truskawki_dominik

Jakie choroby zagrażają uprawom truskawek?

Drukuj
jakie choroby zagrażają uprawom truskawek?

Czerwiec od razu kojarzy się ze słodkimi czerwonymi owocami. Truskawki to najsmaczniejsza zapowiedź lata. Trudno sobie wyobrazić ten miesiąc bez ich smaku. Owoce te niezależnie od miejsca hodowli narażone są na wiele chorób i szkodników. Wśród najczęściej występujących wymienia się choroby grzybowe. Na jakie choroby truskawek zwrócić uwagę i jak ochronić rośliny?


Najpopularniejsze choroby truskawek


Choroby grzybowe są o tyle trudne do wyeliminowania, że przetrwalniki grzybów mogą zalegać w glebie jeszcze przez kilka kolejnych lat. Ponadto nie dają szybkich objawów. Niektóre ujawniają się dopiero podczas owocowania czy zbiorów, kiedy już jest za późno na opryski czy stosowanie środków chemicznych.

Choroby truskawek można uniknąć, zapewniając im dobrze przewietrzone stanowiska. Warto więc sadzić krzaki truskawek w odpowiedniej odległości. Wybieraj także dobrze przepuszczalną glebę, na której nie będą tworzyć się zastoje. Z kolei deszczowanie truskawek najlepiej wykonywać rano. Wówczas wschodzące słońce szybko wysuszy liście i kwiaty.

Do najczęstszych chorób truskawek należą: antraknoza truskawki, mączniak truskawki i szara pleśń. Czym się objawiają?

Antraknoza truskawki – wywołują ją grzyby z rodzaju Colletotrichum. Najszybciej rozprzestrzenia się podczas ciepłej i deszczowej pogody. Pierwsze oznaki choroby możesz zauważyć na wszystkich częściach rośliny: kwiatach, owocach czy nawet młodych zawiązkach. Pierwszym objawem mogą być suche i zagłębione plamy na liściach. Z czasem możesz zauważyć w nich zarodniki w kolorze łososiowym. Choroba ta może doprowadzić do straty nawet 80% plonów.

Mączniak truskawki – choroba ta najmocniej dotyka liście i zielone zawiązki owoców. Pod liśćmi możesz zauważyć białawy nalot. Z kolei porażone mączniakiem kwiaty i owoce zamierają. Dojrzałe owoce pokryte nalotem nie nadają się do spożycia. Istnieją odmiany truskawek odporne na mączniaka, jednak dodatkowa ochrona także w tym wypadku nie zaszkodzi. Aby uniknąć mączniaka, należy m.in. ograniczyć nawożenie azotowe.

Mączniak truskawki


Szara pleśń – jest powszechną chorobą drzew i krzewów owocowych. Dotyka wszystkich części rośliny Porażone nią liście i kwiaty szybko ciemnieją i usychają, a owoce brunatnieją lub pokrywają się pylącym nalotem. W przebiegu tej choroby najtrudniejsze jest jej zauważenie. Do zakażenia dochodzi w okresie kwitnienia, jednak pierwsze objawy widoczne są dopiero podczas owocowania.

Szara pleśń truskawki


Choroby truskawek – jak ich uniknąć?


Choroby truskawek można wyeliminować z plantacji poprzez zastosowanie odpowiednich preparatów. Wówczas nie dojdzie do ich zakażenia zarodnikami będącymi w ziemi.


Antraknoza truskawki jest szczególnie często zauważalna wśród odmian wrażliwych. Niezależnie jednak od gatunku truskawek warto stosować preparaty z rodzaju fungicydów. Oprysk należy przeprowadzić w okresie kwitnienia i na początku owocowania.


Mączniak truskawki możesz zwalczyć środkiem grzybobójczym Topas 100EC 2,5 ml. Działa on zarówno zapobiegawczo, jak i interwencyjnie. Dostępny jest w formie koncentratu, który należy rozpuścić w wodzie.


Z kolei szarą pleśń możesz wyeliminować za pomocą Topsin M 500SC zwalcza choroby grzybowe 6 ml BROS, który jest skutecznym środkiem grzybobójczym. Preparat należy stosować wczesną wiosną.


 Choroby truskawek mogą doprowadzić do dużego obniżenia plonów i niekorzystnie wpływać na uprawy kolejnych lat. Aby im zapobiec, należy stosować preparaty grzybobójcze. Dzięki nim unikniesz szarej pleśni, mączniaka prawdziwego czy antraknozy. W swoim ogrodzie będziesz mieć pod dostatkiem smacznych i słodkich truskawek.
Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też