Zaaranżowanie łazienki w funkcjonalny, a zarazem estetyczny sposób stanowi wyzwanie nawet dla dekoratorów wnętrz. W domach te pomieszczenia mogą być większe, bardziej przestronne, co automatycznie powoduje, że można je w dowolny sposób wyposażyć w meble łazienkowe, ceramikę sanitarną czy różne akcesoria. Niestety, rozkład pomieszczeń w budynkach wielorodzinnych przewiduje na ogół niewiele przestrzeni na pokój kąpielowy czy toaletę, dlatego możliwości aranżacyjne są zawężone. Tym bardziej że w wielu przypadkach łazienka i toaleta znajdują się w jednym pomieszczeniu. Jednym ze standardowych elementów wyposażenia są szafki stojące do łazienki, które pozwalają na przechowywanie różnych przedmiotów. Jak je wybrać? W Bricomarché klient ma szeroki wybór tego rodzaju mebli łazienkowych.
Typy szafek stojących do łazienki
Szafki stojące to szeroka kategoria mebli przeznaczonych do użytku w łazience. Ich cechą szczególną jest to, że ustawione są na nóżkach, czy też na fragmencie ścianek bocznych, i nie wymagają przykręcania do ściany ani wieszania na specjalnych hakach, tak jak w przypadku szafek wiszących. Asortyment Bricomarché obejmuje m.in.
- Komody – od zwykłych szafek stojących odróżnia je obecność szuflad, które są funkcjonalne przy przechowywaniu zwłaszcza drobnych przedmiotów.
- Szafki podumywalkowe – szafki stojące pod montaż umywalek różnego rodzaju.
- Półsłupki – wraz ze słupkami tworzą charakterystyczny rodzaj szafek łazienkowych stojących, które w szczególności sprawdzają się w małych, wąskich łazienkach, gdzie warto dążyć do wykorzystania w funkcjonalny sposób każdego centymetra wolnej przestrzeni. Mają wbudowany blat, który można przeznaczyć, np. do trzymania w koszyku kosmetyków.
- Szafki stojące – klasyczne szafki stojące z drzwiczkami pozwolą na przechowywanie w łazience dowolnych produktów kosmetycznych czy detergentów, papieru toaletowego itp.
- Szafki z umywalką – szafka plus umywalka to gotowy komplet, który można ustawić w wybranym miejscu.
Jak dopasować szafkę pod umywalkę?
Szafka i umywalka muszą być prawidłowo dopasowane, aby zapewnić szczelność i stabilność połączenia. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje umywalek: nablatowe (przypominają miskę ustawioną na blacie), wpuszczane w blat lub meblowe. Szafka stojąca do łazienki powinna mieć wymiary dostosowane do rozmiarów umywalki. Jeśli wybór padnie na szeroką, trzeba dobrać do niej szafkę z szerokim korpusem. Całość powinna tworzyć spójne wrażenie i w sposób estetyczny się komponować.
W przypadku szafek pod umywalkę przeznaczonych do wąskich toalet w mieszkaniach można zdecydować się na mini szafki z niewielką umywalką w konfiguracji z armaturą przy ścianie lub z boku.
Aranżacja łazienki – jakie szafki stojące wybrać?
Przy wyborze szafek stojących do łazienki należy wziąć pod uwagę ich cechy szczególne:
- Rodzaj – czy jest to szafka wolnostojąca, komoda czy szafka przeznaczona pod umywalkę.
- Wymiary mebla – szerokość, wysokość i głębokość.
- Kolorystykę frontów – do wyboru są zarówno nowoczesne fronty lakierowane w wybranym kolorze, jak i meble do łazienki czy szafki z frontami imitującymi fakturę drewna.
Można wybrać szafkę i umywalkę tego samego producenta, aby uzyskać spójny zestaw.
Półki czy szuflady?
Półki mogą być zabudowane lub otwarte. Komody z szufladami są bardzo funkcjonalnym wyborem do wnętrza. W poszczególnych szufladach łatwiej jest przechowywać drobne przedmioty, zachowując należyty porządek. Jeżeli komoda lub szafka stojąca do łazienki jest wyposażona w takie szuflady, warto sprawdzić, czy mają one system cichego domykania i funkcję pełnego wysuwu, co wpływa na komfort korzystania z nich.
Meble przeznaczone do pomieszczeń z wysoką wilgotnością
Łazienka jest pomieszczeniem, w którym naturalnie panuje wysoka wilgotność powietrza. Przy wyborze elementów wyposażenia trzeba więc mieć to na uwadze. Nie wszystkie meble są odpowiednie do umieszczenia w takich warunkach. Dlatego też najlepiej postawić na meble łazienkowe wykonane z materiałów odpornych na wilgoć i wysoką temperaturę.
Kolorystyka, rozmiary i typ szafek stojących do łazienek są bardzo istotne przy aranżowaniu przestrzeni. Należy zadbać o ergonomię oraz to, aby do każdej szafki, półki czy szuflady mieć łatwy dostęp. Warto wykonać na kartce lub w programie komputerowym projekt i dopasować do niego poszczególne elementy wyposażenia.