Czajniki - elektryczne, na gaz

Czajniki - elektryczne, na gaz, nierdzewne, stalowe w sklepie Bricomarche.pl

Czajnik to podstawowy dodatek w każdej kuchni. W ofercie naszego sklepu można znaleźć tradycyjne czajniki na gaz, które nadal mają wielu zwolenników. Wyróżniają się wyjątkowymi wzorami, które z pewnością docenią osoby kochające styl retro. Czajniki elektryczne już od lat cieszą się dużym powodzeniem, przez co coraz więcej osób zapomina o urządzeniach podgrzewanych w klasyczny sposób na płycie indukcyjnej lub na gazie. Z pewnością jest to dużo wygodniejsze rozwiązanie, ponieważ wymaga krótszego czasu oczekiwania na zagotowanie się wody. Jest to szczególnie ważne w przypadku dużych rodzin lub w trakcie przygotowywania domowej imprezy.


W naszym sklepie internetowym posiadamy duży wybór czajników elektrycznych, które różnią się pod względem parametrów i materiału, z jakiego zostały wykonane. Wśród nich wyróżniamy czajniki plastikowe, szklane i wykonane ze stali nierdzewnej. Różnica jest nie tylko w wyglądzie, ale także w pojemności czajnika. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą akcesoriów kuchennych!


Czajniki gazowe i elektryczne – niezawodne urządzenie do gotowania wody

W każdej kuchni przyda się czajnik. Jest to urządzenie służące do zagotowywania niewielkiej ilości wody na herbatę czy kawę. Dzięki niemu znacznie szybciej będziesz mógł przygotować ciepłe napoje dla siebie i dla swoich gości.


W tej kategorii znajdziesz czajniki gazowe i elektryczne. Dostępne są także modele na kuchenki elektryczne i indukcyjne. Poszczególne modele różnią się pojemnością, kolorem i kształtem. Wszystko to sprawia, że możesz łatwo wybrać model, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom i jednocześnie będzie pasował do wystroju kuchni. Nieco większe czajniki przydadzą się w wieloosobowych rodzinach. Z kolei na potrzeby jednej osoby możesz wybrać niewielki czajnik o mniejszej pojemności, w którym szybko zagotujesz wodę na herbatę. Sprawdź, jakie czajniki gazowe i elektryczne warto mieć w swojej kuchni.


Z jakich materiałów wykonane są czajniki?

Jeśli pijesz dużo ciepłych napojów, koniecznie wybierz czajnik wykonany z solidnych i trwałych materiałów. W ten sposób będziesz mieć pewność, że urządzenie posłuży Ci przez wiele lat i nie zniszczy się bez względu na to, na jakiej kuchence będziesz go używać.


W tej kategorii znajdziesz czajniki stalowe. Możesz wybierać spośród modeli nierdzewnych lub emaliowanych. Oba są świetnie przystosowane do funkcji, jaką mają pełnić i warunków panujących w kuchni. Stal jest odporna na korozję. Wilgoć i bezpośredni kontakt z wodą nie spowoduje jej rdzewienia. Stal szybko się nagrzewa, dlatego pamiętaj, aby nie dotykać rozgrzanego czajnika.


Na szczęście czajniki stalowe wyposażone są także w plastikową rączkę, która o wiele wolniej się nagrzewa. Dzięki temu po zagotowaniu wody możesz spokojnie chwycić czajnik i wlać do kubka wrzątek. W niektórych modelach plastikowa rączka doskonale imituje drewno. Z plastiku wykonany jest także gwizdek i rączka od pokrywki. Wszystko to sprawia, że obsługa czajnika z wrzątkiem nie sprawi większych problemów i nie spowoduje oparzenia.


Emalia, którą pokryta jest powierzchnia niektórych czajników, może mieć wykończenie błyszczące lub matowe. Jej kolor możesz z kolei dobrać do koloru pozostałego wyposażenia w kuchni.


Czajniki nierdzewne, emaliowane – czyli kilka słów o rodzajach

Czajniki nierdzewne lub emaliowane różnią się nie tylko wykończeniem i użytymi do ich produkcji materiałami, ale także przeznaczeniem. Przykładowo czajniki nierdzewne najczęściej przeznaczone są do kuchenek elektrycznych. Możesz używać ich na płytach indukcyjnych, jeśli mają dodatkowe grube dno dostosowane do tego rodzaju kuchenek.


Z kolei modele emaliowane najczęściej używa się na kuchenkach gazowych. Emalia jest odporna na płomień, dzięki czemu nie zachodzi czernią, nie topi się i nie pęka pod jego wpływem.


W tej kategorii znajdziesz także modele czajników przeznaczone do wszystkich rodzajów kuchenek. Te są szczególnie polecane dla osób, które mają łączone płyty – np. mają zarówno palniki gazowe, jak i pola indukcyjne. Dzięki temu czajnik postawisz na aktualnie wolnym miejscu i zagotujesz wodę zarówno na indukcji, jak i na gazie.


Osobnym rodzajem czajników są modele elektryczne. Tych nie stawia się na kuchenkach. Do zagotowania wody potrzebujesz jedynie dostępu do kontaktu. Wyposażone są w osobną grzałkę, która zasilana jest energią elektryczną. Modele ze względu na dużą moc najszybciej zagotowują wodę. Przydają się w kuchniach polowych czy aneksach kuchennych, w których jest mało palników.


Jak dbać o czajniki?

