Uchwyty i klipsy do rur

Pokaż na stronie

44 produkty w tej kategorii

Sortuj

Zmień widok

Sortuj

10 20 50 100 Ofert na stronie

Montaż rur w instalacjach wymaga nie tylko dopasowania ich średnic, ale również odpowiedniego zamocowania. Nie powinny mieć one zbyt wiele przestrzeni do przemieszczania się, a przy okazji uchwyty do rur muszą uwzględniać niektóre ich właściwości, na przykład rozszerzanie pod wpływem temperatury. Z tego powodu klipsy do rur warto dobierać nie tylko pod względem średnicy, ale również wykorzystania konkretnych przewodów, a także miejsca montażu. Ich różnorodność sprawia, że bez trudu można dopasować odpowiedni zestaw do potrzeb danej instalacji.


Oferowane w asortymencie uchwyty do rur to produkty wysokiej jakości. Każdy zestaw ma konkretne przeznaczenie - zarówno, jeśli chodzi o miejsce montażu, jak i materiał, z którego wykonana jest dana rura. Klipsy do rur mogą mieć funkcję praktyczną w montażu instalacji w miejscach niewidocznych. Z kolei te, które są wystawione na codzienny widok, mają zwykle o wiele bardziej elegancką formę. Wszystkie uszczelki, uchwyty do rur i otuliny to produkty trwałe, odporne na działanie szkodliwych warunków, a przez to przeznaczone do długotrwałego stosowania.


Mocowania do rur pozwolą Ci poprowadzić instalację wodną w każdym miejscu

Instalacja wodna czy gazowa musi być szczelna i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto jej głównym zadaniem jest właściwy transport wody lub gazu. Jednak instalacja zbudowana ze stalowych rur lub PEX powinna być także niewidoczna z zewnątrz, tak, aby nie wpływała na aranżację wnętrza. Jak to zrobić?


Rury od wody czy gazu najczęściej montowane są w ścianach i przykryte są warstwą tynku. Dzięki temu są niewidoczne i dobrze chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jednak w mieszkaniach starego budownictwa często zdarza się, że rur nie da się ukryć w ścianach. Wówczas warto poprowadzić je jak najbliżej kątów pomieszczenia, dzięki czemu będzie możliwe ukrycie ich za konstrukcjami z płyt gipsowo-kartonowych.


Do poprowadzenia rur przy ścianie lub suficie posłużą Ci mocowania do rur. W tej kategorii znajdziesz różnego rodzaju mocowania do rur, które pozwolą Ci poprowadzić instalacje jednorurowe lub dwururowe np. doprowadzające ciepłą i zimną wodę do łazienki lub kuchni. Ponadto znajdziesz praktyczne klipsy, które pozwolą Ci poprowadzić rury na zewnątrz lub w garażu czy piwnicy.


Rodzaje mocowań do rurek

Istnieją różne mocowania do rurek. Jedne z nich pozwolą Ci przytwierdzić je do twardych powierzchni, inne do miękkich. Oba rodzaje świetnie spełniają swoje funkcje i przytrzymują rurę przy powierzchniach pionowych lub poziomych.


Mocowania do rurek można podzielić także ze względu na materiał wykonania, choć najczęściej wykorzystuje się do ich produkcji plastik i metal. Ponadto znajdziesz w tej kategorii pojedyncze mocowania, które pozwolą Ci unieruchomić jedną rurkę. W wielu sytuacjach jednak przydadzą Ci się podwójne mocowania, które w jednym miejscu ułatwiają przytwierdzenie do ściany dwie równolegle biegnące rurki. Rozwiązanie to jest bardzo często stosowane w mniejszych pomieszczeniach, gdzie większość instalacji przebiega w jednym miejscu.


W tej kategorii znajdziesz także specjalne uchwyty z wkładką tłumiącą. Ten niewielki element świetnie tłumi drgania i tym samym hałas podczas transportowania wody w różnej temperaturze. Stosowany jest najczęściej do rur stalowych bez otuliny.


Jak zbudowane są obejmy do rur?

Pojedyncze obejmy do rur mają kształt niewielkiego pierścienia, który z boku zamykany jest wkrętem. Dzięki temu uchwyt przylega do rury w każdym miejscu. Masz zatem pewność, że rurka z niego nie wypadnie. Wkręt znajdujący się obok obejmy do rur montuje się w ścianie. Podczas wkręcania go w otwór jednocześnie zamykasz obejmę. Tego rodzaju uchwyty przeznaczone są do mocowania rur przy twardych powierzchniach.


