plotek_dominik

Jaki płotek ogrodowy wybrać? Przegląd propozycji

Drukuj
Jaki płotek ogrodowy wybrać?


Płotki do ogrodu spełniają kilka funkcji. Mogą wyznaczać strefy w ogrodzie – do uprawy roślin czy odpoczynku, zabezpieczać lub ozdabiać grządki. Wybór odpowiedniego płotu może być podyktowany także przez materiał, z którego jest wykonany. Wybierz odpowiedni płotek do ogrodu i ciesz się relaksem w otoczeniu dobrze zorganizowanej przestrzeni swojego ogrodu.


Płotek do ogrodu – funkcjonalny dodatek


Płotek ogrodowy spełnia nieco inne funkcje niż zwykłe ogrodzenie otaczające posesję. Jego celem nie jest zapewnienie bezpieczeństwa, a raczej uporządkowanie przestrzeni ogrodu i przede wszystkim jego ozdoba. Płotki do ogrodu są zazwyczaj niższe. Mogą pięknie okalać kwiatowy klomb i wyznaczać jego granicę. O wiele lepiej spełnią swoje zadanie niż zwykły krawężnik. W tym najlepiej sprawdzą się płotki ozdobne do ogrodu np. płotek ozdobny 2,45 (5 elementów) czarny. Jego ciekawy wzór stanie się piękną dekoracją grządek.


 Płotek ogrodowy zabezpieczy także uprawiane rośliny np. przed biegającym po ogrodzie pupilem. Z pewnością nie raz wyganiałeś psa z kwiatowego klombu lub grządek, na których rosły rośliny jadalne. Aby zapobiec podobnym sytuacjom, możesz ogrodzić zakazane dla pupila fragmenty ogrodu płotkiem. Wybierz jednak produkt o wysokości dostosowanej do wielkości psa. W końcu ma stanowić dla niego przeszkodę.

drewniany płot ogrodowy


Płotki do ogrodu o większej wysokości i gęściej ułożonych sztachetach posłużą Ci do wyznaczania stref w ogrodzie. Ich obecność także zwiększy prywatność osób przebywających na terenie ogrodu. Możesz przykładowo płotem zasłonić strefę wypoczynkową od grządek z warzywami, a w zamian otworzyć ją na strefę, w której uprawiasz rośliny ozdobne. Do tego posłuży Ci np. płotek tarasowy R34 180 x 90 SOBEX. Wykonany jest jasnobrązowego drewna, co pozwoli Ci dopasować go do aranżacji ogrodu. Na tle zielonych roślin będzie prezentował się bardzo efektownie


Wybierz płotek ogrodowy ze względu na materiał wykonania


Płotek ogrodowy może być wykonany z różnych materiałów. Każdy z nich wpływa na inny ich wygląd, możliwości aranżowania w przestrzeni, a także wytrzymałość. Najczęściej wykonane są z drewna lub plastiku. Oba materiały niosą ze sobą wiele zalet, ale i wad. Możesz także spotkać płotki wykonane z betonu lub cegły.

Jeśli chcesz zakupić produkt, który nie będzie wymagał od Ciebie dodatkowej pielęgnacji, wybierz płotek ogrodowy plastikowy. Wystarczy, że wbijesz go w zaplanowanym miejscu, a on będzie tam świetnie się prezentował przez wiele sezonów. Ciekawą propozycją jest np. palisada ogrodowa 5 PCV ECO. Utrzymana jest w brązowym kolorze, a na jej powierzchni znajduje się struktura imitująca fakturę drewna. Płotek ogrodowy plastikowy jest odporny na wilgoć, słońce i uszkodzenia mechaniczne.

jaki materiał na płot ogrodowy


Jeśli jednak w swoim ogrodzie stawiasz na materiały naturalne, wybierz płotek drewniany. W kategorii tej produktów masz naprawdę duży wybór. Możesz również samodzielnie skonstruować płotek z pojedynczych kantówek. Wśród niższych modeli bardzo popularny jest rollborder strugany brązowy 6 x 20 x 200 cm Complex. Możesz nim otoczyć dowolne grządki. Drewno jest materiałem, które również wytrzyma wiele sezonów, podczas których będzie wystawione na deszcze, słońce i mróz, o ile je dobrze zabezpieczysz. Płotek drewniany wymaga regularnej impregnacji, aby zachował swój wygląd i właściwości.


Z kolei płotek ogrodowy wykonany z betonu lub naturalnego kamienia ma nieco inne funkcje. Może zastąpić Ci krawężnik przy ścieżce lub okalać klomb kwiatowy. Często wykorzystuje się go także do zabezpieczania skarp przed osuwaniem się ziemi.


Aby dobrze wybrać płotek ogrodowy, zastanów się, jaką ma spełniać funkcję. Czy ma być jedynie elementem ozdobnym, czy jednak ma pomóc Ci w wyznaczaniu stref w ogrodzie. Zastanów się również, z jakiego materiału chcesz, aby był zrobiony. Możesz wybierać spośród płotków drewnianych, plastikowych czy betonowych.

płotek drewniany do warzyw


Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też