Dekoracje na Halloween w domu i w ogrodzie

Drukuj
Choć świętowanie Halloween w Polsce nie ma jeszcze długiej tradycji, to zdążyło się już dobrze zadomowić. Szczególnie niecierpliwie wyczekują go najmłodsi. Ostatnia październikowa noc to znakomita okazja, aby się zainspirować i udekorować zarówno dom, jak i ogród w szczególny sposób. Z pewnością chętnie pomogą nam w tym dzieci!

Lampiony z dyni DIY
 
Dyniowy lampion stanowi absolutną klasykę na 31 października. Jego samodzielne wykonanie jest niezwykle proste i nie wymaga żadnych wyjątkowych umiejętności technicznych czy plastycznych.
 
Na lampiony najlepiej nadają się duże dynie o dość miękkiej skórce (im twardsza skórka, tym więcej siły trzeba użyć przy wykrawaniu wzorów). Do wycinania najlepiej sprawdzi się duży nóż kuchenny, nożyk do tapet lub nawet wiertarka. Górę dyni odkrawamy, tworząc swego rodzaju pokrywkę, a później dokładnie oczyszczamy wnętrze owocu z miąższu oraz pestek. Środek wydrążonej dyni warto nasmarować olejem lub wazeliną – tłuszcz pozwoli dłużej zachować jej świeżość. Wzór do wycięcia dla ułatwienia możemy zaznaczyć mazakiem lub przyłożyć do dyni przygotowany wcześniej szablon do odrysowania. Wycinamy kształt wybranym narzędziem, a brzegi dyni – podobnie jak wcześniej środek – smarujemy tłuszczem. Wieczorem do wnętrza dyni wstawiamy świeczki, podgrzewacze, a nawet stare lampki choinkowe!
 
Alternatywą dla lampionów z dyni mogą być także lampiony wykonane z większych pomarańczy. Lampiony z dyni i z pomarańczy doskonale prezentować się będą zarówno łącznie, jak i oddzielnie. Niezwykle efektownie wyglądać będą lampiony ustawione pojedynczo na kolejnych stopniach schodów. Lampiony znakomicie udekorują półki czy stoły w domu, kominek, taras, przestrzeń w ogrodzie czy na balkonie.
 
Aranżacje i stroiki
 
Dynia to bez wątpienia motyw przewodni aranżacji na Halloween. Oprócz własnoręcznie wykonanych lampionów znakomicie prezentować się będą też kompozycje z wykorzystaniem ozdobnych, małych dyni (takich jak np. dynia hokkaido czy dynia piżmowa), suszonych liści, a także świeczników. Uzupełnieniem mogą być ponadto nietoperze z czarnego papieru, pajęczyny z postrzępionej gazy, plastikowe czaszki, a także inne straszne gadżety.
 
W ogrodzie upiornym pomysłem może być dodatkowo rozwieszenie starych prześcieradeł między drzewami. Świetnie prezentować się będą w towarzystwie lampionów z dyni porozstawianych zarówno na ziemi, jak i na gałęziach drzew. Pod drzewem lub przy drzwiach wejściowych do ogrodu można również umieścić kolekcję starych mioteł i szczotek (najlepiej pomalowanych na czarno lub oplecionych pajęczynami).

Jeżeli do aranżacji domowych lub ogrodowych chcemy wykorzystać lampiony dyniowe, ale nie czujemy się na siłach, aby je samodzielnie wykonać – nic straconego. Efektownie wyglądać będą także lampiony ceramiczne, które można kupić w różnych wzorach i wariantach (lampion dynia na tealight, lampion dynia na świeczkę, a nawet dynia podświetlana LED).
 
Wypieki halloweenowe
 
Jeszcze inną propozycją elementów, które ozdobią z kolei stół w jadalni czy na werandzie, mogą być efektowne wypieki w stylu Halloween. Wymienić tu można dyniowe babeczki z upiornymi dekoracjami, ciasteczka w kształcie duszków lub pająków, ciasto czekoladowe z lukrową pajęczyną i wiele innych!
 


Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też