Przechowywanie drewna do kominka

Drukuj
Zima zbliża się nieubłaganie, świadczą o tym coraz krótsze dni i zimne noce. Koniec lata to dobry czas, aby przygotować się do nadchodzących chłodów. Dla właścicieli kominków to ostatni moment, aby pomyśleć o zapewnieniu sobie odpowiedniej ilości opału na zimę.

Aby drewna starczyło do wiosny, trzeba zgromadzić całkiem pokaźny zapas opału i tu często pojawia się problem, ponieważ trzeba przygotować odpowiednie miejsce do jego przechowywania.

 Gdzie składować drewno?


Ponieważ zakup większej ilości drewna kominkowego to spory wydatek, proponuję dobrze przygotować miejsce, w którym będziecie je przechowywać, gdyż w przeciwnym razie może się okazać, że zamoczone, zbutwiałe szczapki nie nadają się już do palenia.

Po pierwsze, przede wszystkim pamiętajcie, aby było ono zlokalizowane blisko domu, najlepiej przy drzwiach wejściowych lub tarasie. Musicie bowiem pamiętać, że trzeba po nie regularnie chodzić także podczas deszczu czy opadów śniegu. Po drugie, dobrze byłoby, aby miejsce to było stosunkowo dobrze nasłonecznione, co ułatwi schnięcie drewna. Po trzecie, musi mieć zadaszenie, aby chronić je przed opadami.

I tu pojawia się kwestia estetyki – ponieważ proponuję, aby taki skład drewna był usytuowany w miejscu widocznym, powinniście zadbać o jego wygląd. Estetyczna, drewniana drewutnia z równo poukładanymi szczapkami drewna będzie nie tylko funkcjonalna, ale może być też elementem ozdobnym ogrodu.

Konstrukcja

Jeżeli chodzi o rozmiar i kształt, to będzie zależał on od tego, jakie ilości drewna zamierzacie przechowywać. Możecie zbudować stojącą samodzielnie konstrukcję lub przysuniętą do ściany domu lub budynku gospodarczego. W drugim przypadku pamiętajcie, że należy pomiędzy ścianą a układanym drewnem pozostawić 5–10 cm przerwy, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza i jednocześnie ochronić elewację przed zawilgoceniem i niszczeniem. Ważne jest, aby drewno nigdy nie było układane bezpośrednio na ziemi, ponieważ w takim wypadku dolna warstwa na pewno będzie mokra, zanieczyszczona i prawdopodobnie zdąży zgnić, zanim jej użyjecie.

Pamiętajcie, że jeżeli kupicie drewno mokre, to powinniście suszyć je przynajmniej przez cały sezon, aby nadawało się do efektywnego ogrzania domu, a jeśli kupicie drewno przesuszone, to trzeba je tylko chronić przed ponownym zawilgoceniem. Im drewno jest bardziej pocięte i podzielone na mniejsze szczapki, tym ma większą powierzchnię odparowywania wody i szybciej schnie, więc jeśli zależy Wam na przyspieszeniu suszenia, to siekiery w dłoń. Kiedy będziecie układać drewno w stosy, pamiętajcie, aby konstrukcja była stabilna i nie rozpadła się podczas zdejmowania poszczególnych warstw, a także aby nie była ułożona zbyt ciasno, co uniemożliwi przepływ powietrza i suszenie.
Poprawne magazynowanie drewna


Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też