
Jak zrobić altanę ogrodową samodzielnie? Konstrukcje z drewna w ogrodzie
Przygotowanie miejsca do wypoczynku w ogrodzie wymaga odpowiedniej inspiracji. Pani Anna z Warszawy zadała nam pytanie:
„Chciałabym stworzyć w ogrodzie miejsce do wypoczynku dla swojej rodziny. Od wielu lat myślałam o altanie ogrodowej. Czy można wykonać je samodzielnie? Na co zwrócić uwagę przy budowaniu altany ogrodowej?”

Dzięki dostępnym w sieci Bricomarché materiałom konstrukcyjnym do budowy altan (jak krawędziaki, łaty, deski, kantówki i płyty), a także sztachety, kratki, płoty ażurowe i pełne oraz środki do impregnacji można stworzyć unikalne konstrukcje. To, o czym trzeba pamiętać, to dobór właściwego drewna i jego zabezpieczenia. Równie istotne jest zachowanie odpowiedniej kolejności budowy. Jeśli pozwala na to czas, altankę ogrodową można stworzyć samodzielnie, zupełnie od podstaw. Dzięki temu stworzy się konstrukcję idealnie dostosowaną do swoich potrzeb. Zakup odpowiednich materiałów oraz zastosowanie się do zasad budowy i konserwacji altanki sprawią, że będzie ona budowlą solidną, przez wiele lat cieszącą osoby przebywające w ogrodzie.
Wybór drewna do budowy konstrukcji altany

Jakie drewno będzie najlepsze do budowy altany? Najpopularniejszą odmianą drewna wykorzystywaną przy tworzeniu takiej konstrukcji jest świerk i sosna. Drewno ze świerku i z sosny jest łatwe w obróbce i ma przystępne ceny. Charakteryzuje się ono dużą miękkością, co ułatwia stworzenie altany. Do budowy altany należy wybierać drewno zdrowe i odpowiednio wysuszone (jego pożądana wilgotność to ok. 18%). W innym przypadku wykonane z niego elementy wygną się, tracąc swój kształt oraz wymiary. Równie ważne jest stosowanie odpowiednich elementów drewnianych. W przypadku fundamentów najlepiej sprawdzą się drewniane słupy, a na ścianach i dachu – specjalnie wyprofilowane deski.

Zabezpieczenie altany przed działaniem czynników atmosferycznych
Wykonane z drewna elementy altany ogrodowej trzeba przed budową zabezpieczyć przed działaniem czynników atmosferycznych, jeśli wcześniej nie zostały one zaimpregnowane. Można zastosować w tym zakresie trzy metody zabezpieczenia przy użyciu specjalnego preparatu (impregnatu do drewna):
- malowanie (z wykorzystaniem pędzla o miękkim włosiu),
- natryskiwanie (przy użyciu opryskiwacza ogrodowego),
- namaczanie (w tym celu kopie się dół, w którym umieszcza się folię izolacyjną. Wypełnia się go impregnatem i moczy się w nim drewno, które wyjmuje się po kilkunastu godzinach i odstawia do wyschnięcia).

Podstawa altany
Aby altana mogła się oprzeć naporowi wiatru i stać stabilnie, trzeba zapewnić jej odpowiednie fundamenty. Istnieją dwa rozwiązania w tym zakresie:
- betonowe stopy fundamentowe – osadza się je na głębokość od 60 do 80 cm, przy zastosowaniu odstępów do 1 metra, we wcześniej wykopanych do tego celu dołach. Dno takich stopów zasypuje się gruzem i zalewa betonem, a zanim cała masa stężeje – zatapia się w niej metalowe kotwy, do których będą przymocowane słupy nośnej konstrukcji altany. Betonowe stopy fundamentowe sprawdzą się przy lekkiej i w całości drewnianej konstrukcji altany;
- betonowa płyta fundamentowa – ma grubość od 15 do 20 cm i osadza się ją co najmniej 10 cm nad poziomem terenu. Stosuje się ją w przypadku altan o ciężkiej konstrukcji, posiadających słupy z cegieł lub ciężkie dachówki.
Wykonanie pokrycia dachu altany
Ze względu na delikatniejszą konstrukcję altany pokrycie jej dachu musi być lekkie. Doskonale sprawdzi się w tej kwestii strzecha, która bardzo dobrze izoluje altanę przed nagrzewaniem się, ale dobry będzie również gont bądź wiór osikowy (czyli małe, strugane deseczki o długości do 40 cm, szerokości 8-10 cm oraz grubości 4-5 mm). W sieci Bricomarché zakupić można także deski szalunkowe, które nadają się na zrobienie tzw. pełnego deskowania dachu, na który nabija się gont bitumiczny lub papę.

Montaż altany ogrodowej krok po kroku
Gdy osadzi się już fundament, można przystąpić do właściwej budowy altany. Dzieli się ona na kilka etapów. Wykonuje się ją w kolejnych krokach:
- Mocowanie belek podwalinowych – będą one stanowiły nośną konstrukcję podłogi altany. Montuje się je równolegle do wejścia. Bardzo przydatnym narzędziem na tym etapie będzie poziomica, która pozwoli na ich idealne wypoziomowanie.
- Wznoszenie ścian altany – wykonuje się je ze specjalnie wyprofilowanych desek. Gdy położy się ich pierwszą warstwę, należy pamiętać o zachowaniu kątów prostych między ścianami. Poszczególne elementy ścian układa się na sobie i dobija gumowym młotkiem przy wykorzystaniu specjalnej deski montażowej.
- Montaż okien, zwieńczenia ścian szczytowych oraz krokwi dachowych – w pierwszym przypadku wykorzystuje się specjalny wpust w ramie ułatwiający osadzenie.
- Montaż dachu – może mieć on różny kształt. Najprostszy w wykonaniu jest płaski, ale znacznie lepiej wygląda dwuspadowy lub sześciospadowy. W kryciu dachu doskonale sprawdzi się strzecha ze słomy lub z trzciny, dachówka, gont bitumiczny albo drewniany, łupek mineralny lub papa.
- Osadzenie drzwi i ułożenie podłogi – podłogę mogą utworzyć drewniane deski podłogowe, które przybija się gwoździami, a tam, gdzie wylano betonowe stropy, także kamień naturalny, płyty betonowe lub kostka betonowa. Wówczas trzeba wykonać podbudowę.

Budowa altanki ogrodowej a przepisy
Zanim zdecydujemy się na samodzielne zbudowanie altanki ogrodowej, warto sprawdzić przepisy budowlane w tym zakresie. Jeśli chodzi o polskie prawo, budowa altany nie będzie wymagała uzyskania pozwolenia wydawanego przez starostę, o ile jej powierzchnia zabudowy nie przekroczy 25 m2 (w przypadku miast) lub 35 m2 (gdy altanka jest budowana poza granicami miasta), a takie konstrukcje nie znajdą się na działce do 500 m2 w ilości większej niż dwie.

Co zrobić z odpadami po altance
Po zbudowaniu altanki mogą pozostać odpady drewniane, które warto wykorzystać do stworzenia innych konstrukcji. Dzięki temu nic się nie zmarnuje i zadba się w ten sposób o środowisko. Z odpadów po altance można zbudować m.in. domek dla dzieci lub budę dla psa, jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, by użyć odpady drewniane pozostałe po zbudowaniu altanki do stworzenia ogrodzenia czy też miejsca gromadzenia odpadów. Drewno na altankę daje wiele możliwości, dzięki temu, że jest bardzo miękkie, więc możemy go szeroko zastosować w pozostałych naszych pracach majsterkowych w ogrodzie.

Może zainteresuje Cię też







