taras_dominik

Co posadzić w słonecznym ogrodzie czy na tarasie? Pasja do ogrodnictwa.

Drukuj
co posadzić w słonecznym ogrodzie czy na tarasie?

Masz taras lub ogród wychodzący na południe? Możesz go wypełnić wieloma pięknymi kwiatami i krzewami. Rośliny w większości potrzebują stanowiska słonecznego, aby dobrze się rozwijać. Takie usytuowanie może wiązać się jednak z małym przewiewem i dużą ekspozycją na bezpośrednie promienie słoneczne, co powoduje wielokrotnie okresowe susze. Lepiej więc wybierać gatunki roślin odporne na słońce i brak wody. Dzięki temu będziesz cieszyć się doskonałymi efektami uprawy i zaoszczędzisz wodę na podlewaniu roślin.


Co posadzić w słonecznym ogrodzie?


W ogrodzie o ekspozycji południowej możesz zaplanować kolorową rabatę wypełnioną kwiatami jednorocznymi lub bylinami, które wykazują nieco większą odporność na suszę i dużą ilość słońca. Najlepsze efekty uzyskasz, hodując oba rodzaje roślin, dzięki czemu możesz stworzyć rabatę, która będzie kwitła od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Jakie rośliny ogrodowe polecane są na słoneczną rabatę?

Do jej stworzenia możesz wykorzystać popularne kwiaty na słoneczny balkon, czyli np. begonie. Doskonale sprawdzają się zasadzone w gruncie. Są odporne na okresowe susze i cechują się długim okresem kwitnienia. Nieco delikatniejsza jest lobelia rabatowa, która również preferuje słoneczne stanowiska. To również są popularne kwiaty na słoneczny balkon, a Twoją rabatę w ogrodzie wzbogacą o drobne, niebieskie kwiaty.

begonie na słoneczny taras i balkon


Jakie jeszcze polecane są kwiaty na słoneczny balkon? Z pewnością nie raz mogłeś zauważyć na nich pelargonie. One również doskonale sprawdzą się na rabatach. Warto jednak zasadzić je w nieco wyższych partiach rabaty na delikatnym wzniesieniu. Wówczas pelargonia rabatowa Americana Pink Splash będzie miała sporo miejsca do wzrostu.

Również taras możesz ozdobić begoniami. W tym miejscu sprawdzą się begonie w wiszącej tubie, które tworzą ciekawa i oryginalną kompozycję. Do uprawy roślin tarasowych koniecznie dobierz donice, doniczki i kwietniki odporne na warunki atmosferyczne. Wybieraj akcesoria, które nie stracą koloru pod wpływem dużego promieniowania UV.

Jakie jeszcze rośliny balkonowe można wykorzystać do ozdoby tarasu? Doskonałym wyborem są także rośliny wieloletnie na słoneczny taras. Zalicza się do nich np. margerytka na pniu, która doskonale imituje małe drzewko. Krzewy na balkon słoneczny pozwolą Ci nieco zasłonić taras od ogrodu i zyskać odrobinę prywatności. Są także o wiele wyraźniejszą ozdoba niż drobne kwiaty doniczkowe. Krzewy na balkon słoneczny często sprawdzają się także zasadzone w gruncie. Możesz więc stworzyć ciekawe kompozycje z jednego gatunku, łącząc dekoracje ogrodowe z tarasowymi.

Jeśli masz miejsce i lubisz pnące kwiaty na taras, koniecznie zdecyduj się na powojnik wielokwiatowy. To roślina niezwykle łatwa w uprawie o efektownych dużych kwiatach. Jest rośliną wieloletnią i odpowiednio okryta na zimę spokojnie przetrwa mrozy. Pnące kwiaty na taras możesz wykorzystać także do ozdoby pergoli i altan ogrodowych.


Co posadzić w słonecznym ogrodzie?

kwiaty na tarasie


Kwiaty na słoneczny balkon to nie jedyne rośliny, które sprawdzą się także w aranżacji ogrodu. Wykorzystaj do tego również krzewy i drzewa, dzięki którym możesz efektownie wyznaczyć strefy w ogrodzie, stworzyć piękny żywopłot czy zyskać nieco wyższe rośliny w organizacji piętrowej ogrodu.

Doskonałym krzewem do słonecznego ogrodu jest tawula szara. Ma piękne obfite kwiaty ułożone w grona. Jest niewielkim krzewem dorastającym do 20–30 cm. W ogrodzie świetnie sprawdzi się także hortensja, która pięknie kwitnie w pełnym słońcu.

Kolejną efektowną ozdobą jest wierzba hakuro-nishiki. To japoński gatunek krzewu o łodygach zakończonych pierzastymi kwiatami. Wymaga słonecznego stanowiska, jednak także nieustannie wilgotnej gleby Roślina ta źle znosi suszę, co warto wziąć pod uwagę w planowaniu jej hodowli.


Rośliny na balkon słoneczny muszą spełniać odpowiednie kryteria. Przede wszystkim powinny preferować stanowiska słoneczne i dobrze, gdy są odporne na okresowe susze. Rośliny na balkon doskonale sprawdzą się także w aranżacji tarasu czy ogrodowej rabaty. Przykładem tak uniwersalnych roślin są pelargonie czy begonie. Aranżację ogrodu koniecznie wzbogać o wyższe krzewy i drzewa.Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też