Jak samemu zrobić system nawadniania w ogrodzie?

Drukuj

zraszacz ogrodowy

Systemy automatycznego nawadniania zapewnią optymalną ilość wody roślinom. Można wykonać je samodzielnie po odpowiednim zaplanowaniu i dokupieniu potrzebnych akcesoriów. System przyda się szczególnie w lecie i przy okresowych suszach.


Odpowiednia ilość wody to jeden z czynników, który ma wpływ na właściwy porost i rozwój roślin. Przy dużej ilości roślin ich regularne podlewanie może być trudne. Automatyczny system nawadniania ograniczy wykonywane prace do niezbędnego minimum. Przygotowany samodzielnie, będzie też znacznie tańszy od fabrycznych i optymalnie dostosowany do powierzchni posesji. Z poradnika dowiesz się, jak zrobić system nawadniania w ogrodzie.


Rodzaje systemów nawadniania w ogrodzie

Podlewanie ogrodu to przyjemność, jeśli dotyczy kilku drzew lub krzewów. Przy większych plantacjach, rabatach, a także chęci optymalnego podlewania trawnika może się to okazać uciążliwe. Dlatego warto rozważyć montaż systemu nawadniania ogrodu. Przy odpowiednim projekcie, wykonaniu i ustawieniu, Twoje rośliny będą otrzymywały optymalną ilość wody potrzebnej do rozwoju.


Jaki system nawadniania będzie najlepszy w Twoim ogrodzie? Przyjrzyj się przestrzeni przed domem i wybierz jeden z rodzajów.


Nawadnianie ręczne

To system nawadniający ogród, w którym do uruchomienia instalacji potrzebny jest operator. To Ty otworzysz główny zawór zasilający, a także poszczególne zawory odpowiedzialne za podlewanie konkretnej części ogrodu. Taki system może być wyposażony w zraszacze lub inne urządzenia podlewające. Najczęściej ma kilka obwodów zamykanych pojedynczymi ręcznymi zaworami kulowymi.


Automatyczne nawadnianie

To bardziej zaawansowana instalacja, w której wszystkie prace są wykonywane automatycznie. Uruchomienia pompy do wody następuje automatycznie i jest wywoływane czasowo lub pod wpływem odpowiednich warunków atmosferycznych. Taki system nawadniania trawnika może być też obsługiwany zdalnie za pomocą aplikacji w telefonie.


Nawadnianie kropelkowe

To rodzaj instalacji, która wykorzystywana jest do podlewania roślin. Może być traktowany jako system nawadniania szklarni, plantacji lub szkółek ogrodniczych. Tworzą go przede wszystkim węże ogrodowe z systemem otworów, które pozwalają na aplikację niewielkich ilości wody precyzyjne do systemu korzeniowego. System nawadniania kropelkowego może być sterowany ręcznie lub automatycznie.


Narzędzia i materiały potrzebne do samodzielnego zrobienia systemu nawadniania

mężczyzna trzymający części do systemu nawadniania

Pierwszym krokiem poprzedzającym inwestycję powinno być przygotowanie projektu i planu rozmieszczenia poszczególnych części. Dopiero kiedy projekt systemu nawadniania będzie gotowy, możesz go sprecyzować i przejść do doboru poszczególnych części sieci.


Węże ogrodowe

W instalacjach nawadniających wykorzystuje się głównie przewody z polietylenu (PE). Są trwałe, elastyczne i łatwo można zamontować na nich złącza. Średnicę węży musisz dobrać do odległości ostatniego punktu od źródła wody. Jeśli dystans jest mniejszy, niż 30 metrów wystarczą przewody 3/4 cala. Z kolei przy odległościach przekraczających 50 metrów konieczny jest przewód 1,5 cala.


Zawory i złączki

To akcesoria tworzące wraz z węzami podziemny system nawadniania trawnika i ogrodu. Złączki i trójniki są przeznaczone do łączenia ze sobą odcinków węży ogrodowych. Mogą też pozostawiać wyjście na przedłużenie lub rozbudowę sieci. Ważne jest, żeby te akcesoria były dostosowane wymiarami do średnicy węży przyłączeniowych.


