 
Trzepanie
 
Trzepanie dywanów to niemal rytuał osiedlowych podwórek. Warto pamiętać o tym zabiegu – zdecydowanie jest naszym sprzymierzeńcem w walce o czysty dywan. Dywan należy przewiesić przez trzepak stroną wierzchnią do góry, a następnie energicznie uderzać trzepaczką do dywanów. Kierunek ruchu powinien odbywać się z góry na dół, dzięki czemu dywan będzie oczyszczany z kurzu warstwowo i unikniemy ponownego zabrudzenia jego fragmentów.
Dywany zaleca się trzepać raz lub dwa razy w roku. Sygnałem, że czas już o tym pomyśleć, może być zbite i mocno zakurzone włosie.
 
Nie zapominajmy, że kluczem zawsze pozostaje umiar – zbyt intensywne i zbyt częste trzepanie dywanów może uszkodzić strukturę delikatniejszego włosia.
 
Czyszczenie
 
Jeśli dywan lub wykładzina zabrudzone są w takim stopniu, że nie wystarcza już samo odkurzanie, a dodatkowo planujemy odświeżyć całą powierzchnię, warto zakupić środek do czyszczenia dywanów (np. w formie sprayu).
 
Specjalne preparaty – oczywiście o odpowiednim dla danego materiału składzie, co należy sprawdzić na etykiecie – tworzą pianę, którą rozprowadzamy gąbką lub szmatką. Powierzchnię powinniśmy czyścić równomiernie i dokładnie, starając się jednak nie moczyć dywanu aż do samego spodu.
 
Nadmiar wilgoci możemy osuszyć starymi ręcznikami kuchennymi. Aby wysuszyć dywan całkowicie – warto rozwiesić go np. na balkonie. Wysuszony dywan należy zawsze ponownie odkurzyć odkurzaczem.
 
Usuwanie plam
 
>> Plamy różnego pochodzenia – w przypadku większości plam sprawdzi się zastosowanie
      miejscowo roztworu letniej wody z sokiem z cytryny, kwaskiem cytrynowym lub sodą.
>> Plamy z czerwonego wina 
– przed wyczyszczeniem warto posypać je gęstą warstwą soli
      gruboziarnistej i zostawić, aby wchłonęła większość zabrudzenia.
>> Plamy z tłuszczu 
– tłuszcz pomoże usunąć zostawiona na całą dobę warstwa talku.
>> Plamy z wosku 
– ich pozbycie się ułatwi rozłożenie kilku warstw bibuły, a następnie
      przeprasowanie rozgrzanym żelazkiem.
 
Czyszczenie chemiczne
 
Jeśli wszystkie metody czyszczenia zawodzą, a dywanowi lub wykładzinie nadal wiele brakuje do tego, aby dobrze się prezentować, warto pomyśleć o skorzystaniu z usług pralni chemicznych. Niektóre z nich oferują nawet opcje czyszczenia na miejscu (w domu klienta) lub w cenie usługi zawierają odbiór i dowóz wypranych dywanów i wykładzin do domu.
Jak skutecznie czyścić dywany


Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też