porady_z_pasja

Czy pies musi nosić kaganiec i być na smyczy?

Drukuj
czy Twój pies musi nosić kaganiec? Co mówią przepisy?

Wielu właścicieli psów, szczególnie tych uznawanych za agresywne, zastanawia się, czy pies musi mieć kaganiec. Jeśli tak, to kiedy i w jakich sytuacjach? Czy na każdy spacer powinien zakładać smycz? Sprawdzamy, jak tę sprawę regulują przepisy.


Kaganiec i smycz dla psa – czy są obowiązkowe dla wszystkich ras?


Czy można wyjść z psem bez smyczy? W 2021 roku obowiązują przepisy ustanowione w latach 1997 i 1979 w ustawie o ochronie zwierząt i kodeksu wykroczeń. Nadal przepisy te są dość niejasne. Wskazują jedynie na to, aby pies znajdował się pod kontrolą właściciela i aby nie stwarzał zagrożenia dla innych. Zatem czy pies musi mieć kaganiec?

kaganiec i smycz dla psa


Dokładniejszych wytycznych lepiej szukać w przepisach obowiązujących na terenie konkretnych gmin. Możesz znaleźć np. przepis nakładający obowiązek kagańca dla psa w miejscach publicznych lub często uczęszczanych przez innych. Istnieją także przepisy regulujące tę zasadę jedynie dla psów ras uznawanych za agresywne. Dlatego, aby upewnić się, czy pies musi mieć kaganiec, wychodząc na spacer do parku, zajrzyj do przepisów gminy, w której mieszkasz.


Kiedy istnieje obowiązek kagańca dla psa?

kiedy kaganiec dla psa


Niezależnie od przepisów na wyposażeniu każdego właściciela psa oprócz akcesoriów i zabawek powinna znaleźć się smycz i kaganiec. Smycz dla psa powinna być dostosowana do rozmiarów zwierzęcia i jego wagi, a kaganiec do rozmiaru pyska i siły szczęk. Dla agresywnych zwierząt lepszym rozwiązaniem będzie kaganiec metalowy. Z kolei dla łagodniejszych można wybrać kaganiec skórzany. Dlaczego to takie ważne?

Istnieją sytuacje, w których pies musi mieć założony kaganiec niezależnie od wielkości i usposobienia. Przykładem może być podróż komunikacją miejską. Za niedopełnienie obowiązku właściciel wraz z psem może zostać wyproszony z autobusu. Zachowanie to podlega też grzywnie. Także w czasie wizyty u weterynarza kaganiec może być niezwykle pomocny. Warto więc zawczasu przyzwyczaić swojego pupila do jego noszenia.

 Warto zapoznać się z przepisami obowiązującymi na terenie konkretnych gmin, aby upewnić się, czy pies musi zawsze chodzić w kagańcu. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnej niespodzianki, jaką może być grzywnaPolecane artykuły


Może zainteresuje Cię też