wiesiek_ocieplanie

Czy ocieplanie domu się opłaca? Jak to zrobić?

Drukuj
ocieplenie

Ocieplenie domu odczuwalne jest przede wszystkim w sezonie grzewczym, kiedy to przychodzi nam płacić niższe rachunki za ogrzewanie lub ponosić mniejsze koszta opału. Wiele mówi się o termomodernizacji starych budynków, ale czy to aby na pewno się opłaca i po jakim czasie odczujemy, że ten wydatek się zwrócił i realnie zaczynamy oszczędzać?


Czy ocieplenie domu się opłaca?


Możemy – opierając się na naszym doświadczeniu – spróbować przedstawić realne wyliczenie opłacalności ocieplenia domu. W starym budownictwie ściany zazwyczaj mają grubość między 38 a 50 cm i wykonane są z różnych materiałów, a tym samym mają inny współczynnik przenikania ciepła. W latach 60. norma dla ścian wynosiła 1,16 W/m²K, a w latach 80. 0,75 W/m²K. Dla uśrednienia można przyjąć ciepłochronność oscylującą około 1 W/m²K. W wolnym tłumaczeniu – 1 Wat energii ucieka przez przegrody, przy założeniu różnicy po obu ich stronach 1 stopień Kelwina. To bardzo dużo. Zwłaszcza gdy spojrzymy na obecne normy, wskazane przez Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Standardy od 2021 roku przedstawiają się następująco: ściany zewnętrzne – 0,20 W/m²K, dachy i stropy – 0,15 W/m²K. Przyjmując, że średni dom ma powierzchnię około 140 m², powierzchnia ścian wynosi ponad 200 m². Uciekanie ciepła w takim domu może nas kosztować nawet 2000 złotych rocznie! Łatwo domyślić się, że wykonanie ocieplenia jest wręcz konieczne w wielu przypadkach.

wełna


Po ilu latach zwraca się ocieplenie domu?


Nie da się jednoznacznie powiedzieć, po ilu latach zwraca się ocieplenie domu, gdyż za każdym razem mamy inną sytuację wyjściową – metraż, grubość ścian, ich budowę, ilość okien, dach, sposoby izolacji itp. Możemy również oprzeć się na szacunkowych wyliczeniach. Oczywiście wszystko zależy od konkretnego materiału, jego grubości i ceny, którą zapłacimy. W wyliczeniach musimy uwzględnić cenę styropianu i wełny do izolacji dachu. Dalej materiały – listwy, siatki, kleje, narzędzia i inne akcesoria do izolacji. Nie można zapomnieć o robociźnie. Można przyjąć, że biorąc pod uwagę klimat, w którym żyjemy, mniejszą srogość zim, można założyć, że inwestycja w ocieplenia średniej wielkości domu, wybudowanego w starym budownictwie zwróci się w ciągu 7-8 lat. Choć podkreślamy, że wszystko zależne jest od stanu wyjściowego, zastosowanych materiałów, sposobu ogrzewania budynku itp.

styropian grafitowy


Ocieplenie metodą lekką mokrą


Ocieplenie metodą lekka mokrą polega na przyklejeniu izolacji do ścian zewnętrznych, a następnie pokryciu tynkiem. Ocieplaczem może być np. styropian lub wełna mineralna. Tę metodę może zastosować każdy, ale należy zwracać szczególną uwagę na warunki atmosferyczne – unikanie deszczowych i wietrznych dni; dodatnia, ale nie upalna temperatura; brak intensywnego nasłonecznienia.

ocieplanie poddasza

Ocieplenie metodą lekką suchą


Ocieplenie metodą lekką suchą polega na przytwierdzeniu izolacji do ścian zewnętrznych za pomocą np. gwoździ, kołków czy wkrętów. Ocieplenie jest układane pomiędzy listwami rusztu konstrukcyjnego, do którego przytwierdza się później elewację. Atutem tej metody jest łatwość wykonania ewentualnych poprawek i napraw, gdyby z czasem okazało się, że powstały uszkodzenia. Taką izolację można wykonać o dowolnej porze roku.


Docieplenie domów już ocieplonych


Ocieplić można domy już ocieplone, ale posiadające niewystarczającą warstwę izolacji (z biegiem lat przepisy się zmieniły i normy stały się bardziej rygorystyczne). Jeżeli istniejąca izolacja jest w dobrym stanie i stan techniczny budynku na to pozwala, nie ma konieczności zrywania jej, co oszczędza pracę i koszta utylizacji. Nowe ocieplenie instaluje się na już istniejącym, ale musi mieć ono aprobatę techniczną na wykorzystanie jako druga izolacja. W takim przypadku stosuje się ocieplenie metodą lekką mokrą – przykleja się klejem, ale dodatkowo mocuje się kołki i wkręty, przechodzące przez wszystkie warstwy aż do ściany nośnej.


Czym ocieplić dom?


Najbardziej popularnym materiałem do ocieplenia ścian zewnętrznych jest styropian. Co więcej, możemy go użyć także do izolacji podłóg czy płaskich dachów. Atuty – łatwa dostępność, duży wybór odpowiedniej grubości, łatwo się z nim pracuje, w tym docina, przykleja. Zamiast styropianu można zastosować styrodur – w miejscach, gdzie możliwy jest bezpośredni kontakt z wodą. Co do zasady jest to ten sam materiał – polistyren – ale inny jest proces technologiczny, zmieniający właściwości. Ściany i dachy ociepla się wełną mineralną lub pianką poliuretanową.  Wybierając materiał, zwracajmy uwagę na jego właściwości. Wszystkie charakteryzują się dobrą izolacją i niepalnością, ale różnią np. akustyką czy nasiąkliwością. Styropian jest odporny na wilgoć, ale słabo odgradza dźwięki i jest podatny na działanie niektórych rozpuszczalników, co czasem wymusza stosowanie odpowiedniej farby. Ma też niską paroprzepuszczalność, co w przypadku wilgotnych ścian utrudnia wysychanie. Z kolei wełna mineralna dobrze odgradza dźwięki, nie jest podatna na chemikalia i ma wysoką paroprzepuszczalność. Nie jest za to odporna na wilgoć. Wybierając materiał ociepleniowy przede wszystkim kierujmy się jego parametrami, czyli współczynnikiem przewodności cieplnej, by odpowiadał potrzebom domu.


 Pamiętajmy, że dobre ocieplenie domu to nie tylko niższe koszty zimą, ale także większy komfort latem. Izolacja od zewnętrznych warunków pozwala zachować ciepło, gdy na zewnątrz chłód, oraz komfort, gdy za oknem upał. Korzyści odczuwamy przez cały rok!Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też