
Hydroizolacja balkonu krok po kroku
Wilgoć może powodować wiele szkód wewnątrz budynku, ale też na zewnątrz - na tarasie czy balkonie. Stanowi idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów, pleśni, grzybów czy jest siedliskiem różnego rodzaju insektów. Z tego względu należy chronić ściany lub podłogi przed jej zaleganiem. W jaki sposób? Rozwiązaniem idealnym będzie hydroizolacja. Czym jest hydroizolacja balkonu? Jaka hydroizolacja na balkon będzie najlepszym rozwiązaniem? Przeanalizujemy najważniejsze możliwości.
Gresy podłogowe stanowią wprawdzie pewien stopień ochrony przed wodą i ograniczają ryzyko pozostawania wilgoci na powierzchni płytek, jednak nie jest ona wystarczająca. Wystarczy, że gdzieś oderwie się fuga lub silikon do płytek i już pojawia się problem. To dlatego hydroizolacja balkonu jest tak istotnym procesem.
Pamiętaj, że dodatkowo możesz zabezpieczyć balkon przed wodą z zewnątrz (np. opadami deszczu lub śniegu) zamykając jego przestrzeń specjalną zabudową. Więcej o tym procesie dowiesz się z tekstu Wszystko, co musisz wiedzieć o zabudowie balkonu.
Hydroizolacja balkonu – co to jest?
Czym w ogóle jest hydroizolacja na balkonie? To specjalna bariera, która ogranicza przenikanie wilgoci (w mniejszym i większym zakresie) do zwartej konstrukcji podłogi lub innej powierzchni. Osłania tym samym przed powstawaniem rdzy (w przypadku metalowych płyt podłogowych), jakimikolwiek zaciekami lub rozwojem drobnoustrojów (takich jak pleśni czy inne grzyby). Pamiętajmy również, że hydroizolacja na balkonie skutecznie zabezpiecza balkon przed wpływem skrajnego mrozu lub bardzo wysokiej temperatury. To dzięki takiej warstwie izolacyjnej płytki lub deski nie będą “odchodzić” od wylewki.
Ile kosztuje hydroizolacja balkonu? Cennik zaczyna się najczęściej od około 90 złotych za metr kwadratowy powierzchni (przy zastosowaniu słabszych materiałów, w określonych rejonach Polski i przy dość prostej konstrukcji balkonu). W przypadku bardziej rozbudowanych balkonów posiadających np. wiele różnych kątów kwota za usługę hydroizolacji może oscylować w granicach 270 złotych za metr kwadratowy. Możemy oczywiście obniżyć cenę tej usługi, samodzielnie przygotowując hydroizolację.
Jak dużo może kosztować przeprowadzona przez specjalistę hydroizolacja balkonu? Cena robocizny to średnio 70 złotych za metr kwadratowy (widełki wahają się między 50 i 150 złotych za metr).
Czy wiesz, że…?
Hydroizolacja na balkonie to proces, który wymagany jest nie tylko podczas układania płytek. Zabezpieczenie przed wilgocią koniecznie trzeba wykonać także, jeżeli posadzka balkonowa ma być wykończona deskami (np. wytrzymałymi deskami kompozytowymi). Hydroizolacja balkonu bez płytek jest usługą coraz bardziej popularną.
Kiedy warto wykonać hydroizolację balkonu?
Hydroizolacja polecana jest szczególnie w momencie, gdy nasz balkon narażony jest na działanie wilgoci, w obszarach podmokłych lub o znacznie podwyższonym ryzyku opadów. W praktyce oznacza to, że hydroizolacja powinna być wykonywana zawsze.
A w jakim momencie należy zabrać się za izolację hydrologiczną naszego balkonu? Najlepiej, gdy mamy dostęp do gołej betonowej płyty, na której nie ma jeszcze ułożonych płytek albo desek. W takim przypadku mamy możliwość ułożenia papy lub innych tworzyw izolujących wilgoć. Hydroizolacja podpłytkowa jest też bardziej estetyczna i mniej kosztowna. Jeżeli więc jesteśmy na etapie budowy nowego balkonu, hydroizolacja będzie najlepszym rozwiązaniem.
W przypadku, gdy balkon jest już wykonany i zauważamy znaczne ubytki oraz oddziaływanie wilgoci, należy zabezpieczyć płytki lub deski przy pomocy specjalnych specyfików. Mogą to być między innymi folie w płynie albo natryskowe membrany, nakładane bezpośrednio na powierzchnię posadzki. Taki rodzaj hydroizolacji nosi nazwę napłytkowej.
Jak wykonać hydroizolację balkonu?
Hydroizolacja balkonu krok po kroku nie jest wyjątkowo skomplikowanym procesem. Niekiedy wystarczą odpowiednie akcesoria do izolacji, czas i podstawowe umiejętności techniczne, aby wykonać odpowiednie zabezpieczenie przed wilgocią. Jak się do tego zabrać?