Zraszacze

Zraszacze ogrodowe to urządzenia aplikujące wodę. Można wybrać urządzenie o konkretnym zasięgu strumienia wody, pracujące w trybach statycznych lub rotacyjnych. Najpopularniejsze są zraszacze zanurzeniowe, które na stałe są ukryte pod powierzchnią murawy i unoszą się dopiero po włączeniu pompy. W systemach nawadniania ogrodu do samodzielnego montażu stosuje się tańsze mikro zraszacze, które emitują jedynie mgiełkę wody i są stale wysunięte ponad powierzchnię.


Pompa

O rodzaju pompy i tym, czy jest konieczna, decyduje wybrane źródło wody zasilające system. Jaka pompa do systemu nawadniania? Jeśli instalacja jest układana wokół domu z dostępem do sieci wodnej, z reguły pompa do systemu nawadniania nie jest potrzebna. Jeśli nie chcesz korzystać z sieci, możesz zaplanować podłączenie pompy głębinowej do systemu nawadniania. Dobrym rozwiązaniem będzie też czerpanie wody z pobliskiego strumienia za pomocą pomp zatapialnych.


Sterownik

To element stosowany głównie w układach automatycznego nawadniania. Odpowiada za uruchamianie konkretnych urządzeń i części sieci w określonych sytuacjach lub po zaistnieniu niezbędnych warunków. Sterownik może być zintegrowany z czujnikami lub system zmiany ustawień z poziomu aplikacji.


Instalacja elektryczna

W większości systemów nawadniania ogrodu potrzebne będzie podciągnięcie sieci elektrycznej. Prąd jest potrzebny do zasilania pompy i zraszaczy. Może być konieczny także do działania niektórych zaworów. Warto wybrać przewody dodatkowo zabezpieczone przed działaniem wilgoci.


Krok po kroku - jak zrobić system nawadniania w ogrodzie

mężczyzna montujący rury do systemu nawadniania

Jak zrobić system nawadniania ogrodu? Na rynku działa wiele firm, które oferują pomoc przy budowie takich instalacji. Ich usługi są jednak bardzo kosztowne i nie każdy będzie mógł pozwolić sobie na takie konstrukcje. Nie musisz przez to rezygnować z systemu nawadniania ogrodu. Zrób to sam i zaoszczędź nawet kilka tysięcy złotych. Sprawdź, jak zrobić sieć krok po kroku.


Przegląd terenu i wybór odpowiedniego systemu nawadniania

Pierwszy etap to właśnie planowanie rozmieszczenia sieci. Jak zaprojektować system nawadniania? Zastanów się, w jakich miejscach zamocować zraszacze i ile ich potrzebujesz. Często, zamiast statycznych lepiej wybrać rotacyjne w nieco mniejszej liczbie. To też może mieć wpływ na to, jaki wąż do systemu nawadniania będzie potrzebny. Zaplanuj, którędy poprowadzić przewody i czy w kopaniu otworów nie będą przeszkadzały obrzeża ogrodowe.


Przygotowanie terenu do instalacji nawadniającej

To zdecydowanie najbardziej pracochłonny etap budowy systemu nawadniania. Na trasie przebiegu przewodów musisz wykonać rowki w gruncie o głębokości co najmniej 30 cm. Powinny prowadzić do wszystkich zraszaczy, pomp i studzienek.


Do wyznaczenia linii prostej użyj sznurka ciągniętego pomiędzy punktami. Następnie zbierz górną warstwę darni i odłóż ją na bok. Wraz z ziemią ogrodową będzie potrzebna do zasypywania rowków. W miejscach montażu pomp i zraszaczy potrzebne są głębsze otwory. Możesz tam też wysypać dno żwirem, co zapobiegnie przerastaniu korzeni i ułatw odprowadzanie wody.


