Perfekcyjnie położone panele winylowe

Drukuj

Zastanawiasz się, jak odmienić wnętrze swojego domu? A może szukasz funkcjonalnego rozwiązania, bo podłogi w Twoim domu nie wyglądają najlepiej? Od pewnego czasu bardzo modne stały się panele winylowe. Są bardzo trwałe i odporne na wilgoć, a do tego można łatwo je położyć.

Panele winylowe


Panele winylowe – czym się charakteryzują?


Panele winylowe to idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na trwałej, odpornej na wilgoć podłodze. Tego typu panele wyglądają bardzo nowocześnie, dlatego sprawdzą się zarówno w przedpokoju, jak i w kuchni czy salonie. Ogromną zaletą paneli winylowych jest ich odporność na uszkodzenia – można sprzątać odkurzaczem, myć podłogi, używać ciężkich narzędzi czy gotować, a panele nadal będą wyglądały jak nowe.


Panele winylowe w salonie


Jak kłaść panele winylowe?


Winylowe panele podłogowe są bardzo łatwe w układaniu. Może to zrobić nawet ktoś, kto nigdy dotychczas nie układał paneli. W przypadku małych i średnich pomieszczeń wystarczy nawet jeden dzień pracy. Aby położyć panele, potrzebne będą:

  • odpowiednia ilość paneli winylowych,
  • ostry nożyk,
  • kątownik,
  • podkład pod panele winylowe,
  • opcjonalnie: fuga żywiczna.


Zacznij od dokładnego posprzątania, odkurzenia i umycia podłogi. Kiedy powierzchnia będzie czysta, możesz przystąpić do układania podkładu. Pamiętaj, aby przy ścianach położyć go trochę więcej – będziesz mógł odciąć nadmiar w późniejszym czasie. Zwróć uwagę na wszystkie niestandardowe miejsca, jak rurki grzewcze, ościeżnice itp.


Jeśli w pomieszczeniu znajdują się nierówności, możesz je zaszpachlować. Jeżeli natomiast kładziesz panele winylowe na płytki, w których fugi są szersze niż 4 mm, musisz wypełnić je trwałą masą. W przeciwnym wypadku panele mogą się zapadać. W tym celu możesz użyć fugi żywicznej.


Po rozłożeniu podkładu możesz przystąpić do układania paneli. Zwróć uwagę, aby były one położone prosto w stosunku do ściany – w przeciwnym wypadku wnętrze nie będzie wyglądało estetycznie. Możesz wspomóc się laserem – będziesz wiedział, czy panele układane są według linii prostej. W pierwszej kolejności ułóż panele na sucho i sprawdź, w których miejscach konieczne będą docięcia i jak panele będą pasowały do danego wnętrza. Dzięki temu będziesz mógł zaplanować, jak je ułożyć i gdzie trzeba będzie je przyciąć. Kiedy już to sprawdzić, może przystąpić do układania paneli winylowych. Klej łapie po około 30 minutach, więc masz sporo czasu na ewentualne poprawki.

Jasne panele winylowe


Panele winylowe – błyskawiczne odświeżenie wnętrza


Nowoczesne panele winylowe nie bez powodu cieszą się tak dużą popularnością. Układa się je bardzo szybko, wyglądają świetnie i do złudzenia przypominają prawdziwą, drewnianą podłogę, a do tego są odporne na wilgoć i uszkodzenia. Jeśli szukasz szybkiego sposobu na odświeżenie wnętrza lub zależy Ci na naprawdę trwałej podłodze w wilgotnym pomieszczeniu, to panele winylowe z pewnością spełnią Twoje oczekiwania.Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też