Pierwszy dzień wiosny! Jakie prace czekają Cię w ogródku?

Drukuj

kalendarz z kostek 21 marca

Kiedy zima powoli odpuszcza i wielkimi krokami nadchodzi pierwszy dzień wiosny, oznacza to, że zbliża się idealny moment na uprzątnięcie ogrodu. Zobacz, od jakich prac zacząć i co może się przydać, aby móc cieszyć się wspaniałą przestrzenią wokół domu.


Pierwsze oznaki wiosny w ogrodzie

Jeśli śnieg jest już tylko wspomnieniem, a natura powoli zaczyna budzić się do życia, może wskazywać to na fakt, że zbliża się pierwszy dzień wiosny. Drzewa zaczynają się zielenić, widać też pierwsze pąki… Wiosna w ogrodzie przejawia się pod naprawdę wieloma postaciami. Można zauważyć ją, nie tylko patrząc na faunę, ale i florę - pojawia się więcej owadów, słońce coraz śmielej przedziera się przez chmury, a dzień staje się coraz dłuższy. Do wyraźnych oznak wiosny można zaliczyć także ukazanie się charakterystycznych roślin takich jak forsycje, czy wrzośce, którym niestraszne stosunkowo niskie jeszcze temperatury.


21 marca - pierwszy dzień wiosny. Jak obchodzić?

Właściwie, kiedy jest pierwszy dzień wiosny? Wypada zawsze 21 marca, przy czym należy rozróżnić dwa pojęcia - nie zawsze pierwszy dzień kalendarzowej wiosny jest równoznaczny ze stanem astronomicznym. Bywa tak, że dni te zbiegają się w czasie, jednak może wydarzyć się również tak, że pierwszy dzień wiosny astronomicznej przypadnie na 20 marca. Jest to związane ze zjawiskiem równonocy, kiedy to zarówno noc, jak i również dzień mają praktycznie jednakową długość. W roku 2023 wiosna kalendarzowa standardowo odwiedzi nas 21 marca i potrwa aż do 20 czerwca, jednak wiosna astronomiczna jest datowana na 20 marca.


Pierwszy dzień wiosny - jak go obchodzić? Jeszcze kilkanaście lat temu dość popularne zwłaszcza w placówkach edukacyjnych było tzw. topienie Marzanny, która symbolizowała minioną zimę. Aktualnie odchodzi się od tej praktyki, gdyż wrzucanie wypełnionej słomą kukły niekoniecznie pozytywnie wpływa na środowisko, w zamian organizując wydarzenia sportowe i zabawy, które umożliwiają równie atrakcyjne spędzenie tegoż dnia. Przyjęło się też, że pierwszy dzień wiosny jest tzw. dniem wagarowicza, kiedy uczniowie robią sobie wolne od szkoły, aby celebrować piękną pogodę i cieszyć się urokami wiosny.


Kiedy zacząć wiosenne porządki w ogrodzie?

Nie ma jednej poprawnej odpowiedzi na pytanie, kiedy zacząć prace w ogrodzie. Właściwie pierwszym krokiem jest przygotowanie terenu na długo, zanim rozpocznie się sezon. Nie wiesz, jak przygotować ogród na wiosnę? Zacznij od skoszenia trawy, aby nie zalegała pod ewentualnym śniegiem, a także dokładnie okryj ciepłolubne rośliny, jeśli planowane są przymrozki, aby zabezpieczyć je przed niskimi temperaturami.


Właściwe wiosenne porządki w ogrodzie dobrze jest realizować, gdy tylko unormuje się sytuacja pogodowa - ujemne temperatury zdecydowanie nie sprzyjają pracom ogrodowym. Jednak gdy tylko dodatnie wartości zaczną się utrzymywać, czyli zazwyczaj z początkiem marca, można przystąpić do zadań takich jak usuwanie luźnej ziemi, grabienie liści, czy zbieranie gałązek i przenoszenie ich na kompostownik.


Jakie prace wiosenne w ogrodzie i koło domu Cię czekają?

akcesoria do ogrodu

Zanim przystąpisz do działania, warto opracować plan, który usprawni prace porządkowe na posesji. Jakie prace wykonujemy wiosną w ogrodzie? Można podzielić je ze względu na miejsce, nie tracąc dzięki temu zapału do kolejnych zadań.


