Układanie paneli podłogowych - poradnik jakich błędów uniknąć

5 błędów podczas układania paneli podłogowych i jak ich uniknąć

Drukuj

Panele to popularna alternatywa dla drewnianego parkietu. Szeroki wybór wzorów i kolorów, wysoka odporność oraz łatwość w montażu i utrzymaniu czystości sprawiają, że to jedno z najpopularniejszych rozwiązań wybieranych na podłogę. Aby przez długi czas cieszyć się z wyglądu oraz funkcjonalności paneli, należy je przede wszystkim prawidłowo ułożyć. Jakie są najczęstsze błędy i jak ich uniknąć?

Jak prawidłowo ułożyć panele podłogowe?


Zanim zaczniemy układać panele, musimy odpowiednio przygotować podłoże. Od tego zależy wytrzymałość i komfortowe użytkowanie podłogi. W nowym mieszkaniu warto pamiętać, że panele montuje się kiedy wszystkie inne prace wykończeniowe są ukończone – ściany i sufity pomalowane, a na podłodze została wylana wylewka. Posadzka z betonu powinna być wyrównana, a wszystkie ubytki i rysy muszą być wypełnione zaprawą betonową. Pod panele dobrze jest położyć dodatkową warstwę izolująco-ocieplającą. W tym celu możemy użyć specjalistycznych podkładów pod panele lub folii, filcu czy korka. Dodatkowo jako zabezpieczenie akustyczne stosuje się piankę polipropylenową. Na tak przygotowanej podłodze możemy rozpocząć montaż paneli.


Zobacz, o czym musisz pamiętać, kupując panele podłogoweUkładanie paneli krok po kroku


Panele dostępne obecnie na rynku, służą do ułożenia tzw. „podłogi pływającej”, panele są łączone ze sobą, ale nie są na stałe montowane do podłoża. Instrukcja montażu paneli mówi o tym, żeby układać je zgodnie z kierunkiem padania promieni słonecznych. Jednak możemy montować je po prostu równolegle do najdłuższej ściany w pomieszczeniu. Układanie podłogi rozpoczynamy od rogu i przeprowadzamy wzdłuż ściany, tworząc tylko jeden pas. Następnie stopniowo dokładamy panele, łącząc je z poprzednią linią za pomocą specjalnych wypustek i wgłębień. Taki sposób łączenia nazywamy „na pióro”.


Łączenie paneli podłoga pływająca


Pierwsze panele kierujemy piórem do ściany. Układamy je aż do momentu, gdy dojdziemy do przeciwległej ściany. Na końcówce i na bocznych ścianach niezbędne będzie docinanie elementów. Wymierzmy sobie wszystko, aby zachować wzór podłogi, a jednocześnie nie stracić zbyt dużej ilości paneli na uzupełnianie braków. Aby osiągnąć atrakcyjny efekt, najlepiej jeśli deski w kolejnym rzędzie będą rozpoczynały się w połowie długości deski z poprzedniego rzędu. Po ułożeniu podłogi konieczne jest zamontowanie listw podłogowych – mocujemy je do ściany, a nie do podłogi.


Błędy podczas układania paneli


5 błędów, które trzeba wyeliminować


Nieposprzątana posadzka

Odpowiednie przygotowanie podłoża ma istotne znaczenie dla trwałości podłogi. Pozostałości po wylewce, kurz, piasek, farba czy uszkodzenia osłabiają podłogę i mogą sprawić, że deski będą się odkształcać, powstaną pomiędzy nimi szpary, a nawet mogą ulec zniszczeniu. Przed położeniem paneli należy oczyścić posadzkę z kurzu, tłuszczu i zanieczyszczeń.


Brak aklimatyzacji

Zanim rozpoczniemy prace, panele wymagają aklimatyzacji. Polega ona na pozostawieniu paczek na co najmniej 48 godzin w pomieszczeniu, w którym będą układane. Pozwoli to wyrównać wilgotność i temperaturę materiału z otoczeniem, dzięki czemu panele nie będą nam się później wyginały.

 

Brak izolacji

Pominięcie warstwy izolacyjnej sprawi, że panelom może grozić wilgoć i tym samym utrata właściwości. Folię paroizolacyjną kładziemy pasami, zakładając je na siebie o co najmniej 10-20 cm. Dodatkowo przy ścianie pozostawiamy ją tak, aby wystawała na około 5 cm w górę, a po zamontowaniu podłogi i listw nadmiar foli należy usunąć tuż nad listwą, tak aby była niewidoczna.

 

Brak szczelin dylatacyjnych

Podczas układania paneli należy zachować odpowiedni odstęp od ściany i jest to około 1,5 - 2 cm. Ułożona podłoga pod wpływem temperatury, zmiennych warunków atmosferycznych czy też w trakcie chodzenia „pracuje” i tym samym potrzebuje dodatkowego miejsca. Brak zachowania tej odległości może sprawić, że panele zrobią się w niektórych miejscach wypukłe. Jeżeli te same panele są układane w sąsiadujących pomieszczeniach trzeba pamiętać o dylatacji również w progu lub o zastosowaniu listwy progowej/łączącej.

 

Brak cierpliwości

 Do prawidłowego ułożenia paneli podłogowych potrzebujemy nie tylko umiejętności manualnych, ale także osobowościowych.  Pamiętajmy, by nie spieszyć się i odczekać potrzebne godziny na wyschnięcie wylewki przed ułożeniem paneli (jeśli jest to konieczne, a może to potrwać nawet 1 miesiąc) oraz pozwolić na aklimatyzację paneli w pomieszczeniu. Cierpliwość przyda się też podczas samego łączenia desek. I chociaż układanie paneli można wykonać w pojedynkę, na pewno przydatna będzie druga para rąk do pomocy, szczególnie przy większych pomieszczeniach.


O czym należy pamiętać układając panele


Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też