sasiedzkie_porady

Jak powinna wyglądać wyprawka dla kota?

Drukuj
Kot w legowisku

Adopcja czy kupno kota wiąże się nie tylko z możliwością obserwacji radosnych zabaw zwierzaka, ale również dużą odpowiedzialnością właściciela. Jego zadaniem jest przystosowanie mieszkania do potrzeb zwierzęcia i zapewnienie mu najlepszych warunków do życia oraz rozwoju. Decydując się na adopcję, warto poznać wcześniej naturę kotów, by wiedzieć, czego można się po nich spodziewać. To pozwoli zaopatrzyć zwierzę w niezbędne akcesoria, które pomogą mu się zaaklimatyzować w nowym miejscu.


Niezależnie od tego, czy decydujesz się na przygarnięcie młodego czy starszego kota, powinieneś przygotować dla niego wyprawkę. W jej skład mogą wchodzić produkty opcjonalne oraz podstawowe akcesoria dla kota, których zabraknąć po prostu nie powinno. Wprowadzając je do wnętrza Twojego domu gwarantujesz zwierzęciu doskonałe warunki do życia oraz chronisz domowe sprzęty i meble przed kocimi wybrykami.

Kot na drapaku


Kocia natura w czterech ścianach


Osoby, które dopiero zaczynają opiekować się kotem, nie od razu potrafią zrozumieć wszystkie jego zachowania oraz rozpoznać potrzeby. Wiele z nich to głęboko zakorzenione zwyczaje, które wynikają z instynktu zwierzęcia. Choć kot został udomowiony wiele setek lat temu, jego dzika natura pozostała.

Jeśli nie będziesz w stanie zaspokoić jego podstawowych potrzeb, oprócz miłego towarzystwa może sprowadzić Ci na głowę sporo problemów. Wystarczy jednak odpowiednia dawka wiedzy oraz akcesoria dla kota, by te rozwiązały się same. Wśród akcesoriów zdecydowanie powinien znaleźć się drapak. Może on przybierać różne formy. Niekiedy wystarczy zwykły słupek obity sizalem, innym razem lepiej sprawdza się drapak dla kota z piłeczką albo podestem, z którego zwierzę może obserwować otoczenie. W ten sposób można uchronić domowe meble oraz sprzęty przed zniszczeniem i zaspokoić naturalną u kota potrzebę drapania. Dzięki temu zwierzę nie tylko ostrzy pazury, ale wyciągając grzbiet wykonuje też kocią gimnastykę, która pozwala mu zachować dobrą kondycję oraz zdrowie.

Kot bawiący się zabawką-wędką


W kocie drzemie naturalny instynkt łowcy. Dlatego wszelkie zabawki dla kota są mile widziane. Mogą przybierać różną formę i stanowią doskonałą okazję do spędzenia wspólnego czasu z pupilem. Wśród zabawek znajdzie się między innymi piłeczka, wędka z myszką z włóczki lub z piórkiem, zabawki z włóczki do gryzienia oraz wypełnione kocimiętką.


Czystość i higiena


Koty zazwyczaj są zwierzętami czystymi i bardzo szybko uczą się higieny w domu. Dlatego jednym z pierwszych akcesoriów, w jakie należy je zaopatrzyć, jest kuweta. W niej oczywiście powinien znaleźć się żwirek. Niezwykle istotna jest wielkość kuwety. Jeśli wybierzesz zbyt małą, zwierzę może rozsypywać żwirek albo w ramach „protestu” zacząć załatwiać potrzeby fizjologiczne poza nią. Najlepszą wersją kuwety jest kuweta kryta z filtrem węglowym – do której przyzwyczajamy kota stopniowo.

Pielęgnacja kota jest równie ważna, co jego higiena. Sprzyjają jej takie akcesoria jak szczotka, płyn czyszczący oraz szampon. Przydatne będą też nożyczki do obcinania pazurków. Jeśli chcesz zachęcić kota do przebywania w określonym miejscu, używania kuwety lub konkretnej zabawki, możesz wykorzystać do tego celu spray zachęcający dla kota na bazie kocimiętki. To roślina, którą koty wprost ubóstwiają, która działa na nie jak afrodyzjak i przyciąga je jak magnes. Pamiętajmy jednak, że najbardziej podatne na nią są osobniki w wieku rozrodczym. Młode kociaki i te nieco starsze mogą być mniej zainteresowane.


Żywienie kota


To jednak jeszcze nie wszystkie akcesoria dla kota. Konieczna jest również miska oraz karma dla pupila. Dobrym wyborem może okazać się karma Apiron dostępna w różnych smakach. Dla urozmaicenia posiłków warto podawać również inne przysmaki. Ich szeroka oferta pozwala rozpieszczać pupila. Poza pożywieniem bardzo ważny jest dostęp do świeżej wody. Chociaż koty z natury nie piją dużo (są przecież potomkami zwierząt żyjących na pustyni), nie możemy doprowadzić do tego, by im jej brakowało. Ilość wypijanej przez kota wody zależy w dużej mierze od tego, czy zwierzę pozostaje na karmie suchej, czy mokrej.

Akcesoria dla kota mogą się różnić w zależności od gustu właściciela oraz upodobań samego zwierzaka. Ich szeroki wybór pozwala sprostać najbardziej wybrednym pupilom.Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też