Wiosenne porządki na tarasie

Jeśli do Twojego domu przynależy taras, ogarnięcie go możesz potraktować jako wstęp do dalszej zabawy. Na start dobrze jest zamieść i umyć posadzkę z nanoszonego przez ostatnie miesiące kurzu i błota, uwzględniając przy tym wszelkie szczeliny. Kiedy podstawa będzie już czysta, można przejść do wyjęcia i ustawienia mebli. Chyba że cały poprzedni sezon pozostawały na widoku - wtedy niezbędne będzie ich umycie, np. przy pomocy specjalnych środków dedykowanych meblom ogrodowym.


To także odpowiedni moment na rozłożenie pergoli, czy zadaszenia, pod którymi można będzie usiąść, gdy tylko zrobi się cieplej. Jeśli w prognozach nie są przewidywane deszcze, można pokusić się również o montaż huśtawek i przyniesienie akcesoriów takich jak koce, czy poduchy, powoli przygotowując się do spędzania czasu na świeżym powietrzu.


Czyszczenie podjazdu z kostki

mężczyzna czyszczący schody betonowe przed domem

Oprócz zielonej części ogrodu podczas porządków należy uwzględnić też pozostałą przestrzeń wokół domu. Jeśli dysponujesz podjazdem z kostki, wysoce prawdopodobne, że po okresie zimowym będzie ona wymagać czyszczenia i usunięcia zabrudzeń na powierzchni oraz w szczelinach. Aby ułatwić sobie tę czynność, przyda się myjka ciśnieniowa, którą można wygodnie przenosić, więc umożliwi dotarcie w każde, nawet odległe lub niezbyt wygodne miejsce.


Malowanie drewnianych mebli ogrodowych

Zaplanowane prace w ogrodzie nie muszą dotyczyć jedynie roślin - może okazać się, że pojawi się konieczność odnowienia mebli znajdujących się w ogrodzie, aby nabrały blasku i były zabezpieczone przed wilgocią i szkodnikami. W tym celu pomocne bywają wszelkie produkty takie jak impregnaty do drewna, czy dedykowane drewnu lakiery i lakierobejce, które z jednej strony efektownie wydobywają wygląd słojów, z drugiej zaś poprawiają żywotność mebli, chroniąc je przed promieniowaniem UV i zniszczeniem. Aby ogród wiosną był piękny i funkcjonalny, warto powtarzać malowanie co kilka lat, dzięki czemu meble będą służyć do wypoczynku przez długie lata.


Co robić w ogrodzie w marcu?

Początek wiosny to odpowiedni moment na zaplanowanie działań związanych z ogarnianiem przestrzeni i przygotowaniem jej do nowych upraw. Co robić w ogrodzie w marcu, aby uzyskać wymierne efekty?


Porządkowanie rzeczy w ogrodzie

Nie ma mowy o pięknej przestrzeni, jeśli nie usuniemy z niej pozostałości po jesieni i zimie. Pozbycie się wszelkich zeschłych liści i gałązek jest konieczne, aby zrobić przestrzeń dla nowych roślin. Ogromnie pomocne są rozmaite akcesoria do sprzątania na zewnątrz, które można znaleźć wśród grabi o różnym rozstawie, ale także nowoczesnych odkurzaczy i dmuchaw, które pozwalają na przyspieszenie prac nawet na sporym obszarze.


Ściąganie osłon z roślin i krzewów

Jeśli na posesji pozostały drzewka lub krzewy, które na zimę zostały zabezpieczone otulinami, wiosną jest dobry moment, aby się ich pozbyć. Grunt to upewnić się, że w prognozach nie ma już ujemnych temperatur, bo to właśnie one negatywnie wpływają na znajdujące się w ogrodzie rośliny.


Wertykulacja i nawożenie trawnika

Aby cieszyć się pięknym, bujnym trawnikiem dobrze jest o niego zadbać jeszcze przed okresem wiosennym - trawa przed zimą musi zostać krótko przycięta, bo gdy spadnie śnieg, może dojść do niezbyt estetycznych odkształceń. Pielęgnacja trawnika na wiosnę powinna uwzględniać nie tylko systematyczne koszenie, ale choćby wertykulację, czyli zabieg pielęgnacyjny, podczas którego tworzone są nacięcia, co poprawia przepuszczalność wody, powietrza, a także składników pokarmowych. Warto w tym celu wyposażyć się w specjalne wertykulatory do trawnika, z których pomocą cała czynność przebiega szybko i bez większego trudu. Jako idealny moment na wertykulację wskazuje się czas, kiedy trawa została już co najmniej raz skoszona.


