Dziura w ścianie zbudowanej z płyty kartonowo gipsowej – jak ją załatać?

Drukuj
Jeśli w trakcie przenoszenia mebli lub podczas szalonej zabawy powstała dziura w Twojej ścianie wykonanej z płyty kartonowo gipsowej, to nie załamuj rąk - nawet duże ubytki można naprawić.

Naprawa obtłuczonych narożników

Zazwyczaj do naprawy dziur i rys w ścianach z płyt kartonowo gipsowych wystarczą masa szpachlowa, siatka zbrojąca i ewentualnie nowy kawałek płyty. To jednak za mało, gdy chcesz naprawiać zdeformowany narożnik, który został uszkodzony na przykład przez uderzenie wnoszonym do domu ciężkim przedmiotem. Musisz nadać mu kształt. Możesz to zrobić na dwa sposoby: pierwszym jest zastosowanie taśmy z aluminiową wkładką i pokrycie jej warstwą gipsu szpachlowego, drugi natomiast to wymiana metalowego profilu narożnikowego. Trzeba to jednak zrobić nie tylko na uszkodzonym fragmencie, lecz na całym narożu. Nowy profil „nabij” na narożnik i przymocuj warstwą gipsu szpachlowego. Dalej postępuj standardowo – oszlifuj narożnik, zagruntuj i pomaluj.

Dziura w ścianie z płyty kartonowo gipsowej

Drobne wgniecenia i ubytki można zaszpachlować masą gipsową, ale większe wymagają uzupełnienia nowym fragmentem płyty. Gdy dziura jest nieduża, nowy fragment płyty można „dokleić”. Pierwszy krok to powiększenie dziury i sfazowanie jej brzegów (co znaczy, że trzeba je ściąć pod kątem). Jeśli płyta jest tylko okładziną ściany, na spód „łatki” nałóż trochę gipsu szpachlowego, który będzie pełnił rolę kleju i następnie łączył jej brzegi z resztą płyty.

Szpachlowanie małego ubytku:
Krok 1. Uszkodzone miejsce wyczyść z kruszącego się gipsu i wyrównaj krawędzie otworu.
Krok 2. Ubytek wypełnij szpachlówką. Jeśli jest głęboki, nałóż masę w kilku warstwach.
Krok 3. Gdy szpachlówka wyschnie, miejsce naprawy oszlifuj drobnoziarnistym papierem ściernym.
Krok 4. Na suchą, oczyszczoną z pyłu „łatę” nałóż farbę – najpierw gruntującą, potem docelową.
Jeśli dziura jest w ścianie zbudowanej w systemie suchej zabudowy, nowy fragment musi być porządnie połączony brzegami z resztą płyty. Możesz zastosować dodatkowo specjalną ażurową taśmę naprawczą do wzmacniania połączeń płyt kartonowo gipsowych. Inny sposób to włożenie do otworu metalowej siatki, która po zaszpachlowaniu wzmocni połączenie.

Wstawianie „łatki”:
Krok 1. Obrysuj uszkodzone miejsce tak, by zawierało się wewnątrz kwadratu (lub prostokąta), z 1-1,5 cm zapasu. Z nowej płyty wytnij kawałek o tych samych wymiarach.
Krok 2. Za pomocą ostrego nożyka natnij warstwę farby i kartonu wzdłuż boków kwadratu. Następnie delikatnie usuń tę część płyty (gdy jest przyklejona do ściany, pokrusz ją).
Krok 3. Do środka dociętego kawałka płyty przymocuj gwoździkiem listewkę (przyda się do przytrzymania „łatki”). Umieść go w otworze i szpachlą połącz ze ścianą.
Krok 4. Gdy szpachlówka wyschnie, oszlifuj ją drobnoziarnistym papierem ściernym. Zaszpachlowane połączenia zagruntuj i pomaluj.


Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też