Spalinowa, akumulatorowa, czy elektryczna - jaką kosiarkę kupić?

Drukuj

kosiarka do trawy

Rodzaj zasilania kosiarki ogrodowej to jeden z kryteriów wyboru tego urządzenia. Warto wziąć pod uwagę warunki wokół budynku i właściwości poszczególnych maszyn. Odpowiednio dobrane urządzenie ułatwia podstawowe prace pielęgnacyjne.


Jednym z pierwszych kryteriów wyboru kosiarki do ogrodu jest sposób jej zasilania. Producenci oferują maszyny z silnikami spalinowymi oraz elektryczne w formie zasilanej prądem sieciowym i akumulatorem. Kosiarka spalinowa czy elektryczna? Która jest lepsza? W poradniku podpowiemy, jaką kupić kosiarkę do trawy i na jakie inne cechy urządzenia warto zwrócić uwagę.


Rodzaje kosiarek - co warto wiedzieć

Koszenie trawnika to obowiązek, który wielu właścicieli domów jednorodzinnych traktuje jako formę relaksu. To zadanie będzie tym przyjemniejsze, im wygodniejszy sprzęt będziesz miał do dyspozycji. Ogromne znaczenie w tym kontekście ma rodzaj zasilania maszyny. Do wyboru mamy trzy podstawowe typy kosiarek.


Kosiarki spalinowe

Kosiarki i kosy spalinowe to urządzenia wyposażone w silniki benzynowe dwu lub czterosuwowe. Jednostki napędowe są podobne do silników stosowanych w skuterach i motocyklach. Do zasilania potrzebna jest benzyna, czasem w formie mieszanki z olejem. Kosiarki uznawane są za najmocniejsze, a jednocześnie dają swobodę pracy z dala od zabudowań i sieci elektrycznej.


Kosiarki elektryczne

To grupa maszyn wyposażonych w silniki uruchamiane za pomocą prądu sieciowego. Taka maszyna pracuje cicho i jest bardzo lekka. Kosiarka elektryczna wymaga stałego podłączenia do sieci i podczas pracy trzeba ciągnąć za sobą przewód elektryczny.


Kosiarki akumulatorowe

To rodzaj kosiarki elektrycznej, która nie wymaga stałego podpięcia do sieci. Stosuje się w niej akumulator, który gromadzi prąd elektryczny i poprawia komfort koszenia. Obecnie stosuje się nowoczesne i bardzo pojemne baterie, dzięki czemu kosiarki elektryczne akumulatorowe mogą być wykorzystywane nawet do koszenia bardzo dużych powierzchni.


Jakie są zalety i wady każdego z rodzajów kosiarek

mężczyzna koszący trawę elektryczną kosiarką

Jaką kosiarkę spalinową kupić? Może lepsza będzie elektryczna? Każdy z typów zasilania kosiarki daje maszynie konkretne cechy. Można położyć je zarówno po stronie zalet, jak i wad, a wybór i tak zależy od Twoich potrzeb i warunków wokół domu. Zestawiamy najważniejsze właściwości kosiarek.


Kosiarki spalinowe

Interesuje Cię kosiarka spalinowa? Jak wybrać maszynę i czy na pewno sprawdzi się w Twoim ogrodzie? Urządzenia wyposażone w silniki spalinowe są cenione za takie cechy jak:


  • niezależność od źródeł prądu - kosiarki nie potrzebują dostępu do sieci elektrycznej, a jedynie pełnego zbiornika z paliwem. To pozwala stosować je na dużych murawach, a także w miejscach poza zasięgiem sieci. Kosiarki spalinowe często wykorzystywane są do utrzymania murawy na boiskach sportowych i terenach rekreacyjnych;
  • mocne silniki - wiele osób zastanawia się, z jakim silnikiem kupić kosiarkę spalinową, żeby wystarczyła do koszenia dużych powierzchni. Wszystkie silniki spalinowe charakteryzują się dużą mocą w porównaniu z urządzeniami elektrycznymi. Dlatego odpowiednie konstrukcje wykorzystuje się nie tylko do koszenia mokrej i zapuszczonej murawy, ale też łąk i nieużytków.


Po stronie wad maszyn spalinowych trzeba wskazać:


  • wysoka emisja hałasu - silniki spalinowe są znacznie głośniejsze od elektrycznych. Może to powodować uciążliwość w obszarach leśnych i miejskich;
  • duży ciężar - przyczyną znacznie większej masy własnej również jest silnik spalinowy, a także wbudowany zbiornik na paliwo. To może utrudniać transport maszyny i wynoszenie jej na trawnik;
  • spaliny - uciążliwy smród spalin wyklucza stosowanie tej maszyny w pobliżu plantacji, sadów, a nawet miejsc wypoczynku.


Kosiarki elektryczne

Jaką kosiarkę elektryczną kupić i czy jest to dobry wybór? Urządzenia zasilane prądem sieciowym są często wybierane do utrzymania trawników na ogródkach działkowych i wokół domu. Inwestorzy wybierają je, doceniając następujące cechy:


  • cicha praca - silniki elektryczne emitują niewielki hałas, dlatego kosiarka nie przeszkadza zwierzętom i wypoczywającym w pobliżu ludziom;
  • niewielka waga - brak zbiornika na paliwo i lekki silnik wpływają na niewielką wagę maszyny;
  • niezawodność - silniki elektryczne dobrze znoszą długotrwałą pracę i psują się sporadycznie.


