
Jak udrożnić rury? Kilka praktycznych porad

Kiedy woda zostaje w zlewie, zamiast odpływać rurami albo podczas korzystania z prysznica nie ścieka na bieżąco, warto zajrzeć do odpływu, oczyścić go i udrożnić rury. Jest to typowa czynność domowa, którą należy przeprowadzać także profilaktycznie, by utrzymać dobry stan instalacji. Poniżej kilka porad, jak to zrobić dobrze i jak odjąć sobie pracy regularnymi działaniami.
Bezpieczeństwo
Na wstępie warto wspomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, których trzeba przestrzegać. Bez względu na to, czy będziesz czyścić rury chemicznie czy naturalnie, przygotuj się, że wsypujesz/wlewasz środek i wychodzisz z pomieszczenia, zamykając za sobą drzwi. Dobrze jest otworzyć wcześniej okno, o ile oczywiście ono jest. Absolutnie nie wolno wdychać oparów, nachylać się nad zlewem/wanną ani dotykać zewnętrznych elementów odpływu. Takim zachowaniem naprawdę można poważnie i nieodwracalnie uszkodzić oczy, drogi oddechowe lub skórę. Stosując środki czystości, pamiętaj o użyciu rękawic oraz dokładnym myciu dłoni przed i po sprzątaniu.

Pierwsza pomoc w usuwaniu zatorów
Jeżeli odpływ w zlewie, wannie czy pod prysznicem jest niedrożny, warto zacząć od oczyszczenia go z widocznych resztek, włosów albo rzeczy, które przypadkowo się tam znalazły. Zwłaszcza w łazience czasem zdarza się, że wpadnie doń wsuwka, plastikowa osłonka na ostrze maszynki albo kawałek gąbki. Jeżeli widzimy, że wewnątrz rury odpływowej jest jakaś rzecz i nie dosięgamy do niej palcami, można wspomóc się np. zagiętym drutem w obwolucie, metalowym prętem lub sprężyną – czymś, co można wygiąć, ale się nie złamie. Warto też wspomóc się klasyczną gumową przepychaczką, dzięki której można wzruszyć lub przebić blokadę. Gdy stały element tkwi nadal, trzeba zobaczyć od spodu, jak jest zbudowany odpływ i odkręcić rurę lub syfon, a następnie wyjąć to, co zalega. Jest to dość proste w przypadku zlewu/umywalki, nieco trudniejsze, gdy chodzi o wannę/brodzik. Nie można się jednak łudzić, że jakikolwiek środek wsypany do rury rozpuści lub przepchnie torujące większe plastikowe czy metalowe elementy.

Domowe sposoby udrożniania rur
Domowych sposobów na udrożnianie rur jest kilka. Jednym z najbardziej znanych i skutecznych jest wsypanie do odpływu sody oczyszczonej i zalanie jej gorącym octem. Taka mieszkanka silnie się spieni i może pomóc w rozpuszczeniu złogów zaschniętego brudu albo mydlin. Do udrażniania zdecydowanie lepiej sprawdza się soda kaustyczna, ale jest to środek silnie żrący i nie każdy ma go w domu. Jeżeli akurat jesteś w jej posiadaniu, wlej do odpływu gorącą wodę, a następnie wsyp proszek. Kolejność w tym przypadku ma duże znaczenie – najpierw woda, potem soda. W podstawowej wersji, zamiast sody oczyszczonej można użyć amoniaku lub mieszaniny sody z solą spożywczą.
Udrażniacze do rur
Udrażniacze do rur to profesjonalne preparaty, zawierające różne substancje, które w kontakcie z wodą wchodzą w reakcje chemiczne, uwalniające właściwości rozpuszczające. Na rynku dostępne są środki na bazie naturalnych i ekologicznych składników, jak i złożone chemiczne preparaty, przeznaczone do najtrudniejszych przypadków zatkanych rur. Zawsze należy przeczytać etykietę i instruktaż prawidłowego użycia. Mimo, że większość z nich wygląda podobnie – są to granulki lub żele – ze względu na różny skład, mogą wymagać stosowania w zupełnie inny sposób. Ważne jest także sprawdzenie, do jakiego rodzaju instalacji dany preparat może być stosowany. Niektóre nie nadają się do plastikowych, aluminiowych czy żeliwnych rur. Warto pamiętać, że udrażniacze nie służą do odtykania kompletnie zatkanych rur. Wręcz przeciwnie – mogą nawet pogorszyć ich stan. Produkt, który dostanie się do zatoru i nie będzie w stanie go przebić, najprawdopodobniej skamienieje przy nim, jednocześnie powiększając przeszkodę. Udrażniacze warto stosować, gdy woda odpływa wolniej, niż zazwyczaj, wtedy preparat jest w stanie skutecznie rozpuścić zgromadzone na ściankach złogi.
Protipy, dzięki którym rury nie będą się zatykać
Mamy dla Ciebie kilka porad „z życia wziętych”, dzięki którym zlew, wanna i brodzik zawsze będą drożne. Gdy odkamieniasz czajnik gotując w nim wodę z kwaskiem cytrynowym lub ocet, wylej potem tę gorąca wodę do zlewu. Rury zostaną oczyszczone z bieżących złogów niejako przy okazji. Zawsze na noc zostawiaj czysty zlew i wannę. Te 8–10 godzin, podczas których nic nie zmywasz, nie puszczasz wody, to niestety świetny czas, aby resztki kosmetyków i jedzenia się utwardzały. Czyszcząc wieczorem ceramikę, spuszczasz je do kanalizy, a w rurach zostaje woda. Jeżeli często zapycha się odpływ w umywalce w łazience, lepiej zamień mydło w kostce na mydło w płynie. Bardzo często to właśnie mydliny doprowadzają do blokad. W kuchni nie wylewaj do zlewu gęstych i tłustych cieczy, np. sosów i olejów. Tłuszcz, który ma większą gęstość od wody, oblepia ścianki rur i z czasem tworzy uporczywe zatory. I pamiętaj – zawsze używaj sitka – w kuchni zatrzyma każdy kawałek jedzenia, a w łazience włosy i kawałki mydła.
Może zainteresuje Cię też







