Jak przygotować meble ogrodowe na jesień i zimę?

Drukuj


Jesień to pora roku, podczas której porządkujemy posesję przed nadchodzącymi zimowymi mrozami. Nie należy zapominać o meblach ogrodowych, z których korzystaliśmy w czasie ciepłych wakacyjnych dni. Odpowiednia pielęgnacja oraz konserwacja pozwolą na skorzystanie z nich w przyszłym sezonie i zwolnią z konieczności zakupu nowych! Zanim schowasz je do szopy, domku czy garażu, muszą zostać odpowiednio zabezpieczone. Oto krótki poradnik na temat tego, jak to zrobić.


Jak przygotować meble ogrodowe na zimowanie?


Jeśli twoje meble ogrodowe wykonane są z tworzyw sztucznych, nie potrzeba jakichś specjalnych zabiegów konserwacyjnych. Wystarczy przemyć je gąbką namoczoną w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu lub przetrzeć szmatką z dodatkiem mleczka do czyszczenia. W obu przypadkach należy je na koniec spłukać. Przy myciu mebli ogrodowych białych i jasnych można dodać do wody nieco wybielacza – około pół szklanki na każdy litr. Zarówno białe, jak i kolorowe meble można zabezpieczyć za pomocą specjalnego preparatu do konserwacji tworzyw sztucznych.

Meble drewniane należy najpierw umyć, korzystając z gąbki lub szczotki o miękkim włosiu. Można do tego użyć ciepłej wody lub specjalnego środka do mycia drewna. Na tym jednak nie koniec – należy je również zabezpieczyć za pomocą specjalistycznych preparatów konserwujących. Jest to również dobry moment, aby usunąć złuszczoną farbę i położyć nowy lakier, a na niego nałożyć odpowiedni impregnat. Meble z wikliny wymagają czyszczenia ciepłą wodą z dodatkiem soli jodowanej – łyżka stołowa na każdy litr wody. Po umyciu można przetrzeć je ściereczką namaczaną w occie. Dla dodatkowej ochrony spryskaj je również pianką do mebli.

Meble żeliwne i metalowe musisz najpierw przemyć wodą z mydłem lub niewielkim dodatkiem amoniaku (łyżeczka na ok. pół litra), a następnie wytrzeć do sucha i wypolerować przy użyciu pasty polerskiej. Jeśli chcesz je pomalować, najlepiej użyj do tego lakieru lub farby o właściwościach antykorozyjnych.


Gdzie przechowywać meble ogrodowe?


Optymalne warunki do przechowywania mebli ogrodowych różnią się w zależności od materiału ich wykonania. We wszystkich przypadkach miejsce magazynowania musi być suche i w miarę ciepłe, aby materiał mebli nie popękał od mrozu. Jednak w przypadku mebli drewnianych i wiklinowych nie może być tam za ciepło – w mocno ogrzewanym pomieszczeniu drewno będzie wysychać. Wiele osób dla dodatkowej ochrony owija meble folią – nie jest to zły pomysł, jednak owinięcie nie powinno być ścisłe, ponieważ może sprzyjać rozwojowi grzybów oraz różnego rodzaju pleśni.

Meble żeliwne i metalowe nie mają dużych wymagań – można na zimę pozostawić je w ogrodzie, jednak należy przykryć je plandekami, aby zminimalizować negatywny wpływ opadów deszczu i śniegu. Najbardziej odporne na korozję są meble aluminiowe oraz ze stali malowanej proszkowo. Pozostałe warto pokryć lakierem antykorozyjnym przed nadejściem jesieni.

Przygowanie mebli ogrodowych na jesień i zimę


Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też