Bez względu na rodzaj czajnika, jaki wybierzesz do swojej kuchni, warto o niego odpowiednio zadbać, aby przedłużyć jego żywotność. W przypadku tych akcesoriów kuchennych najniebezpieczniejszy jest kamień, który osiada na ściankach i grzałce czajników elektrycznych. Możesz go także zauważyć na dnie czajników na gaz czy indukcję. Kamień wytrącany jest z wody podczas gotowania. Nie tylko zmienia on smak herbaty, tworzy na jej powierzchni nieestetyczne zacieki, czasem jego większe fragmenty pływają w napoju. Ponadto kamień może uszkodzić czajniki emaliowane, nierdzewne, a szczególnie elektryczne – prowadząc do awarii grzałki.


Wystarczy jednak, że wyposażysz swoją kuchnię w dzbanki filtrujące i z nich będziesz wlewać wodę do czajnika, a zredukujesz do minimum ilość osiadanego na jego ściankach kamienia.


Czajniki emaliowane warto także czyścić z zewnątrz szmatką bez ostrego drutu. Dzięki temu zachowasz ich doskonały wygląd. Ponadto nie uszkodzisz ochronnej warstwy zewnętrznej, więc urządzenie będzie tak samo dobrze chronione przed rdzą jak na początku.


Jak rozpoznać czajniki na indukcję?

Płyty indukcyjne są obecnie najpopularniejszym wyborem. Na ich korzyść przemawia szybkość gotowania, łatwa obsługa i doskonały wygląd. Wymagają one jednak specjalnych garnków, które są kompatybilne z indukcją. Dotyczy to także czajników. Jak wybrać czajniki na indukcję i na co zwrócić uwagę?


Przed wyborem konkretnego modelu koniecznie zerknij na opis producenta i oznaczenia na opakowaniu. Tam znajdziesz informacje dotyczące tego, na jakich kuchenkach dany czajnik może być używany. Czajniki na indukcję oznaczone są charakterystyczną spiralą. Oznacza to, że ich dno jest odpowiednio przygotowane na płyty indukcyjne.


Czajniki na indukcję mają znacznie grubsze dno niż pozostałe modele. Wyposażone są w specjalną płytkę, która pozwala wygodnie korzystać z płyt indukcyjnych. Bez tej płytki, kuchenka nie rozpozna, że na polu grzewczym stoi jakieś naczynie i nie uruchomi grzania.


Czajniki na gaz – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Jeśli swoją kuchnię wyposażyłeś w tradycyjną kuchenkę gazową, masz do wyboru największą ilość dostępnych czajników. Kuchenka ta nie wymaga używania specjalnych naczyń, jak ma to miejsce w przypadku płyt indukcyjnych.


Czajniki na gaz powinny być jednak wykonane z trwałych i odpornych na żywy płomień materiałów. Jest to jedyne i najważniejsze kryterium wyboru. Czajniki na gaz najczęściej wykonane są ze stali nierdzewnej lub stali emaliowanej. Te drugie charakteryzują się zachwycającym retro designem, który doskonale pasuje do kuchenek gazowych. Emalia pokrywająca stal nie tylko nadaje czajnikowi ciekawy wygląd, ale także chroni stal przed płomieniem. Nie pęka ona pod wpływem wysokiej temperatury i świetnie przewodzi ciepło, dzięki czemu woda w czajniku szybko się nagrzewa.


Czym powinny cechować się czajniki elektryczne?

Wśród czajników elektrycznych dochodzi do największego zróżnicowania modeli pod względem parametrów technicznych. Przy ich wyborze musisz wziąć pod uwagę nie tylko ich wygląd i pojemność, ale także moc.


Czajniki elektryczne są urządzeniami o dużej mocy – średnio 2000–2200 W. Wpływa to na znaczny pobór energii elektrycznej, ale jednocześnie krótki czas gotowania wody. Im czajniki elektryczne mają większą moc, tym szybciej zagotują wodę. Jest to zatem pobór duży, ale bardzo krótki, co w ogólnym rozrachunku wcale nie musi podnosić rachunków za prąd. Wszystko zależy od tego, jak często będziesz w nim gotować wodę.


Przy wyborze elektrycznych czajników upewnij się, że urządzenie ma opcję automatycznego wyłączania po zagotowaniu wody. Gdy tylko woda osiąga 100°C, czajnik samoczynnie wyłącza się i przestaje pobierać energię elektryczną. Opcja ta jest wygodna i pozwala zmniejszyć zużycie prądu.


Czajniki nowoczesne i retro – jak dobrać je do stylu pomieszczenia?

Czajnik najczęściej stoi w widocznym miejscu na kuchence lub blacie. Stanowi zatem widoczny element aranżacji kuchni. Przy jego wyborze koniecznie zwróć uwagę na jego wygląd i dopasuj do wystroju swojej kuchni.


W tej kategorii znajdziesz czajniki nowoczesne o gładkiej powierzchni i jednorodnym kolorze. Do wyboru masz czajniki w modnej szarości lub czerni, które doskonale pasują do pozostałego sprzętu AGD. Dostępne są także czajniki nowoczesne z drewnopodobną rączką i gwizdkiem, które świetnie sprawdzą się w aranżacjach skandynawskich.


W ofercie sprzętu AGD często możesz znaleźć modele stylizowane na retro. Jeśli zdecydowałeś się na taką właśnie kuchenkę lub lodówkę, koniecznie wybierz czajniki retro. Ich kształt i wykończenie również inspirowane są dawnymi stylami aranżacyjnymi.


Czajniki retro świetnie pasują także do tradycyjnych kuchni. Możesz wybrać modele ozdobione motywem kwiatowym.

Porady

Zobacz więcej porad