Dekoracje stołu na święta

Stół wigilijny – 5 pomysłów na świąteczne dekoracje stołu

Drukuj

Dekoracje na stół wigilijny wcale nie muszą mieć tradycyjnego czerwonego koloru! Nie muszą też ograniczać się do skromnego stroika z gałązek jodły i świeczek. Od kilku lat dekoracje na stół w okresie bożonarodzeniowym muszą być pełne przepychu, fantazji i dobrego smaku. Wykorzystaj w tym celu najważniejsze symbole i nieodłączne elementy świąt, ale nie zapominaj też o podstawowych zasadach savoir-vivre’u. Sprawdź nasze pomysły na stół świąteczny.


Dekorowanie stołu na wigilię


1. Stół skandynawski – tu sprawdzi się każda aranżacja bazująca na naturalnych materiałach. Możesz do tego wykorzystać żywe gałązki jodły lub świerka. Ułóż je na środku wzdłuż stołu, a na nich ustaw kilka grubych, białych świec. Taka oprawa stołu nie zajmie wiele miejsca, ale wprowadzi ciekawy element dekoracji. Najlepszym tłem dla niej będzie obrus biały lub w kolorze lnu.


Świąteczne dekoracje stołu


2. Stół rustykalny – ten styl kocha DIY, naturę i ozdoby symbolizujące pomyślność, dobrobyt, ale nie w znaczeniu snobistycznym. Dzięki nim atmosfera świąt jest jeszcze bardziej przyjemna i szybko udziela się domownikom. Tu oczywiście niezbędny będzie wieniec. Pięknie zaprezentuje się jeden, bogato ozdobiony, ułożony na środku stołu lub dwa bądź trzy, jeśli mamy do dyspozycji naprawdę duży stół. Podobnie jak w innych przypadkach, przydadzą się też świece. Możesz wybrać zarówno klasyczne białe, jak i kolorowe. Takie w kształcie walca lub takie przypominające cokolwiek innego związanego ze świętami. Wykorzystaj gotowy stroik lub wykonaj go samodzielnie. Wystarczy trochę ozdób.


Rustykalna oprawa stołu na święta


3. Stół glamour – chcąc ubrać stół w tym stylu, wybierz dekoracje, które błyszczą. Srebrne świeczniki i wazony, z których wystają naturalne gałązki głogu lub pachnący świerk, będą wyglądać pięknie, a jednocześnie wyjątkowo strojnie. To również doskonały sposób na dekorację na nieduże stoły. Trzymaj się jednej kolorystyki. Odcienie srebra, złota i mroźnego błękitu będą ze sobą znakomicie współgrały na białym obrusie. Wybierz serwetki w odróżniającym się kolorze.


Sposób na dekorację stołu wigilijnego


4. Stół ekstrawagancki – Gwiazdka to także znakomita okazja, by podkreślić swoje ekstrawaganckie upodobania. Jak to zrobić? Może warto będzie zdecydować się na intensywne kolory, które nie do końca kojarzą się ze świętami? Intensywny odcień fioletu połączony z różem lub fuksją będzie wciąż pewnym nawiązaniem, ale jednak nie ma w nich nic standardowego. Na ich tle pięknie zaprezentuje się biała zastawa i srebrne sztućce, które są już bardziej klasyczne.


Oryginalna oprawa świątecznego stołu


5, Stół elegancki – płócienne serwetki w specjalnych pierścieniach, porcelanowa zastawa, srebrne świeczniki to podstawa na takim stole. Jak udekorować go, żeby było widać, że to Boże Narodzenie? W ringi do serwetek wsuń po gałązce jodły. Pomiędzy talerzami, na środku stołu ustaw nieduży stroik lub rozłóż kilka dekoracyjnych bombek – i gotowe!


Elegancka dekoracja stołu na Boże Narodzenie


Szukasz inspiracji? Zobacz, jak dekorowaniem stołu poradziła sobie Małgosia Kowalewska-Kawuza z bloga LadyoftheHouse:Nie zapominaj o savoir-vivrze!


Choć dekoracje stołu na święta rządzą się innymi prawami, nie powinny one naruszać wygody gości. Dlatego warto pamiętać o podstawowych zasadach. Po lewej stronie talerza powinien znaleźć się widelec, po prawej łyżka i nóż. Nad talerzem układamy łyżeczkę do deserów i widelczyk. Po prawej stronie, na tej samej wysokości – kieliszek lub szklanka do wody. Na kolacji wigilijnej z dużą liczbą gości miłym akcentem będzie drobny upominek dla każdego z nich – pralinka lub aniołek bądź kartka z imieniem gościa. To szczegóły, które ostatecznie tworzą przyjemną dla oka całość i wprowadzają świąteczną atmosferę.Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też