Czujniki ruchu - zabezpieczenia domu
Materiał | tworzywo sztuczne |
Zasilanie | wbudowana bateria |
Funkcjonalne czujniki ruchu to elementy wyposażenia, które coraz częściej pojawiają się w mieszkaniach, biurach i miejscach użyteczności publicznej. Pozwalają zadbać o bezpieczeństwo domu i ułatwiają codzienne zadania. Z założenia czujniki ruchu, jakie oferujemy na bricomarche.pl, włączają oświetlenie, jak tylko zarejestrują czyjąś obecność. Dzięki temu nie będzie potrzeby, by szukać włącznika. Sprawdzają się także wtedy, gdy mamy zajęte ręce. Poza tym czujniki ruchu sprawiają, że można się chronić przed niechcianymi gośćmi i dlatego też często pojawiają się na zewnątrz domu. Zapalenie się światła lub uruchomienie alarmu będą jednoznacznym sygnałem, że należy zachować czujność. Niewielkie urządzenia wykorzystują wieloraką technologię i bez problemu można je zamontować w różnych miejscach. Dzięki temu bez problemu uda się stworzyć praktyczny i bezpieczny dom idealnie dopasowany do potrzeb. Świetnie sprawdzają się także w miejscach użyteczności publicznej, na klatkach schodowych czy w biurach. Pomagają oszczędzać energię elektryczną. A Ty, których czujnik ruchu wybierzesz?
Czujniki, o których warto pomyśleć w domu prywatnym i budynku publicznym
W każdym budynku, w którym przebywają ludzie, istnieje wiele systemów mogących ulec awarii. Każda awaria z kolei może doprowadzić do zagrożenia zdrowia i życia znajdujących się wewnątrz osób. O jakich systemach głównie mowa? Przede wszystkim o systemach grzewczych, elektrycznych. W zapewnieniu bezpieczeństwa pomogą liczne wykrywacze dymu i czadu, które znajdziesz w tej kategorii. Dzięki temu w porę zauważysz wszelkie nieszczelności systemów oraz ich niepoprawne działanie.
Ponadto w tej kategorii znajdziesz praktyczne czujki ruchu czy zmierzchu, w które możesz wyposażyć wiele instalacji w domu i na zewnątrz niego. Dzięki temu pewne urządzenia mogą działać automatycznie po zaistnieniu konkretnych warunków lub wykrycia ruchu.
Czujki ruchu lub inne, które znajdziesz w tej kategorii, znacznie podnoszą bezpieczeństwo osób korzystających z danego budynku, a także komfort przebywania w nim. Czujniki pozwalają także znacznie zmniejszyć pobór energii elektrycznej. Sprawdź, w jakie urządzenia warto wyposażyć swój dom.
Zaoszczędź energię elektryczną i wykorzystaj czujniki zmierzchu
Przed każdym budynkiem warto zamontować oświetlenie zewnętrzne, które umożliwi osobom przychodzącym po zmroku bezpieczne dotarcie do drzwi. Dotyczy to zarówno domów prywatnych, jak i budynków publicznych. Zamiast po ciemku szukać ścieżki przez ogród, oświetl ją odpowiednimi lampami. Nie musisz jednak zawsze pamiętać o tym, aby je uruchomić, kiedy zrobi się ciemno. Wystarczy, że zamontujesz do nich czujniki zmierzchu.
Czym właściwie są czujniki zmierzchu? Są to niewielkie i proste urządzenia, które badają natężenie światła słonecznego. Stosowane są w systemach lamp ulicznych, a także w większości lamp solarnych. Kiedy zapada zmierzch, lampy zapalają się samoistnie. Dzień w ciągu roku ma różną długość. Słońce zachodzi i wstaje o różnych porach. Dzięki czujnikowi zmierzchu zaoszczędzisz także na energii elektrycznej, ponieważ Twoje lampy samoistnie wyłączą się o godzinie czwartej czy trzeciej rano, kiedy latem słońce wstaje, a oświetlenie nie jest już potrzebne.
Jak działają czujniki ruchu?
Kolejnym bardzo przydatnym urządzeniem są czujniki ruchu. Najczęściej podłącza się je do systemów oświetlenia zewnętrznego, wewnętrznego, a także do systemów alarmowych. Czujniki ruchu automatycznie zamykają obwód i uruchamiaj podłączone do nich urządzenie, kiedy wykryją ruch. Na rynku możesz znaleźć dwa rodzaje czujników ruchu, które działają na nieco innych zasadach.
Pierwszym z nich jest czujnik PIR. Jest to urządzenie badające temperaturę i jej zmianę w danym polu. Ludzie mają stałą temperaturę, która wynosi 36,6°C. Kiedy czujnik wykryje znaczne różnice temperatury pomiędzy otoczeniem a danym obiektem – uruchamia urządzenie.
Innym rodzajem są czujniki mikrofalowe, które wyposażone są w nadajnik mikrofal i odbiornik. Kiedy w danym polu pojawi się obiekt, następuje zaburzenie przesyłania fal. Inna ich ilość jest emitowana a inna odbierana przez czujnik, co uruchamia podłączone urządzenie.
Przy wyborze koniecznie zwróć uwagę na wielkość pola, które obejmuje dany czujnik, sposób montażu, a także zasadę działania i dopasuj go do miejsca, w którym chcesz go zamontować.
Gdzie przydadzą się czujniki ruchu zewnętrzne i wewnętrzne?
