Drabina na budowę – czym się kierować przy wyborze?

Drukuj

Drabina to sprzęt niezbędny przy budowie i remoncie. W każdym wypadku musi spełniać wymagania stawiane przez przepisy BHP oraz normy EN 131. Jak dobrać ją tak, aby była z nimi w zgodzie, a zarazem optymalnie pasowała do planowanego wykorzystania?


Drabina – definicja według przepisów

W myśl definicji drabina to "konstrukcja ułatwiająca wchodzenie na niewielkie wysokości, zazwyczaj do kilku metrów. Wykonana z drewna lub metalu, składa się z dwóch pionowych belek połączonych poziomymi szczeblami". Drabina może mieć konstrukcję składaną, ułatwiającą jej transport. Jest używana do statycznego, pionowego obciążenia ciężarem nie większym niż 150 kg. Wymagania dla drabin zostały zawarte w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r.


Drabiny – rodzaje

Drabiny dzielimy pod względem materiału wykonania oraz sposobu rozstawiania. Pod względem materiału mamy drabiny stalowe, drewniane oraz wykonane z włókien szklanych. Pod kątem rozstawiania istnieje podział na powszechnie spotykane drabiny rozstawne (rozkładane) i przystawne oraz specjalistyczne wielofunkcyjne, regałowe i przegubowe.


Drabiny – zasady bezpieczeństwa

Niedozwolone jest ustawianie drabiny przed zamkniętymi otworami drzwiowymi, chyba że są one zamknięte na klucz od strony ustawianej drabiny. Jeśli chcemy pracować bezpiecznie, należy pamiętać, że nie wolno używać drabin do prac tynkarskich i murarskich, na wysokości powyżej 3 m wykonywać prac ciesielskich, a na 4 m – malarskich. W tych przypadkach niezbędne są rusztowania lub platformy. Są to zasady zastosowania nie tylko wymuszone przez przepisy, ale przede wszystkim bardzo praktyczne dla osób pracujących na drabinie.

Drabina na budowę

Drabina przystawna a rozstawna

Ponieważ w myśl przepisów drabina przystawna powinna wystawać ponad powierzchnię, do której jest przystawiona, tak aby można było bezpiecznie po niej wejść i zejść, należy dopasować jej długość do planowanych wysokości, na których będą odbywać się prace. Musi być ustawiona stabilnie, aby wyeliminować możliwość przewrócenia się do tyłu – stabilność można uzyskać np. poprzez przymocowanie górnych końców podłużnic do odpowiednio wytrzymałych elementów. Drabina rozstawna powinna być na tyle wysoka, żeby pracownik, stojąc na niej i wykonując pracę, mógł w każdym momencie uchwycić się poręczy lub podłużnic, a w przypadku zajętych rąk miał możliwość podparcia się udem lub biodrem o drabinę. Drabina rozstawna musi być całkowicie otwarta oraz zabezpieczona przed rozsunięciem.Każda drabina przewidziana do użytkowania w wersji przystawnej po przekroczeniu długości 3 metrów musi być wyposażona w zamocowany na stałe stabilizator. W przypadku drabiny rozstawnej ostatnim stopniem, na którym można stanąć, jest trzeci, a w przypadku przystawnej – czwarty.


Drabina – materiał wykonania

Drabiny wykonywane są z trzech rodzajów materiału – stali, tworzyw sztucznych oraz drewna. Najbardziej wytrzymała jest ta pierwsza kategoria. Drabiny wykonane ze stali czy aluminium są w stanie udźwignąć największe ciężary. Ponadto mają najwyższą odporność na wysokie i niskie temperatury.


Jak dobrać najlepszą drabinę?

Aby znaleźć drabinę najlepiej pasującą do planowanych prac, należy odpowiedzieć na kilka pytań – odpowiedzi na nie pozwolą określić, jakiej drabiny potrzebujesz. Pierwsze pytanie to charakter większości zadań, do których będzie używana drabina. Jeśli np. masz zamiar malować sufit, wówczas w grę wchodzi tylko drabina rozstawna. Drugie pytanie to maksymalna przewidywalna wysokość prac – umożliwi to dopasowanie wysokości drabiny. Trzecie pytanie dotyczy podłoża – jeśli będzie ono nierówne, należy postawić na model wyposażony w stabilizatory.


Podsumowując

Dobrze wybrana drabina powinna uwzględniać wysokości, do jakich będzie używana, obciążenie oraz zapewnienie bezpieczeństwa. Polecane są drabiny z certyfikatami poświadczającymi zgodność z normą EN 131.

Drabina do remontu


Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też