porady_z_pasja

Czy warto postawić na korę jako ściółkę do ogrodu?

Drukuj
Czy warto postawić na korę jako ściółkę do ogrodu?


Istnieje wiele naturalnych sposobów, aby upiększyć swoje rabaty i zabezpieczyć ziemię przed wywiewaniem cennych składników. Nie tylko kolorowe kamienie dadzą Ci niesamowite efekty. Do ozdoby ogrodu możesz wykorzystać także korę. Jaka kora do ogrodu będzie najlepsza i czy warto przeprowadzać u siebie ściółkowanie? O tym przeczytasz w dzisiejszym artykule.


Kora do ogrodu – do czego ją wykorzystać?


Podczas projektowania ogrodu przez profesjonalne firmy często stosowana jest kora ozdobna. Zazwyczaj podsypuje się nią krzewy i drzewa iglaste. Dzięki temu zwiększa się estetykę rabat i ziemi wokół roślin. Do wyznaczania ścieżek nie musisz od razu kupować drogiej kostki brukowej lub płyt chodnikowych. Tania ścieżka w ogrodzie może być wykonana także z kory.

kora do ogrodu


Kora do ogrodu zazwyczaj pozyskiwana jest z obróbki drzew iglastych. Bezpośrednio w tartaku dostępna jest kora niekompostowana, która nie jest najlepszym wyborem do ogrodu. Lepiej, gdy poleży ona rok lub dwa i zacznie ulegać rozkładowi. Wówczas nie będzie pobierała z ziemi cennego dla roślin azotu.

Ile kosztuje kompostowana kora ogrodowa? Cena za worek zależy od gatunku drzewa i wielkości frakcji. Za zwykłą korę sosnową zapłacisz już od kilkunastu złotych za 80 l. W naszym sklepie znajdziesz m.in. podłoża i ziemię, a także różnego rodzaju korę. Największy potencjał dekoracyjny ma kora ogrodowa kolorowa, której przykładem są zrębki dekoracyjne czerwone. W naszej ofercie znajdziesz je także w kolorze żółtym czy brązowym.


Czy ściółkowanie poprawia jakość gleby?

kora ozdobna


Kora ozdobna oprócz swoich funkcji dekoracyjnych wpływa pozytywnie na jakość gleby. Przede wszystkim reguluje temperaturę gleby. Zimą chroni korzenie roślin przed zamarznięciem. Często wykorzystuje się ją do zabezpieczenia np. cebulek tulipanów. Z kolei latem kora ozdobna niweluje ryzyko zbyt dużego przeschnięcia gleby. Doskonale zatrzymuje wilgoć, dzięki czemu roślina ma odpowiednie nawodnienie, a Ty oszczędzasz wodę na podlewanie. 

Warstwę kory możesz położyć bezpośrednio na ziemi lub na rozłożonej agrowłókninie. Oba sposoby doskonale chronią przed rozrostem chwastów i innych niepożądanych roślin. Dzięki temu oszczędzasz czas na plewienie grządek i pieniądze na zakup odpowiednich preparatów chwastobójczych.


kora kolorowa do ściółkowania


Warto także wspomnieć o tym, że kora ozdobna na rabatach ulega rozkładowi. Tworzący się z niej kompost oddaje do gleby wiele cennych dla roślin składników odżywczych. Dzięki temu Twoje rośliny mają naturalny nawóz, a struktura gleby znacznie się poprawia. Warto jednak zaznaczyć, że kora do ogrodu powoduje zakwaszenie gleby, dlatego najlepsza jest do podsypywania roślin kwasolubnych.


Jakie minusy ma stosowanie kory ozdobnej w ogrodzie?


Czy ściółkowanie jest zabiegiem drogim? Aby odpowiedzieć na to pytanie, sprawdź, ile kosztuje wybrana przez Ciebie kora ogrodowa. Cena za jeden worek może być różna. Jego wydajność wynosi ok. 80 l na 1 m2. To pozwoli Ci obliczyć całkowity koszt ściółkowania grządek w swoim ogrodzie.

Kora dekoracyjna ma swoje minusy. Pierwszym z nich jest jej luźna i lekka struktura. Na otwartych przestrzeniach może powodować niemały bałagan. Silniejszy wiatr może ją rozwiać na chodnik i ścieżki. Sposobem na uniknięcie tego jest budowa wysokich krawężników lub postawienie płotku wokół rabat wyłożonych korą.

Warto zaznaczyć, że kora do ogrodu jest produktem w pełni naturalnym, który ulega rozkładowi. Należy zatem pamiętać o jej uzupełnianiu co 2–3 lata.

Minusem może być także zdolność do zakwaszania gleby. Kora pod tuje nadaje się doskonale, ponieważ roślina ta lubi ziemię kwaśną. Nie wszystkie jednak gatunki preferują ziemię z niskim pH. Warto to mieć na uwadze podczas wybierania rabat do ściółkowania.


Kora pod tuje zapewnia roślinom idealne warunki do wzrostu. Możesz ją zastosować także do innych roślin kwasolubnych jak różaneczniki czy wrzosy lub azalie. Ponadto kora zabezpiecza glebę przed zbyt niską i wysoką temperaturą, a także pięknie ozdabia rabaty. Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też