wiesiek_grzejnik

Najczęstsze przyczyny niedziałającego grzejnika

Drukuj
naprawa niedziałającego grzejnika

Zazwyczaj przyczynę niedziałającego kaloryfera można szybko odnaleźć i, co więcej, samodzielnie dokonać naprawy. Warto więc wiedzieć, gdzie szukać i jak sobie radzić w takich sytuacjach. Poznaj najczęstsze przyczyny niedziałającego grzejnika oraz sposoby na pozbycie się ich.


Zablokowana iglica zaworu


Bardzo częstą przyczyną niedziałającego grzejnika jest zablokowana iglica zaworu. Przyczyna? Może nią być np. pozostawienie odkręconego grzejnika latem – nie było sezonu grzewczego, więc on nie grzał, nie zwróciliśmy na to uwagi, a iglica po prostu się „zastała”. Wtedy, mimo odkręcania zaworu, pozostaje on zamknięty i woda nie dochodzi. Pierwszą pomocą w takiej sytuacji jest odkręcenie i zdjęcie głowicy termostatycznej, zlokalizowanie iglicy i pociągnięcie jej delikatnie w swoim kierunku, przy użyciu kombinerek. Grzejnik powinien od razu zacząć prawidłowo pracować. Warto kilka razy wcisnąć i pozwolić odbić się iglicy, by ją rozruszać, jeżeli zablokowana była przez dłuższy czas.


Zapowietrzony kaloryfer


Gdy wewnątrz kaloryfera jest za dużo powietrza, a brakuje wody i jej ciśnienie jest niskie, grzejnik będzie grzać nierównomiernie lub bardzo słabo, mogą pojawić się też odgłosy np. bulgotanie czy szumy. Zapowietrzone kaloryfery można samodzielnie odpowietrzyć, zaczynając od tego, który jest najbliżej kotła. W zależności od rodzaju grzejnika, można tego dokonać za pomocą automatycznego odpowietrznika (zazwyczaj znajduje się z boku) albo odpowietrzyć poprzez poluzowanie śruby przy regulatorze ciepła, powodujące zejście powietrza, a następnie ponowne zakręcenie śruby (można to zastosować do wszystkich typów grzejników).


Uszkodzony zawór termostatyczny lub głowica


Podejrzenie uszkodzenia zaworu termostatycznego możemy mieć, gdy, mimo jego odkręcania lub zakręcania, kaloryfer  nie reaguje, tj. nie nagrzewa się lub nie przestaje grzać. Zazwyczaj przekręcanie zaworu nagle staje się bardzo łatwe i nie czujemy tego charakterystycznego delikatnego oporu. Należy wtedy odkręcić głowicę termostatyczną i sprawdzić iglicę, czy nie jest zablokowana. Problem może leżeć także w uszkodzonej głowicy (łatwe samodzielne zastąpienie nową, kupioną w sklepie) lub w uszkodzonym zaworze, który trzeba wymienić, ale jest to praca dla specjalisty.

Regulacja grzejnika


Brak wody w grzejniku


Czasem zdarza się, że po prostu nie ma wody w grzejniku. Aby to sprawdzić, należy odnaleźć zawór odpływowy i upewnić się, że jest odkręcony. Zazwyczaj znajduje się on w dolnej części grzejnika. Jeżeli jej faktycznie nie ma, wystarczy odkręcić zawór doprowadzający wodę, a wtedy powinniśmy usłyszeć charakterystyczny odgłos nalewania się cieczy. Jeżeli jednak się to nie dzieje, trzeba sprawdzić, czy zawór nie jest uszkodzony.


Niskie ciśnienie wody w instalacji


Niskie ciśnienie wody w całej instalacji może być wynikiem np. uszkodzenia jej lub nieprawidłowej konstrukcji. W efekcie zbyt mało wody dociera do grzejników, a co za tym idzie, nie grzeją prawie w ogóle lub grzeją nierównomiernie. Taki stan może być zmieniony samodzielnie, jeżeli w domu  ogrzewanie jest centralne – wystarczy zwiększyć ciśnienie wody. Jeżeli ciepło dostarczane jest przez zewnętrzną firmę, należy to im zgłosić i oczekiwać wizyty specjalisty lub zwiększenia ciśnienia.


Nieprawidłowy montaż grzejników


Jeżeli wszystkie możliwości zostały wykluczone, a próby naprawy są nieskuteczne, w kaloryferach jest woda, termostat działa sprawnie, a mimo to grzejniki nie grzeją lub grzeją nierównomiernie, być może przyczyna leży w nieprawidłowym podłączeniu ich do instalacji lub w ogóle w błędnym jej wykonaniu. Warto wezwać hydraulika lub zgłosić problemy do spółdzielni i oddać pracę w ręce specjalistów. W przypadku krzywego zawieszenia kaloryferów odczuć można nierówne grzanie. Lekarstwem jest wypoziomowanie go i późniejsze odpowietrzenie.

naprawa kaloryfera


A może wcale nie jest zimo?


Warto pamiętać, że sezon grzewczy rozpoczyna się zazwyczaj na przełomie września i października, a kończy w marcu lub kwietniu – wszystko zależy od warunków atmosferycznych, nie ma tutaj sztywnych dat. Poza sezonem grzejniki nie grzeją. Co więcej, czasem, mimo że w kalendarzu już jest październik, to okazuje się on być bardzo ciepłym miesiącem.  Wtedy kaloryfery mogą pozostać zimne, gdyż ich działanie uzależnione jest od temperatury w pomieszczeniu. Jeżeli jest ona wyższa niż ustalona progowa, mimo otwarcia sezonu grzewczego, nie będą dawać ciepła, gdyż byłoby to ekonomicznie nieuzasadnione.


O niedziałającym kaloryferze zazwyczaj dowiadujemy się, gdy jest nam zimno i chcemy szybko ogrzać pomieszczenie. W takich przypadkach zazwyczaj wystarczy odkręcić kluczem odpowiedni zawór, spuścić powietrze lub uzupełnić wodę. Łatwo to zrobić samodzielnie, a jeżeli jest taka opcja, można zgłosić sprawę do administracji lub operatora.Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też