Nieco inną budowę mają podwójne obejmy do rur. Te zajmują nieco więcej miejsca. Na jednej podstawie znajdują się dwa otwory na rurki. Uchwyty te są niepełne. Rurki umieszcza się w nich, lekko odginając boki. Przy podstawie z kolei znajduje się wkręt, który umieszcza się w ścianie. Najpierw należy przykręcić obejmę do ściany lub sufitu, a dopiero później umieścić w niej rurki. Taką samą budowę mają obejmy potrójne czy poczwórne.


Z czego wykonane są uchwyty do rur?

Najprostsze uchwyty do rur wykonane są z twardego tworzywa sztucznego, które jest odporne na wilgoć i zmiany temperatury. Ten element przylega bezpośrednio do rurki, dlatego przy wyborze dopasuj koniecznie średnicę uchwytu do średnicy rurki. Modele te wyposażone są w standardowy wkręt ze stali ocynkowanej.


Uchwyty do rur z wkładką tłumiącą mają nieco inną budowę. Sama obręcz wykonana jest ze stali ocynkowanej. Materiał ten zapewnia obręczy wytrzymałość na uszkodzenie mechaniczne i korozję. Wewnątrz znajduje się niewielka uszczelka najczęściej wykonana z gumy EPDM stosowanej również do produkcji uszczelek okiennych. Materiał ten jest odporny na wahania temperatury, świetnie także tłumi drgania. Produkty te dostępne są w sklepie Bricomarché w różnych rozmiarach, co pozwala dopasować produkt do rozmiaru rur użytych do budowy instalacji.


Z czego wykonane i jak zbudowane są klipsy do rurek?

Całkiem inną budowę mają klipsy do rurek. Są to najprostsze elementy, które najczęściej stosowane są do cienkich rurek PEX w instalacjach grzewczych. Mają kształt łuku, którego proste końce zakończone są ząbkami. W całości wykonane są z tworzywa sztucznego, dlatego najczęściej stosuje się je do lekkich rurek PEX.


Klipsy do rurek pozbawione są wkrętów, ponieważ montuje się je w miękkich materiałach najczęściej w styropianie. Po przyłożeniu rurki do styropianu należy umieścić przy nich klips, a następnie wcisnąć go do styropianu ręcznie lub uderzając gumowym młotkiem delikatnie wbić go w materiał. Najwygodniejszym sposobem montażu klipsów jest jednak użycie specjalnego trakera. Zęby umieszczone na ramionach łuku klipsa uniemożliwiają samoczynne jego wysunięcie. Możesz zatem montować je nawet przy suficie i na płaszczyznach poziomych.


Klipsy powinno montować się w równej odległości od siebie. Sama odległość powinna być dopasowana do ciężaru rurek i ich średnicy. Im gęściej wbite są klipsy, tym masz większą pewność, że rurka nie odpadnie od ściany.


Kiedy przydadzą Ci się klipsy do rur?

Klipsy do rur najczęściej wykorzystywane są przy zakładaniu ogrzewania podłogowego. Na styropianie pokrytym folią układa się elastyczne rurki, którym będzie transportowana ciepła woda. Rurki te powinny być równomiernie rozłożone na całej powierzchni podłogi. Aby utrzymać je w jednym miejscu, wbija się do styropianu klipsy do rur, które otaczają rurkę i jednocześnie przytrzymują je w jednym miejscu. Takie rozwiązanie znacznie przyspiesza i ułatwia zakładanie ogrzewania podłogowego.


Do wbijania klipsów w styropian możesz użyć specjalnego trakera lub młotka. Klipsy mogą Ci posłużyć także w innych miejscach, w których chcesz przymocować rurki PEX do miękkiego materiału np. styropianu. Mogą Ci posłużyć także do montażu peszla z kablami elektrycznymi biegnącymi wzdłuż sufitu garażu ocieplonego styropianem.


W ofercie sklepu Bricomarché znajdziesz także inne produkty przydatne podczas zakładania instalacji wodnych i grzewczych. Znajdziesz w niej różnego rodzaju rurki i uszczelniacze do rur, które pozwolą Ci zachować szczelność instalacji.

Powiadom o dostępności

Informujemy, że podany przez Państwa adres e-mail będzie wykorzystywany w celu poinformowania Państwa o dostępności wskazanego przez Państwa towaru, a także w celach marketingowych i promocyjnych towarów i usług oferowanych w sklepach Intermarche i Bricomarche. Administratorem Państwa danych osobowych przetwarzanych w tych celach jest ITM Polska sp. z o.o. (adres: ul. św. Mikołaja 5, Swadzim, 62-080 Tarnowo Podgórne). Przysługujące Państwu prawa, wynikające z przetwarzania Państwa danych osobowych oraz dodatkowe informacje są zawarte Polityce Prywatności.