porady_z_pasja

Co to jest pellet? Odpowiadamy!

Drukuj
co to jest pellet? Odpowiadamy!


W związku z coraz większym zapotrzebowaniem na ekologiczne źródła energii i ciepła rośnie popularność pelletu. Co to jest pellet i czym różni się od ekogroszku lub gazu? W artykule dowiesz się, czy warto kupić piec na pellet do swojego domu.


Co to jest pellet i z czego jest wykonany?


Pellet ma kształt niewielkich walców o nieregularnych podstawach. Ma kolor od słomkowego po ciemnobrązowy. Jednak co to jest pellet i z czego jest wykonany? Jest to rodzaj paliwa z biomasy. Wykonany jest najczęściej z pozostałości po obróbce drewna np. z wiórów i trocin. Może być jednak wykonany także ze słomy czy trawy łąkowej.

Jego kolor jest zależny od użytego drewna. Na pellet nadają się zarówno drzewa iglaste, jak i liściaste. Często spotykany jest także pellet otrzymany z egzotycznych gatunków drzew i np. ze skorupek orzecha kokosowego.


Do czego używa się pelletu?


Pellet jest przede wszystkim stosowany jako biopaliwo od ogrzewania domów lub produkcji energii elektrycznej. Wykorzystywany jest do ogrzewania zarówno prywatnych domów, jak i zakładów produkcyjnych. W każdym z tych miejsc jednak używa się nieco innego rodzaju pelletu. Do jego spalania niezbędny jest specjalny piec na pellet.

Sprzedawany jest zazwyczaj w kilkulitrowych workach, które są łatwe do przechowywania. Przykładem może być Pellet drzewny premium 15 kg. Worek pelletu nie traci swoich właściwości, nawet gdy jest zamknięty w piwnicy czy składziku. To jeden z powodów, dla których często wykorzystywany jest do ogrzewania domków letniskowych czy mieszkalnych.

Drugim z powodów jest mniejsza produkcja CO2 przy spalaniu pelletu. W dobie dużego zagrożenia dla środowiska spowodowanego nadmierną produkcją dwutlenku węgla wiele osób poszukuje przyjaznego dla środowiska źródła ciepła i energii. Kocioł na pelllet często zastępuje piece na węgiel czy ekogroszek w wielu domach jednorodzinnych.

co to jest pellet?


Dużym plusem pelletu jest także o wiele mniejsza ilość popiołu, jaka po nim pozostaje. Znacznie ułatwia to utrzymanie czystości zarówno w kotłowni, jak i samym piecu. Kocioł na pellet także rzadziej ulega uszkodzeniom z powodu nieszczelności czy zapchanych komór. Sam pellet jest niebrudzący, co znacznie ułatwia zarówno jego przechowywanie, jak i uzupełnianie. Podczas spalania wydziela się przyjemny zapach drewna.


Koszt ogrzewania pelletem – czy to się opłaca?


ogrzewanie pelletem


Najważniejszym pytaniem, przed którym staje wiele osób zmuszonych do wymiany pieca węglowego, jest co wybrać – piec na ekogroszek czy na pellet? Worek pelletu ma nieco mniejszą wartość opałową i jest droższy niż ekogroszek. Jednak plusy związane z jego spalaniem zarówno dla człowieka, jak i środowiska niejednokrotnie przeważają na jego stronę. Ponadto piec na pellet jest w pełni zautomatyzowany. Wyposażony w podajnik pozwoli Ci cieszyć się stałą temperaturą w domu o każdej porze dnia niezależnie od pory roku.


 Teraz już wiesz, co to jest pellet. Brykiet i drewno, które również należą do ekologiczniejszych paliw niż węgiel, lepiej nadają się do kominków niż do pieców służących do ogrzewania domu. Pod wieloma względami pellet przeważa zarówno nad nimi, jak i ekogroszkiem.Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też