W okresie grzewczym dużym problemem dla osób korzystających z ogrzewanych wnętrz może być suchość powietrza. Nawilżacze powietrza są wówczas wskazane, aby poprawić komfort użytkowania pomieszczeń. Zbyt suche powietrze prowadzi do wysuszenia dróg oddechowych, co zwiększa podatność na infekcje. Dodatkowo może też negatywnie wpływać na stan skóry czy powodować suchość i bolesność oczu. Nawilżacze powietrza, zarówno w formie mechanicznej, jak i ceramiczne, do powieszenia na grzejnikach, pomogą w ponownym przywróceniu odpowiedniej wilgotności we wnętrzach.
Zima to również czas, w którym jakość powietrza znacznie spada. Oczyszczacze powietrza pomagają w radzeniu sobie z zanieczyszczeniami, które dostają się do domów na przykład podczas wietrzenia. Dzięki temu wentylacja powietrza w pomieszczeniu jest utrzymana na odpowiednim poziomie. W asortymencie sklepu dostępne są również urządzenia dwa w jednym, dzięki którym można zarówno oczyszczać, jak i nawilżać powietrze w domu albo biurze. Oczyszczacze powietrza z nawilżaczami to świetne rozwiązanie do wnętrz zamieszkiwanych przez alergików.
Jak radzić sobie z suchym powietrzem?
W okresie grzewczym w wielu wnętrzach może pojawiać się problem zbyt suchego powietrza. To natomiast często prowadzi do wysuszenia górnych dróg oddechowych, a w konsekwencji zwiększa ryzyko infekcji. Wtedy może pojawić się suchość w gardle, kaszel, a nawet trudności z oddychaniem. Suche powietrze może również podrażniać oczy oraz wysuszać skórę. Mamy więc do czynienia z wyraźnym pogorszeniem komfortu użytkowania takiego pomieszczenia, co może wpływać na samopoczucie przebywających w nim osób. W rozwiązaniu takiego problemu pomagają nawilżacze powietrza. Warto stosować je wszędzie tam, gdzie zimą powietrze jest zbyt suche, a przez to podrażnia i wysusza śluzówkę nosa. Są to nieduże urządzenia, które pomagają w łagodzeniu takich dolegliwości poprzez zwiększenie wilgotności powietrza w pomieszczeniu oraz utrzymaniu go na optymalnym poziomie.
Nawilżacze powietrza to zróżnicowane pod względem formy urządzenia, z których wiele cechuje się estetycznym i efektownym designem. Z tego względu mogą zagościć nawet w reprezentacyjnych wnętrzach, gdzie poprawią komfort ich użytkowania. Niektóre modele ze względu na wzornictwo i zastosowane funkcje świetnie sprawdzają się w pokojach dziecięcych. Warto pamiętać, że nawilżacze powietrza mogą być stosowane również poza sezonem grzewczym. Korzystają z nich wtedy między innymi alergicy.
Ze względu na sposób działania na rynku dostępne są różne rodzaje tych urządzeń. W Bricomarche oferujemy głównie nawilżacze ewaporacyjne oraz ultradźwiękowe. Niektóre z nich mogą mieć dodatkowe funkcje, na przykład dyfuzor do olejków eterycznych oraz wbudowaną funkcję lampki nocnej. Dodatkowym atutem może być automatyczne wyłączanie się urządzenia w przypadku braku wody.
Gdzie przydają się oczyszczacze powietrza?
Zimą w wielu dużych miastach, jak i niewielkich miejscowościach znacznie spada jakość powietrza. Coraz więcej mówi się o zanieczyszczeniu powietrza, smogu oraz jego wpływie na zdrowie człowieka. Stąd możemy zaobserwować większe zainteresowanie takimi urządzeniami jak oczyszczacze powietrza, które świetnie sprawdzają się zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i lokalach użytkowych. Warto stosować je wszędzie tam, gdzie użytkownikom zależy na jakości powietrza, a szczególnie tam, gdzie przebywają alergicy, małe dzieci oraz osoby często zapadające na infekcje górnych dróg oddechowych.
Oczyszczacze powietrza pomagają pozbyć się z otoczenia drobinek kurzu oraz cząsteczek szkodliwych i trujących substancji. Skutecznie walczą też w zamkniętych pomieszczeniach z dymem papierosowym, brzydkimi zapachami, roztoczami oraz innymi alergenami. Ich działanie jest stosunkowo proste i może przypominać sposób, w jaki funkcjonuje odkurzacz. Powietrze zasysane jest do środka, gdzie po przejściu przez filtry zostaje oczyszczone. Dodatkowo niektóre oczyszczacze powietrza mają funkcję jego nawilżania oraz jonizacji. Dzięki temu w mieszkaniach, biurach i innych wnętrzach, nawet w okresie występowania smogu i większego poziomu szkodliwych substancji, można cieszyć się powietrzem czystym i optymalnie nawilżonym.
Jak poradzić sobie z wilgocią w pomieszczeniu?
Za właściwy dla człowieka poziom wilgotności we wnętrzach uznaje się zawartość pary wodnej w powietrzu na poziomie 40% – 60%. Warto pamiętać, że wartości te są w dużym stopniu zależne od temperatury w pomieszczeniu. Może się zdarzyć, że w niektórych wnętrzach okresowo wilgotność będzie zbyt wysoka. Dzieje się tak między innymi w kuchni przy długim gotowaniu, gdy nie ma zapewnionej odpowiedniej wentylacji, a także w łazience przy dłuższej kąpieli. Warto wtedy stosować pochłaniacze wilgoci, które pomagają w pozbyciu się nadmiaru pary wodnej.
Pochłaniacze wilgoci to nieduże, kompaktowe urządzenia, które, w zależności od potrzeb, z łatwością można przestawić w dowolne miejsce. Pozwalają na skuteczne pozbywanie się nadmiaru pary wodnej w tych pomieszczeniach, w których panuje zbyt duża wilgotność. Warto stosować je również w tych pomieszczeniach, w których z reguły panuje nieco niższa temperatura, co