Montaż węży, zraszaczy i pozostałych elementów instalacji

Niezależnie od tego, jakie rury do systemu nawadniania wybierzesz i jak zostaną połączone, musisz wykonać montaż na powierzchni gruntu. Rury rozłóż wzdłuż wykopów i oceń ich długości. Mogą być potrzebne docinki lub dodatkowe połączenia na prostych odcinkach. Następnie przygotuj złączki i rozdzielacze w miejscach ich zamocowania. Jeśli wszystkie elementy są już gotowe, możesz je połączyć ze sobą. Pamiętaj o uszczelnieniu gwintów taśmą teflonową. Na koniec sprawdź, czy cały system jest szczelny, napełniając rury wodą.


Drugi etap budowy systemu nawadniania ogrodu to już montaż zraszaczy. Spuść przygotowane rury do wykopów i tam podepnij do nich systemy do zraszania. Tu także musisz dokładnie uszczelnić połączenia. Na tym etapie możesz ocenić, czy otwory są wystarczająco głębokie.


Instalacja sterownika i ustawienie programu nawadniania

mężczyzna montujący system nawadniania

Zanim zasypiesz otwory ziemią, podepnij sterownik. Skrzynki z systemem nawadniającym najlepiej umieścić w miejscach dostępnych, co ułatwi zmianę ustawień i ochroni mechanizm przed uszkodzeniem. Ustaw odpowiedni program najlepiej dopasowany do twoich potrzeb. Najskuteczniejsze dla podlewania trawnika będzie czasowe włączanie kolejnych zraszaczy. Dzięki temu utrzymasz optymalne ciśnienie w sieci, a także zapewnisz ciągłą pracę pompy.


Testowanie systemu i ewentualne korekty

Pora na próbę generalną, czyli uruchomienie całego systemu. Włącz pompy i pozwól systemowi przepracować kilka cykli. Będziesz w stanie określić, czy cała przestrzeń trawnika lub ogrodu jest właściwie nawodniona. Na tym etapie możesz nie tylko zmienić ustawienia sterownika. To też moment, w którym możliwa jest jeszcze instalacja dodatkowych zraszaczy. Wystarczy wstawić trójnik i poprowadzić przewód w nowe miejsce.


Jeśli test systemu nawadniania przebiegnie prawidłowo, możesz zasypać rowki. Na wierzchu ułóż wybraną wcześniej darń. Miejsca montażu zraszaczy możesz zaznaczyć za pomocą zamontowanych w pobliżu lamp solarnych do ogrodu. Dzięki temu unikniesz ustawienia doniczek lub leżaka w miejscu wysuwania się zraszacza.


Automatyczny system nawadniania do ogrodu - kiedy to się opłaca?

Z pewnością jednym z pierwszych pytań zadanych przed przystąpieniem do budowy systemu będzie: ile kosztuje system nawadniania? Cena zależy od powierzchni ogrodu i wybranego sposobu nawadniania.


Największe koszty podniesiesz przy budowie instalacji przez profesjonalną firmę. Tu system na trawnikach o powierzchni 200 m2 będzie kosztował około 3000 - 4000 złotych. Wybór tej opcji sprawi, że wszystkimi pracami zajmą się profesjonaliści i nie będzie potrzebna Twoja uwaga.


Znacznie taniej wychodzi zakup gotowego system nawadniania trawnika. Cena zestawu na trawnik 200 m2 to koszt około 2500 złotych. W tej opcji będziesz musiał jednak poświęcić nieco czasu na ułożenie wszystkich elementów. Czasem mogą być potrzebne korekty niezbędne do dopasowania sieci do wymiarów trawnika. Jeśli wybierzesz akcesoria samodzielnie, jesteś w stanie jeszcze obniżyć wartość instalacji.


Ile kosztuje system automatycznego nawadniania? Przy dużych powierzchniach cena może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. Jeśli jednak podlewasz wiele krzewów, drzew lub kwiatów i zależy Ci na ich optymalnym wzroście, warto rozważyć budowę takiej sieci. System nawadniania jest opłacalny także w szklarniach, a nawet tunelach foliowych przy uprawach warzyw. Raz zamontowany będzie działał przez wiele lat i co roku wpływał na dobre plony.



Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też