Czujniki ruchu zewnętrzne najczęściej podłącza się do lampy nad drzwiami wejściowymi do budynku lub na klatce schodowej. Dzięki temu oszczędza się sporo energii elektrycznej, ponieważ światło w tych miejscach będzie się paliło jedynie wtedy, gdy jest potrzebne. Czujniki ruchu zewnętrzne podłącza się nad drzwiami wejściowymi także do systemów alarmowych. Wykorzystuje się je zarówno w obiektach prywatnych, jak i publicznych, gdzie należy zadbać szczególnie o bezpieczeństwo osób i mienia.
Ponadto tego typu urządzenia możesz wykorzystać wewnątrz domu. Sprawdzą się na przedpokoju, gdzie uruchomią delikatne światło przy podłodze, aby zapewnić bezpieczeństwo osobie poruszającej się w nocy po korytarzu. Możesz je wykorzystać w szafie, gdzie uruchomią oświetlenie po otwarciu drzwi. Sięganie po potrzebne przedmioty z wnętrza szafy będzie znacznie łatwiejsze.
Jak działają czujniki dymu?
Wbrew pozorom pożary często niszczą mienie prywatne i publiczne. Najczęściej są wynikiem źle działającego systemu grzewczego. Niestety pożar niezauważony w porę szybko rozprzestrzenia się i doszczętnie niszczy cały dobytek. To właśnie dlatego warto zamontować w domu czy miejscu publicznym czujniki dymu.
W tej kategorii znajdziesz optyczne czujniki dymu. Możesz znaleźć dwa ich rodzaje absorpcyjne i dyspersyjne. W absorpcyjnych czujnikach dymu urządzenie wysyła wiązkę promieniowania podczerwonego, które jest odbierane przez podłączony do niego czujnik. Kiedy dym pojawi się w pomieszczeniu, wiązka podczerwieni częściowo zostaje zaabsorbowana i jej ilość docierająca do odbiornika różni się od tej wysyłanej. Zjawisko to uruchamia czujnik i podłączony do niego system alarmowy.
Czujniki dymu dyspersyjne uruchamiają alarm, kiedy w ich wnętrzu pojawi się dym i zakłóci emitowane promieniowanie podczerwone. Oba rodzaje czujników mogą być zasilane bateryjnie lub za pomocą kabla elektrycznego.
Gdzie warto zastosować wykrywacze dymu?
Wykrywacze dymu warto zamontować w domach i mieszkaniach ogrzewanych za pomocą pieca węglowego, gazowego czy elektrycznego. To właśnie w tych obiektach awaria systemów grzewczych może doprowadzić do pożaru. Dzięki wykrywaczom dymu jesteś w stanie szybko zareagować na zaistniałe zagrożenie.
Ponadto wykrywacze dymu często montuje się w biurach i urzędach, gdzie znajduje się mnóstwo sprzętu komputerowego i ważnych dokumentów. Sam sprzęt biurowy wydziela wiele ciepła, a ewentualne spięcia w instalacji elektrycznej mogą doprowadzić do zaprószenia się ognia na materiałach łatwopalnych np. papierze.
Wykrywacze dymu stosuje się w obiektach muzealnych, gdzie pożar mógłby doprowadzić do utraty cennego mienia. Ogień może być także zaprószony przez niedopałki papierosów. Z tego względu wykrywacze dymu montuje się także w strefach objętych całkowitym zakazem palenia papierosów.
Czujniki czadu – dlaczego warto o nich pomyśleć?
W przeciwieństwie do dymu wydzielającego się podczas pożaru czad jest bezwonny i niewidoczny gołym okiem. Czym właściwie jest czad? Jest to tlenek węgla wydzielający się podczas niepełnego spalania paliw. Jest niezwykle groźny dla zdrowia człowieka i może szybko prowadzić do uduszenia, ponieważ z hemoglobiną wiąże się ponad 200 razy szybciej.
Czujniki czadu nieustannie analizują skład powietrza. Wyposażone są w ogniwo elektrochemiczne, które reaguje na najmniejszą ilość czadu znajdującą się w powietrzu. Po wykryciu automatycznie uruchamiają sygnał dźwiękowy o głośności ok. 80 dB. Nie sposób zatem nie usłyszeć alarmu.
Czujniki czadu należy montować przede wszystkim w mieszkaniach, gdzie woda ogrzewana jest za pomocą piecyków gazowych, w starych kamienicach i domach ogrzewanych piecami węglowymi.
Inne czujniki, które znajdziesz w tej kategorii
Pożar może być wywołany także spięciami i awariami sieci elektrycznej w domu czy budynku mieszkalnym. Awarie te powstają podczas przeciążenia sieci, ale także podczas remontu. Jak ich uniknąć?
W tej kategorii znajdziesz praktyczne wykrywacze kabli elektrycznych. Dzięki nim możesz dokładnie określić przebieg przewodów w ścianie czy podłodze. Jeśli masz zamiar wiercić w ścianie otwory, koniecznie upewnij się najpierw, czy w wybranym miejscu nie przechodzą jakieś kable elektryczne. Najechanie na niego wiertłem może nie tylko spowodować awarię sieci elektrycznej, ale może być także bardzo groźne dla zdrowia i życia osoby operującej narzędziem.
Podczas napraw wszelkiego rodzaju urządzeń elektrycznych, gniazd czy sieci przyda Ci się także miernik napięcia. Jest to niewielkie urządzenie z końcówką podobną do śrubokręta. Na rączce znajduje się niewielki wyświetlacz, który pokazuje wyniki pomiaru. Za jego pomocą możesz bezpiecznie określić, czy w danym obwodzie znajduje się prąd. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i wyposaż swoją skrzynkę z narzędziami o odpowiednie mierniki prądu.
Powiadom o dostępności