Płytki wielkoformatowe na ściany i podłogi

Drukuj
Płytki wielkoformatowe są coraz częściej stosowane do wykończenia wnętrz. Nadają im rozmach i nowoczesny, szlachetny wygląd, dlatego chętnie stosuje się je jako okładziny powierzchni ścian i podłóg. Jednak końcowy efekt zależy nie tylko od ich wyglądu, ale też perfekcyjnego ułożenia.


Rozmiary płytek wielkoformatowych

Płytki wielkoformatowe to płytki gresowe, mogą być kwadratowe lub prostokątne. Do tej kategorii zalicza się zazwyczaj takie wyroby, których bok w formie kwadratu przekracza 45 cm, natomiast prostokątne mają wymiary co najmniej 30×60 cm, a także 25×70 cm. Przeznaczone na ściany mogą mieć wymiary 25×70, 30×100, 32×96 i 16×96 cm.

Natomiast płytki podłogowe produkuje się między innymi w rozmiarach: 45×90, 65,5×16, 98,5×21,5, 90×90, 60×120, 120×120, a nawet 120×180 cm. U niektórych producentów można też zamówić płytki gresowe niestandardowych rozmiarów, ale taka inwestycja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Poza płytkami bazowymi w kolekcjach płytek wielkoformatowych spotyka się także cokoły oraz stopnice. Ich uzupełnieniem mogą być mozaika oraz dekoracje o wymiarach na przykład 32×96, 8×32 i 4×96 cm. Najczęściej nawiązują do wzorów zaczerpniętych wprost z natury. Chętnie odtwarzają fakturę, kolorystykę oraz formaty i sposób wykończenia typowe do niedawna dla dużych elementów kamiennych oraz drewnianych. Producenci tych materiałów inspirują się konkretnymi gatunkami drewna oraz kamienia. Mogą więc do złudzenia przypominać dębową deskę podłogową wykończoną wybielającym olejem, polerowany granit czy marmur.
 
Zanim zaczniesz układać

Przed rozpoczęciem pracy należy dokładnie sprawdzić opakowania i oznakowanie płytek oraz ich jakość. Płytki układane na jednej powierzchni powinny mieć taki sam odcień i datę produkcji, będącą jednocześnie oznaczeniem partii produkcyjnej. Konieczne jest układanie elementów kolekcji na danej powierzchni tylko z jednej partii. Zminimalizuje to możliwe wystąpienie delikatnych różnic w kolorystyce sąsiadujących ze sobą płytek.
 
10 kroków fachowego układania płytek

Duże wymiary płytek wielkoformatowych sprawiają, że nie należą one do łatwych w układaniu, o czym może świadczyć m.in. cena ułożenia m2 tego typu materiału. Wymagają bowiem precyzji zarówno podczas planowania ich układania, jak i przy montażu. Ważne są: odpowiednie przygotowanie podłoża, dobór chemii oraz technologia układania.

1. Oczyszczanie podłoża
Prace należy rozpocząć od dokładnego oczyszczenia podłoża. Konieczne jest również sprawdzenie poziomu podłogi, jej nośności i wilgotności, która nie powinna przekraczać 2%.

2. Gruntowanie powierzchni

Następny etap to gruntowanie powierzchni. Płyn gruntujący powinien wchłaniać się w podłoże. Grunt zmniejszy jego chłonność i poprawi przyczepność masy samopoziomującej, którą możemy wylać dwie godziny po zagruntowaniu podłoża.

3. Niwelowanie nierówności
Jeżeli na powierzchni, na której zamierzamy układać płytki, występują nierówności, możemy je zniwelować za pomocą zaprawy samopoziomującej. Gdy nierówności są jednak bardzo duże i występują znaczne różnice poziomów, trzeba wyrównać całą podłogę. Jeżeli dokonamy wyrównania podłoża, powinniśmy też wykonać ponowne gruntowanie.

4. Planowanie rozłożenia płytek
Układanie płytek należy rozpocząć dobę po wylaniu zaprawy samopoziomującej. Najpierw rozplanujmy ułożenie płytek „na sucho” na podłodze. Pozwoli to na uniknięcie błędów przy ich rzeczywistym montażu.

5. Układanie płytek
Po rozplanowaniu zbieramy płytki i przystępujemy do właściwego układania. Montujemy je sukcesywnie. Spód płytek wielkoformatowych powinien być w całości wypełniony klejem (metodą podwójnego smarowania). Układamy je z krzyżykami dystansowymi na równomiernie rozprowadzoną zaprawę klejową. Warstwa zaprawy powinna mieć około 5 mm grubości. W celu jej uzyskania pomocny będzie grzebień 10 lub 12 mm.

6. Odpowiedni klej
Do mocowania gresowych płytek wielkoformatowych zalecane są kleje o podwyższonej przyczepności i zwiększonej elastyczności. Odpowiednie będą elastyczne cementowe zaprawy klejowe klasy C2. Dobierając klej, zwróćmy też uwagę na rodzaj podłoża. Podczas układania dużych formatów na ścianie ważny jest stopień spływu kleju. Dobrym wyborem są zaprawy klejowe o małym spływie – oznaczone symbolem T.

7. Usuwanie krzyżyków
Po ułożeniu płytek, gdy klej zwiąże je z podłożem, możemy usunąć krzyżyki dystansowe, które zagwarantowały jednakową szerokość spoin.

8. Fugowanie
Przed rozpoczęciem fugowania warto przeprowadzić próbę w niewidocznym miejscu. Pozwoli nam to na określenie czasu potrzebnego do zawiązania zaprawy spoinowej. Jeśli zależy nam na uniknięciu zabrudzeń, możemy zastosować fugę epoksydową, która jest na nie bardziej odporna. Przygotowaną masę należy nakładać za pomocą packi z gąbką. Płytki fugujemy partiami na powierzchni nie większej niż 3-4 m². Na styku powierzchni poziomych i pionowych spoina powinna być silikonowa.

9. Szerokość spoin
Do płytek wielkoformatowych należy zastosować odpowiednią szerokość spoin. Zależy ona od wielkości płytek. Nierektyfikowane powinny mieć szerokość powyżej 2 mm. Fuga powinna wynosić około 3-4 mm, jednak największe mogą mieć szerokość 8-10 mm. Dla płytek stopnicowych z kapinosem stosowanych na schodach zalecana szerokość fugi wynosi od 6 do 10 mm.
Zobacz też: Jak dobrze dobrać kolor i szerokość fug do płytek?

10. Czyszczenie po fugowaniu
Czyszczenie zafugowanej już powierzchni jest kilkuetapowe. Po wstępnym związaniu fug, które trwa około 30 minut, czyścimy je wilgotną gąbką ukośnie do ich kierunku. Dokładne i ostateczne mycie wykonujemy dopiero po 12 godzinach. Po dokładnym umyciu nawierzchni można dokonać impregnacji fug za pomocą specjalnych środków. Zapewni to ich lepszą odporność na zabrudzenia.


Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też