porady_z_pasja

Bojler czy podgrzewacz - sprawdź co się bardziej opłaca?

Drukuj
ogrzewacz wody czy bojler?

Czy możliwe jest korzystanie z ciepłej wody w domach i altanach, które nie mają piecyków gazowych, instalacji wodnej podłączonej do pieca węglowego, z dostępem tylko do zimnej wody? Oczywiście, że tak. Aby zapewnić mieszkańcom ciepłą wodę, wykorzystaj ogrzewacz przepływowy lub bojler. Czym różnią się oba urządzenia? Który z nich opłaca się bardziej zamontować?


Podgrzewacz przepływowy


Ogrzewanie wody w mieszkaniach zazwyczaj odbywa się za pomocą pieców gazowych. Dostarczana jest także bezpośrednio z MPC. W przypadku domów jednorodzinnych nie zawsze jest to opłacalne i możliwe. Jeśli dom ogrzewany jest za pomocą pieca na ekogroszek i do niego podłączona jest instalacja wodna, wówczas nawet latem musisz rozpalić w piecu, aby mieć dostęp do ciepłej wody.


podgrzewacz przepływowy


Innym sposobem jest skorzystanie z podgrzewaczy. Jednym z rodzajów tych urządzeń jest podgrzewacz przepływowy. Zasilany jest energią elektryczną, dlatego pamiętaj, aby montować go w pobliżu kontaktu. Do wyboru masz urządzenia jednopunktowe i wielopunktowe o różnej mocy od 3,5 kW do nawet 40 kW. Przy wyborze odpowiedniego modelu zastanów się przede wszystkim, gdzie chcesz mieć ciepłą wodę i jak wygląda jej zużycie przez mieszkańców.

Podgrzewacz przepływowy ma jedną dużą zaletę. Działa tylko wtedy, gdy odkręcasz ciepłą wodę. Urządzenie automatycznie podgrzewa wodę do ustawionej temperatury. Kolejną zaletą są jego niewielkie rozmiary. Bez problemu umieścisz go tuż obok umywalki czy prysznica. Podgrzewacze jednopunktowe należy umieścić jak najbliżej ujścia wody, wówczas minimalizujesz stratę ciepła podczas transportu wody rurami do baterii. Niektóre modele wyposażone są od razu w baterię, jak np. podgrzewacz przepływowy prysznicowy PRISTER EPS2-5,5.


Pamiętaj, że podgrzewacze wielopunktowe często wymagają trójfazowej instalacji elektrycznej. Nie jest to energooszczędne rozwiązanie, dlatego nadaje się do miejsc z małym zużyciem ciepłej wody i mieszkań, w których osoby preferują kąpiel pod prysznicem, a nie w wannie. Przepływowy podgrzewacz prysznicowy będzie wówczas bardzo dobrym i wygodnym rozwiązaniem.

bojler elektryczny do łazienki


Podgrzewacz pojemnościowy czyli bojler


Podgrzewacz pojemnościowy działa na innej zasadzie. Jego głównym elementem jest pojemnik o objętości od 50 do nawet 300 litrów. Przykładem urządzenia o mniejszej pojemności jest bojler elektryczny 50 l PERLA. W nim magazynowana jest podgrzana do danej temperatury woda.


Ten rodzaj podgrzewacza można z powodzeniem zastosować w domach zamieszkanych przez wieloosobową rodzinę. Wówczas warto wybrać bojler o jak największej pojemności. Pamiętaj jednak, że zajmuje on o wiele więcej miejsca niż podgrzewacz przepływowy. Masz do wyboru modele stojące lub zawieszane.


Podgrzewacze pojemnościowe często wyposażone są w specjalny programator. Dzięki niemu jesteś w stanie ustawić temperaturę wody oraz godzinę podgrzewania. To rozwiązanie szczególnie przyda się przy dwóch taryfach naliczania kosztów energii elektrycznej. Wówczas podgrzewanie całego zbiornika można ustawić na czas obowiązywania nocnej taryfy – czyli tańszej. W ciągu dnia podgrzewacz będzie jedynie utrzymywał odpowiednią temperaturę wewnątrz zbiornika, co pobiera znacznie mniej prądu.


Oba ogrzewacze wody są skutecznym sposobem na zaopatrzenie pomieszczenia w ciepłą wodę użytkową. Wybór właściwego modelu zależy głównie od wielkości zużycia ciepłej wody przez mieszkańców oraz ich przyzwyczajeń. Dla osób preferujących kąpiel w wannie, z pewnością bojler będzie wygodniejszym i bardziej opłacalnym rozwiązaniem. 


Zobacz video


Wiesiek Skiba opowie, jak zamontować bojler i podgrzewacz i na jakie parametry warto zwrócić uwagę przy zakupie. Zapraszamy!

 



Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też