Jak wybrać odpowiedni zlewozmywak?

Drukuj
Zazwyczaj podczas remontu kuchni trzeba podjąć decyzję o wyborze nowego zlewozmywaka. Jest to bardzo ważny sprzęt w każdym domu i nawet w czasach wszechobecnych zmywarek nie możemy się bez niego obejść. Ta decyzja wiąże się mocno z wyborem, jakiego dokonacie w sprawie blatu kuchennego, o którym pisałam już jakiś czas temu, więc warto pomyśleć o nich jednocześnie.

Zlewozmywak a przyzwyczajenia

Na pewno jednak podczas zakupu musicie kierować się wielkością zlewozmywaka. Jeśli macie dużo miejsca w kuchni, to wybór będzie znacznie łatwiejszy. Jeśli przestrzeń na niego przeznaczona jest niewielka, musicie się zdecydować, czy potrzebujecie dwie małe komory, jedną dużą z ociekaczem, czy może półtorej komory. Nie chcę nawet próbować doradzać w tej kwestii, ponieważ wiem, że każda gospodyni ma swoje przyzwyczajenia i odpowiada jej inne rozwiązanie. Osobiście nie polecam jednak pojedynczej komory, bo zawsze wygodnie jest coś obok zlewu odstawić, choćby garnek z odcedzonymi ziemniakami. Z drugiej strony, jeśli ktoś myje w nim tylko kubek po herbacie, to pewnie wystarczy.
Materiał, z jakiego wykonany jest zlewozmywak

Dla mnie najważniejsze jest jednak, aby komora była głęboka, bo nie znoszę, kiedy podczas mycia woda rozchlapuje się na wszystkie strony. To jeśli chodzi o kształt i rozmiar. Druga sprawa to materiał, z jakiego

zlewozmywak jest wykonany.

Najpopularniejsze są zlewy ze stali nierdzewnej. Nie radzę wybierać tych o gładkiej, błyszczącej powierzchni, wolę takie z mikrofakturą, dzięki której nie widać na powierzchni wszystkich zabrudzeń i śladów po kroplach wody. Możecie zdecydować się także na zlewozmywak granitowy, kompozytowy lub z konglomeratu. Wszystko zależy oczywiście od upodobań i zasobności portfela.

Wybierając zlewozmywak, musicie się zastanowić, jak będzie on montowany do blatu, więc jak już pisałam, wpływ na decyzję będzie miał również rodzaj blatu, na jaki się zdecydowaliście. Najprostszy model to zlewozmywak nakładany na szafkę, jednak wydaje mi się, że jest to już rozwiązanie mało popularne w nowych kuchniach. Do blatów z laminatu odpowiednie będą wyłącznie zlewozmywaki wmontowane w blat, z krawędzią opartą na jego powierzchni. Takie modele będą też bezpieczne przy blatach drewnianych. Do blatów kamiennych i kompozytowych można zastosować zlewozmywaki podwieszane, najczęściej stalowe lub kamienne. W tym rozwiązaniu blat powinien być bardzo odporny na wodę i jednolity w przekroju. Ostatnią opcją są zlewozmywaki zintegrowane z blatami. Wykonuje się je wyłącznie na indywidualne zamówienie z mas kompozytowych.

Gadżety do zlewozmywaka

Producenci nowoczesnych zlewozmywaków często proponują do nich rozmaite akcesoria, które znacznie poprawiają ich funkcjonalność. Mogą to być młynki do mielenia odpadków, suszarki do naczyń, sitka i deski podwieszane na powierzchni, a także modne ostatnio baterie z zestawem filtrującym wodę. Czasami warto zainwestować w takie gadżety, aby uprzyjemnić sobie prace domowe. Może więc przed zakupem zlewozmywaka zorientujcie się, do którego modelu można dokupić ciekawe akcesoria i to przesądzi o Waszym wyborze?
Jak wybrać dobry zlewozmywak?


Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też