
Jesień idzie - jak aranżacyjnie ocieplić wnętrze
Tajemnica ocieplania wnętrz za pomocą aranżacji podczas jesiennych i zimowych dni jest bardzo prosta. Chodzi o odpowiednie dodatki. Kiedy zaczynamy odczuwać spadek temperatury, warto sięgnąć po specjalne, rozgrzewające kolory i miękkie tkaniny. Zwłaszcza, jeśli wnętrze przez resztę roku jest zimne i nowoczesne.
1. Kolor podnosi temperaturę
Zmiana koloru to podstawowy trick wnętrzarski, który pozwala ocieplać i ochładzać wnętrze, optycznie je powiększać lub czynić przytulnym. Wszyscy to odczuwamy, gdy wchodzimy do pomieszczenia z drewnianymi podłogami lub białymi kaflami, kiedy widzimy na ścianie cegłę w kolorze naturalnym bądź pomalowaną.
Sposobów na zmianę koloru w mieszkaniu jest kilka:
1. Pomaluj jedną ścianę – pomysł wymaga zdecydowania i pracy.
2. Wybierz zasłony w ciepłym kolorze – to prosty sposób, który pozwoli Ci sprawdzić, czy zaakceptujesz wybraną barwę (zasłona będzie dość dużym kolorystycznym akcentem). Nawet jeśli na co dzień nie wieszasz zasłon, w okresie zimowym taka kotara ochroni pomieszczenie przed wyziębieniem i doda mu przytulności.
3. Kup wełniany pled lub narzutę – bardzo łatwo można je wymienić, kiedy Ci się znudzą.
4. Postaw fotel, krzesło lub puf – fotele i krzesła w odmiennym kolorze niż reszta wypoczynku są obecnie bardzo modne, podobnie jak szydełkowane lub tapicerowane pufy.
5. Włochaty dywan – dywany wracają do łask i, tak jak zasłony, bardzo szybko tworzą przytulny klimat w pomieszczeniu. Pamiętaj jednak, aby unikać banału: nie zmieniaj dywanu, zasłon i poduszek jednocześnie na modele w tym samym kolorze, baw się dodatkami. Dywan ma też dodatkowe zalety – izoluje od zimnej podłogi.
6. Poduszki – kilka poduszek w jednej tonacji bardzo ożywi wnętrze. Możesz też dorzucić inny, dodatkowy kolor poszewki.
7. Wazon, doniczka, ramka, kubek – to drobiazgi, jednak w spokojnych wnętrzach potrafią zdziałać cuda. Jeśli nie chcesz od razu zmieniać za dużo, ta propozycja jest dobra na początek. Ramkę lub doniczkę możesz przecież samodzielnie przemalować.
Porada: ciepłe kolory
To odcienie czerwieni, oranżu i żółcieni, a także oliwkowa zieleń i brązy – dokładnie takie kolory, jakie znasz z jesiennego parku. Wybierz ulubiony i wprowadź do wnętrza kilka (2-4) dodatków w tej samej tonacji. Nie przesadzaj z ich ilością.

2. Przytulne tkaniny otulają wnętrza
Kiedy jest nam zimno, zakładamy grubsze ubrania, opatulamy się szalikiem albo przykrywamy kocem. Wykorzystaj ten fakt we wnętrzach i tak samo jak siebie ubierz swoje mieszkanie na zimowe miesiące.
1. Przykryj sofę lub fotel miękką narzutą – to prosty sposób na zmianę koloru tapicerki.
2. Wyjmij koce i pledy, poskładaj je w koszu albo połóż na sofie.
3. Śliskie i satynowe poszewki zamień na miękkie, wełniane – od razu zrobi się cieplej.
4. Zawieś zasłony.
5. Jeśli lubisz, rozłóż sztuczne futerka (na sofie, fotelu, podłodze).
Porada: DIY poduszka ze swetra
Pledy i koce to najprostszy sposób na ocieplenie wnętrza. Możesz też uszyć poduszki ze starego swetra lub szala. W ten sposób Twoje ulubione ubranie dostanie drugie życie jako dekoracja w domu. Uszycie takiej poduszki jest bardzo proste. Przód i tył swetra zszywamy z trzech stron. Po włożeniu wkładu – zaszywamy. Przy większych umiejętnościach krawieckich wszywamy zamek lub inne zapięcie.

3. Drewno – naturalnie, jak w górskiej chacie
Surowe, niepomalowane drewno doskonale ociepla pomieszczenie. Jeśli choć raz byłaś w starej drewnianej chacie w zimowy dzień, wiesz o czym mówię. Jak w prosty sposób ocieplić wnętrze drewnem? Obecnie surowe drewno jest modne, więc masz ułatwione zadanie. Wystarczy, że postarasz się o:
1. Surowy pieniek jako stolik.
2. Drewnianą surową skrzynkę na drobiazgi lub mebel z europalety.
3. Naturalne gałązki w wazonie.
4. Szyszki.
5. Wiklinowe kosze lub wianki.
6. Plastry, krążki drewna używane na przykład jako świeczniki albo podkładki.
7. Surowe, drewniane ramki lub ramy.
8. Drewno w koszu przy kominku.
4. Ogień i światło to sprzymierzeńcy nastroju
Nie wszyscy możemy sobie pozwolić na kominek, ale możemy pobawić się światłem i próbować tworzyć efekt zbliżony do tego, który daje ogień. Światło ma w domu ogromne znaczenie, nie tylko w okresie jesienno-zimowym. Dzięki niemu wnętrze jest przytulne i wielowymiarowe. Jeśli chcesz ocieplić wnętrze:
1. Zapalaj świece i lampiony.
2. Zawieś światełka LED lub cotton balls (okno, ściana, ramka, lustro, szklane naczynie).
3. Ustaw lampy, np. na komodzie, na parapecie albo na podłodze.
4. Rozważ zakup biokominka.

Może zainteresuje Cię też