Zacznijmy najpierw od akcesoriów, które należy mieć do hydroizolacji. W przypadku nakładania specjalnej masy bitumicznej - uszczelniającej niezbędna będzie paca, pędzle, wiadro, mieszalnik, pistolet do silikonu. Co dalej?
Na początku należy dokładnie oczyścić betonową wylewkę i zagruntować ją tak, aby kurz czy utrzymująca się już na powierzchni wilgoć nie przebiła się przez warstwę izolacyjną. Można wykonać też betonową wylewkę dodatkową, której spad oscyluje w granicach 1,5% w kierunku zewnętrznym - to ograniczy ewentualne stanie wody. Po wyschnięciu takiej wylewki wyrabiamy specjalną masę bitumiczną. Następnie nakładamy pacą wyrobioną masę, tak aby cała powierzchnia była równa - jej grubość uzależniona jest od ryzyka zawilgocenia balkonu.
Później konieczne jest dokładne zabezpieczenie rogów, łączeń, kątów i innych newralgicznych punktów, gdzie mogłaby osadzać się wilgoć. Trzeba wypełnić wszystkie przerwy dylatacyjne. Dopiero na tym etapie nakładamy środki hydroizolacyjne. Papa hydroizolacyjna i folia ochronna nakładana jest podobnie. Pierwszy materiał można położyć na zimno lub wykorzystać opcję termozgrzewalną.
Pamiętaj!
Zwracajmy uwagę na dokładne wykonanie hydroizolacji. Należy stosować produkty wyłącznie najwyższej jakości, które odpowiednio ochronią posadzkę przed zgubnym wpływem wilgoci. Nieprawidłowo wykonana hydroizolacja może skutkować ciągłym pojawianiem się pleśni, odpadaniem płytek, a nawet koniecznością skucia całej podłogi na balkonie!
Czym zabezpieczyć balkon przed przeciekaniem wody?
Nie zawsze konieczne jest standardowe izolowanie wilgoci bazujące na papie. Nowoczesne rozwiązania pozwalają stworzyć hydroizolację balkonu, opartą na specjalnej folii. Czym jest ten materiał? To polietylen o bardzo wysokiej gęstości. Powinien być ułożony w minimum dwóch warstwach. Pamiętajmy, że spodnią warstwę trzeba przykleić do podłoża (niezbędna będzie do tego odpowiednia zaprawa klejąca).
Jakie zalety ma taka folia? Jest bardzo elastyczna, utrzymuje poślizg, jest łatwiejsza w układaniu i dużo mniej waży. Podobnie do folii coraz częściej wybieraną metodą jest hydroizolacja membraną pcv tarasów i balkonów. Ciekawym rozwiązaniem będzie również szlam izolacyjny, który łatwo się rozprowadza i bez problemu wejdzie w każdą nierówność, dokładnie chroniąc posadzkę przed wilgocią.
Co zamiast hydroizolacji na balkonie?
W przypadku ograniczenia kosztów albo braku czasu nie zawsze możemy wykonać pełną hydroizolację. Zrywanie starych płytek, wyrównywanie dotychczasowej posadzki, układanie nowych to dużo wyższa cena usługi, wiele poświęconego czasu i bałagan. Hydroizolacja balkonu pod deski lub płytki nie zawsze się opłaca.
Co zrobić w takim przypadku? Ciekawym rozwiązaniem jest specjalna żywica izolacyjna. Powłoka z takiej masy zabezpiecza powierzchnię balkonu przed wilgocią od zewnątrz. Wnika w strukturę płytek, fug i wypełnia ewentualne ubytki, które powstały podczas eksploatacji. Tama płynna membrana żywicowa ogranicza też ryzyko odpadnięcia płytek z powodu bardzo niskiej temperatury.
Hydroizolacja balkonu – czy jest konieczna?
W teorii hydroizolacja na balkonie nie jest konieczna - przecież płytki można położyć i wytrzymają one jakiś czas eksploatacji. W praktyce jednak brak warstwy hydroizolacyjnej może zakończyć się szybką degradacją powierzchni podłoża. Płytki błyskawicznie zaczną się kruszyć i odłamywać, a nawet odpadać od podłogi. W uszkodzonej strukturze zaczną rozwijać się mikroorganizmy, powierzchnia będzie przeciekać i pleśnieć. Hydroizolacja jest więc niezbędna, jeżeli nie chcemy traktować podłogi na naszym balkonie czy tarasie wyłącznie jako tymczasowej inwestycji.
Oczywiście, koszt wykonania takiej warstwy wydaje się stosunkowo wysoki, jednak zdecydowanie wart swojej inwestycji.
Może zainteresuje Cię też