Warte uwagi bywają też nawozy do trawników na wiosnę, czyli produkty, dzięki którym można znacząco poprawić jakość swojego trawnika. Najlepiej sprawdzają się nawozy naturalne zawierające siarczany amonu i fosfor, które poprawiają kondycję korzeni. Wyróżnia się także różne odmiany świeżego i granulowanego kompostu, ale także wapno nawozowe, czy biohumus, z których każde doskonale wpłynie na zasilenie trawy w niezbędne składniki pokarmowe.

wertykulator do trawy i nawóz

Przycinanie drzewek i krzewów

Każdy miłośnik upraw potwierdzi, że przycinanie roślin jest kluczem do tego, aby pięknie rosły i miały szansę się rozwijać. Jak przycinać drzewka owocowe na wiosnę, by zagwarantować im odpowiednie warunki? Jest to zależne od tego, czy mówimy o drzewkach jednopędowych, czy rozgałęzionych, gdzie konieczne jest przycięcie każdej z gałęzi.


Czy wiesz, że…
Przycinając rośliny, nie tylko poprawiamy ich stan, ale pobudzamy ich wzrost, co w przypadku drzewek owocowych wpływa choćby na bujność plonów?


Aby skracanie gałązek przebiegało sprawnie, warto zaopatrzyć się w nożyce ogrodowe, które raz-dwa pozwolą uporać się z suchymi elementami.


Porządkowanie rabat kwiatowych

Wiosenne porządki w ogrodzie powinny uwzględnić także rabaty z kwiatami. W tym celu dobrze jest zacząć od usunięcia wszystkich przekwitłych roślin, a także naniesionych z wiatrem drobinek kurzu i zabrudzeń, aby kolejno przejść do precyzyjnego wyrównywania rabat. Jeśli będzie to konieczne, może pojawić się potrzeba uzupełnienia powstałych braków i nierówności, do czego przydatna będzie ziemia ogrodowa. Jeśli kształt rabat uległ zniszczeniu, dobrze jest sięgnąć po elastyczne obrzeża, z których pomocą można szybko wytyczyć nowe granice.


W zależności od posadzonych na rabatach gatunków może okazać się, że konieczne będzie przekopanie ziemi, a także umieszczenie w niej nowych sadzonek. Niektóre rośliny wieloroczne, które zostały osłabione przez wiatr lub opady, mogą wymagać dodatkowego wzmocnienia, w czym pomocne bywają sztywne podpory. Wystarczy je przytwierdzić, by przywrócić roślinom pionizację i zeszłoroczną kondycję.


Odnawianie ogródka warzywnego

Podobnie jak w przypadku kwiatów, znajdujące się w ogródku warzywnym rośliny również wymagają odpowiedniej opieki. Dobrym pomysłem jest spulchnienie podłoża, dzięki czemu będzie lepiej przyswajać cenne składniki mineralne, co pozytywnie wpłynie na wzrost plonów. Warto również rozważyć zastosowanie dostosowanych do danych odmian nawozów, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko, że się nie przyjmą.


Sadzenie drzew z odsłoniętym korzeniem

Wiosną można przystąpić także do sadzenia roślin z odkrytym korzeniem, czyli wykopanych z gruntu, co polega na stworzeniu wokół sadzonki specjalnego, dwukrotnie większego niż same korzenie zagłębienia. Tego typu rośliny należy oczyścić z suchych elementów, a także dociąć, zgodnie ze specyfiką gatunku. Aby lepiej się przyjęły, dobrze jest uprzednio wymoczyć je w ukorzeniaczach, które wspomagają wzrost i chronią przed szkodnikami.


Ogród wiosną - pomysły na zaaranżowanie ogródka

Jednak wiosenne prace w ogrodzie to nie tylko porządki, ale choćby aranżacja przestrzeni i rozplanowanie ogródka. Oprócz wygodnych mebli, które posłużą jako miejsce spotkań, dobrym pomysłem jest przygotowanie strefy relaksu, w czym pomocne mogą być plecione, wiszące fotele o ażurowej konstrukcji, drewniane huśtawki, czy choćby hamaki do rozwieszenia pomiędzy drzewami.


Podczas aranżowania warto uwzględnić także ogrodzenie, do którego ozdobienia przydać się mogę specjalne, odporne czynniki atmosferyczne maty. Nie tylko efektownie uatrakcyjnią przestrzeń, ale i zabezpieczą teren posesji przed widokiem z zewnątrz, co jest ogromnie praktyczne. Wspaniałe pomysły na wyjątkowe aranżacje ogrodowe można znaleźć w sklepie Bricomarché.



Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też