porady_z_pasja

Jak i kiedy sadzić tulipany?

Drukuj
jak i kiedy sadzić tulipany?

Tulipany to jedne z najpiękniejszych wczesnowiosennych kwiatów. Są bardzo łatwe w hodowli i nie wymagają specjalnych warunków. Pamiętaj jednak, że cebulki tulipanów powinieneś sadzić już jesienią, aby kolorowymi kwiatami cieszyć się na wiosnę. Jak i kiedy sadzić tulipany? O tym przeczytasz w dzisiejszym artykule.


Sadzenie tulipanów - jak i kiedy?


Tulipany są jednorocznymi kwiatami cebulowymi. Po przekwitnięciu należy cebule wykopać i przechowywać w suchym, dobrze wietrzonym miejscu. Stanowią doskonałą ozdobę rabat i donic. Występują w różnych kolorach np. tulipan Greiga Corsage ma jaskrawo czerwone płatki.

 Najważniejszym pytaniem każdego ogrodnika jest, kiedy sadzić tulipany. Zarówno zbyt wczesne, jak i zbyt późne sadzenie cebulek może poważnie wpłynąć na rozwój rośliny. Najlepszym terminem do ich sadzenia jest przełom września i października, tak, aby do pierwszych przymrozków roślina mogła się już ukorzenić. Zbyt wczesne posadzenie cebulek spowoduje wypuszczenie zarodka jeszcze zimą i przemarznięcie rośliny.

sadzenie tulipanów jesienią


Tulipany w ogrodzie najlepiej rosną w ziemi dobrze spulchnionej, przepuszczalnej i na słonecznym stanowisku. Zbyt duża wilgotność może doprowadzić do gnicia cebulek, więc pamiętaj o dobrym drenażu. Cebulkę najlepiej posadzić na głębokość trzech jej długości. Możesz wykorzystać do tego specjalny koszyk na cebule, który chroni je przed gryzoniami i ułatwia ich wyciąganie z ziemi latem.

Do posadzenia wybieraj tylko zdrowe cebulki kwiatów bez oznak żadnych chorób grzybowych i pleśni.


Gdzie najlepiej zakopać cebulki tulipanów?


Tulipany w ogrodzie będą pięknie wyglądały posadzone wzdłuż ścieżki lub jako element większych rabat kwiatowych. Uprawa roślin na rabatach w głównej mierze polega na takim dobraniu roślin, aby cieszyć się kwiatami od wiosny do jesieni. Kiedy tulipany już przekwitną, zasadź w swoim ogrodzie nasiona kwiatów jednorocznych. 

Gdzie jeszcze można zasadzić tulipany? Nie tylko w gruncie rośliny te doskonale się przyjmą. Możesz do ich hodowli wykorzystać także większe donice. Kiedy sadzić cebulki tulipanów do donic? Termin sadzenia cebulek się nie zmienia. Możesz jednak zmienić nieco sposób i np. ułożyć cebule piętrowo w doniczce. Dzięki temu na wiosnę donica gęsto wypełni się kwiatami.

zakopywane cebulki tulipana


Jak zabezpieczyć cebulki tulipanów na zimę?


Tulipany w ogrodzie kwitną wczesną wiosną, ale już zimą rozwijają swój system korzeniowy i wypuszczają pęd. Cebulki należy chronić przed mrozem. Jak to zrobić? Miejsce, w którym są zasadzone, warto przykryć warstwą liści, kory i gałęzi świerku. Jeśli roślina zbyt wcześnie zacznie wypuszczać pęd – należy zwiększyć warstwę ochronną, aby zapobiec jej przemarznięciu.

W przypadku hodowli doniczkowej, do jej okrycia można użyć agrowłókniny chroniącej rośliny przed niską temperaturą.

Zatem kiedy sadzić tulipany? Aby zdążyć przed pierwszymi przymrozkami, zakop je na przełomie września i października. Dzięki temu już w marcu lub kwietniu będziesz mógł cieszyć się kolorowymi rabatami przed domem.Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też