Jak zaaranżować mały ogród z głową?

Drukuj

Wydaje Ci się, że Twój ogród jest za mały, by pokusić się o jego ciekawą aranżację? Nic bardziej mylnego. W ogrodzie o niewielkim metrażu masz w istocie spore pole do popisu – musisz zastanowić się, jak maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Jak urządzić przydomowy ogród o niewielkiej powierzchni? 

Jakie rośliny wybrać do małego ogrodu?

Najważniejsze w każdym ogrodzie są rośliny, dlatego warto zastanowić się nad odpowiednim doborem gatunków, które właściwie wkomponują się w przestrzeń niewielkiego ogrodu. Polecamy przede wszystkim:

  • pnącza – nie zajmują wiele miejsca, a ich walory dekoracyjne są nieocenione: mogą tworzyć piękne zielone parawany przetykane tu i ówdzie kolorowymi kwiatami;
  • małe drzewa – np. klon palmowy, klon japoński, wiśnie ozdobne, niskie odmiany magnolii czy sadzone w dużych ozdobnych donicach miniaturowe rośliny formowane (np. bonsai); powinno się je sadzić w wyeksponowanych miejscach, by stanowiły mocny akcent w aranżacji ogrodu;
  • rośliny o drobnych listkach i wielu małych kwiatach – np. niezapominajki czy miniaturowe chryzantemy, które swoimi kwiatostanami i liśćmi nie będą zajmować wiele miejsca.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że w przypadku małego ogrodu ważne są nie tylko konkretne gatunki roślin, ale także ich odpowiednie rozmieszczenie. Rośliny o większych liściach powinno sadzić się  bliżej domu, natomiast te o drobniejszej budowie – na końcu ogrodu. Dlaczego? To proste – taki trik optycznie powiększy ogród, dzięki czemu będzie on sprawiał wrażenie bardziej przestronnego.

W małych ogrodach świetnie sprawdzają się ponadto kompozycje z roślin ogrodowych – zwłaszcza te , których poszczególne elementy różnią się między sobą odcieniem i kształtem liści oraz kwiatów. Czeka Cię twórcza praca, więc nie bój się eksperymentować!

Diabeł tkwi w szczegółach – ogrodowe detale

Przy urządzaniu małego ogrodu szczególną uwagę należy zwrócić na detale i drobne elementy, takie jak donice, skrzynki kwiatowe i różnego rodzaju pojemniki. Warto przy tym pamiętać, że siła tkwi w prostocie – im prostsze i skromniejsze będą wszystkie przedmioty, tym lepiej. Mały ogród łatwo przeładować ozdobnikami, które w dużym natężeniu okazują przytłaczające i wydają się „kraść” ogrodową przestrzeń. Wskazany jest w tej kwestii minimalizm i spójność koncepcji. Postaraj się ograniczyć gamę kolorystyczną i stylistyczną oraz różnorodność kształtów wszelkich elementów użytkowo-dekoracyjnych (także mebli ogrodowych), a Twój ogród znacznie na tym zyska. Pamiętaj nie przesadzaj z ich ilością, żeby nie „zagracić” ogrodu.

Mały, ale przestronny? Wykorzystaj złudzenie optyczne

Największym problemem właścicieli małych ogrodów jest – obok małego metrażu – wrażenie ciasnoty. Aby je zniwelować, można uciec się do prostych trików związanych z aranżacją ogrodzenia., które optycznie powiększą naszą zieloną oazę. W zależności od okoliczności, masz dwa rozwiązania. Jeśli Twoja działka położona jest w bezpośrednim sąsiedztwie lasu lub wybujałej łąki, na granicy ogrodu postaw ażurowy płot. W ten sposób niejako „zaprosisz” przyrodę z zewnątrz do siebie. Jeśli nie masz tyle szczęścia, warto po prostu ukryć ogrodzenie za ścianą zieleni – taki zabieg optycznie poszerzy ogród.Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też