porady

Planujesz zakup lub adopcję czworonoga? Pamiętaj o tych akcesoriach i zabawkach!

Drukuj
zabawki dla czworonogów

Decyzja o posiadaniu zwierzęcia w domu wiąże się z koniecznością zapewnienia mu odpowiednich warunków do życia i rozwoju. Zobacz, co warto kupić przed przyjazdem czworonoga.


Legowisko dopasowane do wielkości i wieku


Każdy pies i kot potrzebuje mieć swoje miejsce, gdzie będzie spał, odpoczywał po spacerze czy się wylegiwał. Szczeniaki będą dobrze czuć się na niedużych posłaniach, które dają im poczucie bezpieczeństwa. Mimo że – zapewne – będą z nich wychodzić i buszować po domu, z czasem nauczą się, że to jest ich prywatne miejsce. Starsze psy, pochodzące np. adopcji, mogą być mniej zainteresowane oglądaniem domu, będą leżeć i obserwować. Legowisko jest taką bezpieczną strefą dla zwierzęcia i daje mu czas na zaaklimatyzowanie się na nim.

miska dla psa


Miski na karmę i wodę


Każdy zwierzak powinien mieć swoje miski. Rozczulające filmiki krążące w Internecie, na których kilka szczeniaczków je z jednej miski, niech Cię nie zmylą. Zwierzęta powinny otrzymywać odpowiednią ilość pokarmu i mieć stały dostęp do wody. I trzeba to kontrolować, gdyż zaburzenia jedzenia i picia mogą świadczyć o stanie chorobowym. Kup więc miskę na wodę, na suchą karmę i na mokrą karmę, w rozmiarach dopasowanych do wieku psa. Dobrze jeżeli będą one wyposażone w antypoślizgowe zabezpieczenie, wtedy wygodnie zwierzak będzie mógł z nich korzystać.


Kuweta, żwirek lub podkłady, akcesoria do sprzątania


Koty, które zwierzętami domowymi i rzadko wychodzą, potrzebują mieć kuwetę ustawioną w miejscu, do którego mają swobodny dostęp. Nie może być to pomieszczenie z non stop zamkniętymi drzwiami. Jeżeli już decydujemy się postawić ją w łazience czy w korytarzu, zadbajmy o wyrobienie w sobie nawyku zostawiania uchylonych drzwi. Najczęściej do kuwet wsypuje się żwirek, który pochłania wilgoć i zapachy. Warto sprawdzać, który rodzaj – silikonowy, bentonitowy, roślinny, zbrylający czy niezbrylający – najbardziej mu pasuje. Początkowo można spróbować z uniwersalnym i zobaczyć, jak zwierzak zareaguje. Kuwetę trzeba regularnie sprzątać i w tym celu warto mieć przygotowany płyn do mycia kuwety, dedykowaną gąbkę i ręcznik do wytarcia.

W przypadku psów kuwety stosuje się zazwyczaj na początkowym etapie obecności w nowym domu. Zwierzak uczy się nawyków i manifestowania swoich potrzeb. Szczeniaki warto uczyć siusiania do kuwety, z czasem przystosowując je do załatwiania swoich potrzeb na spacerach. Psy z adopcji i przybłędy mogą bać się lub nie być nauczone współpracy w tym zakresie, więc warto wyposażyć się w duże pokłady miłości, zrozumienia i akceptacji, i po prostu z czworonogiem wychodzić na spacery i uczyć go dobrych zachowań. W przypadku psów w kuwetach nie stosuje się żwirku, a podkłady.


Transporter


Transporter dla kota to must-have, dzięki któremu można bezpiecznie zawieźć go do weterynarza lub zabrać ze sobą w podróż. Powinien być dopasowany do wielkości zwierzęcia i dobrze wykonany. Warto sprawdzić dłonią wnętrze, czy nie ma w nim jakichś wystających plastikowych elementów. Kot powinien mieć dostęp do powietrza, najlepiej by miał okienko lub kratkę, przez które widzi świat, ale nie może się wydostać (pamiętajmy, że są to zwierzęta sprytne i gibkie).

Dla małych psów także warto zakupić transporter, który pomoże unieruchomić zwierzę, zwłaszcza podczas podróży samochodem. Większe psy raczej trudno zamknąć w tego typu klatkach. Dla nich lepsze będą szelki do auta, dzięki którym będą bezpieczne.

transporter dla kota


Drapak dla kota


Koty mają w naturze drapanie. Zasada jest prosta – jeżeli nie chcesz, by drapał meble, kup mu drapak. Niektóre eksploatują je bardziej intensywnie, inne mniej, ale zawsze wychodzi to na korzyść domowników. Początkowo dobrze jest kupić niewielki drapak, by sprawdzić zainteresowanie kota. Z czasem można dokupować większe lub budować samodzielnie konstrukcje z półeczkami, legowiskami czy domkami. Drapaki to typowe akcesoria dla kotów, psy z nich nie korzystają.


Obroża, smycz, identyfikator


Obroża pozwala nie tylko prowadzić psa lub kota na smyczy, ale także przyczepić mu identyfikator, na którym wygrawerujemy imię zwierzaka i kontaktowy numer telefonu do właściciela. Takie akcesoria dla psa przydają się na wypadek zguby lub ucieczki. Smycz najlepiej kupić dobrej jakości, taką, której pies szybko nie pogryzie, ale też pozwoli mu na wygodne spacerowanie. Należy pamiętać, że jest to czas wybiegania się, buszowania po trawniku, uaktywniania zmysłów, obwąchiwania świata, innych ludzi i zwierząt. Smycz powinna być więc na tyle długa, by dać psu swobodę. Świetnie sprawdzają się smycze typu flexi, które się wydłużają i automatycznie zwijają, po naciśnięciu przycisku.


Środki do higieny czworonoga


W porozumieniu z weterynarzem dobierz odpowiednie środki do higieny dla zwierzaka. Dedykowane szampony, szczotki do rozczesywania kołtunów czy nożyczki do pazurków mogą być przydatne, choć wiele zależy od wieku i rasy. Spytaj również o witaminy - suplementacja jest istotna zwłaszcza u psów i kotów z adopcji, które mogą mieć pewne niedobory witamin.


Zabawki dla psów i kotów


Szczeniaki uwielbiają zabawy, a koty to prawdziwi atencjusze. Turlające się i skaczące piłeczki, wydające dźwięk zabawki, gryzaki przeznaczone do unicestwienia, a czasem nawet przytulanki - zwierzęta mają swoje potrzeby i swój gust. Warto obserwować, które zabawki sprawiają im najwięcej frajdy i najdłużej przyciągają uwagę. Dzięki nim czworonóg będzie prawidłowo rozwijać się psychicznie i fizycznie, a także będzie mniej zainteresowany gryzieniem butów czy dekoracji domowych. Dla kota dobrymi zabawkami są np. piłeczki, myszki czy piórka na kiju.

Nowy czworonożny domownik to nie tylko ekscytacja dla nas – opiekunów, ale też stres dla zwierzęcia. Cała ta wyprawka, te zabawki i akcesoria, służą szybkiemu zaaklimatyzowaniu się i rozpoczęciu tworzeniu więzi, która będzie między wami do końca życia. Zadbaj o swojego przyjaciela najlepiej jako potrafisz, a zobaczysz, że odwdzięczy się dozgonną miłością.


Co jeszcze warto kupić naszym ukochanym pupilom?


Obejrzyj nasze video, w którym Dominik i Wiesiek podpowiadają, o jakich akcesoriach powinien pamiętać każdy właściciel psa lub kota
Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też