Elektryczna kosiarka do ogrodu ma też słabsze strony:


  • uciążliwe przewody zasilające - konieczność stałego podpięcia do sieci sprawia, że za urządzeniem ciągną się przewody. Wymaga to uwagi podczas pracy i bywa bardzo uciążliwe. Ogranicza też zasięg maszyny;
  • mniejsza moc - silniki elektryczne gorzej radzą sobie z wysoką i mokrą trawą, a także z roślinami wymagającymi większej siły cięcia.


Kosiarki akumulatorowe

Kosiarki zasilane z akumulatora, podobnie do wymienionych wcześniej elektrycznych, także pracują cicho i są stosunkowo tanie w użytkowaniu. Można uznać je również za niezawodne, choć o mniejszej mocy, niż spalinowe. Różnica związana z zasilaniem wpływa jednak na niektóre cechy użytkowe tych maszyn.


Kosiarki i podkaszarki akumulatorowe pozwalają na pracę na dużych polach, a w pewnym sensie także z dala od źródeł prądu. Jednocześnie akumulator wystarcza na kilkadziesiąt minut pracy, po czym konieczne jest jego ładowanie lub wymiana. Na działkach w pobliżu zabudowań nie będzie to problemem. Jednak przy posesjach oddalonych od sieci kłopot z ładowaniem okaże się znacznie większy.


Trudno zdefiniować też, czy sam akumulator jest mocną, czy słabą stroną urządzenia. Wybierając solidny produkt wyposażony w pojemny i żywotny akumulator, będziesz długo cieszył się z jego użytkowania. Z kolei starsze baterie lub nieprawidłowo użytkowane mogą sprawiać trudności w czasie pracy. Będą wymagały częstego ładowania, co wytrąci najważniejszy argument przemawiający za wyborem tej konstrukcji.


Jakie są najważniejsze kryteria wyboru kosiarki?

Jaką kosiarkę kupić do ogrodu? Wybór rodzaju jednostki napędowej to dopiero pierwszy krok. Musisz zwrócić uwagę także na inne właściwości, które wynikają z charakteru murawy. Na co zwrócić uwagę?


Wielkość trawnika

Najważniejszą cechą kosiarki, jaka ma związek z wielkością trawnika, jest szerokość koszenia. Szerokość robocza powinna być większa, jeśli masz przestronny trawnik. Przy dużych murawach i przy licznych wzniesieniach terenu znacznie lepsza będzie kosiarka spalinowa z napędem. Jaką kupić do małych ogrodów o nieregularnych wymiarach? Przy niewielkich trawnikach z licznymi załamaniami najlepsze będzie wąskie urządzenie lub kosiarka automatyczna. Tu warto sięgnąć też po podkaszarki z żyłkami, które ułatwią koszenie nawet pod krzewami.


Częstotliwość koszenia

Odpowiednim kryterium jest tu moc kosiarki. Jeśli kosisz częściej, trawa nie rośnie wysoka i jej koszenie przebiega dość łatwo. Nie wymaga to dużej mocy i możesz wybrać kosiarki elektryczne lub akumulatorowe. Przy koszeniu sporadycznym działek położonych na uboczu lub nieużytków, lepiej wybrać kosiarkę o dużej mocy.


Waga i mobilność

Te cechy zazwyczaj idą w parze. Jeśli wybierasz ciężką maszynę spalinową, zadbaj o to, żeby była wyposażona w napęd. W przypadku lekkich ręcznych kosiarek pracujących na zadbanych murawach nie będzie to miało takiego dużego znaczenia. Napęd w kosiarce przyda się także przy działkach nierównych lub położonych na stokach.


Wydajność i efektywność

To cechy szczególnie ważne przy wyborze kosiarek akumulatorowych. Warto zwrócić uwagę na pojemność akumulatora i zestawić ją z mocą kosiarki. Optymalnie będzie, jeśli bez ładowania na pełnym akumulatorze będziesz w stanie wykosić całą murawę.


Kosiarki traktorki - gdzie się sprawdzą najlepiej?

zielony traktor elektryczny do trawy

Szczególnym typem maszyn koszących są kosiarki traktorki. To pojazdy z napędem, które obsługiwane są przez operatora siedzącego na maszynie, a nie podążającego za nią. Tego rodzaju traktorki sprawdzają się przy dużych powierzchniach, także o licznych wzniesieniach. Jaki traktorek kosiarkę kupić? Tu występują głównie maszyny spalinowe. Zwróć uwagę, czy można wymieniać w nich osprzęt roboczy i dostosować jego szerokość do powierzchni murawy. Większość traktorków można zastosować też do aplikacji środków ochronnych i pielęgnacyjnych do roślin, co poszerza zakres ich zastosowania.


Jaką kosiarkę wybrać do ogrodu?

Jaką kosiarkę spalinową kupić? Może lepsza będzie elektryczna? Wybór zacznij od zdefiniowania potrzeb. Na małych trawnikach na ogródkach działkowych i wokół domu wystarczą elektryczne kosiarki i podkaszarki. Na dużych murawach będą potrzebne maszyny spalinowe o dużej mocy i szerokości roboczej. W ofercie Bricomarche znajdziesz wiele wariantów kosiarek do wyboru. W czasie prac sezonowych przyda Ci się także ziemia ogrodowa i liczne narzędzia ogrodnicze ręczne.Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też