Przejrzyj też nasiona – szczególnie te kupione w sklepie, które zostały Ci z zeszłego roku. Działanie wilgoci sprawia bowiem, że z biegiem czasu tracą one możliwości kiełkowania. Jeśli masz wątpliwości co do jakości nasion, możesz przeprowadzić krótki test. Około 20 nasion ułóż na spodeczku lub zakrętce od słoika wyłożonych zmoczoną ligniną i przykryj przezroczystą folią. Pozostaw je w ciepłym miejscu i po upływie tygodnia sprawdź, ile nasion wykiełkowało. Jeśli udało się to w 70%, nasiona są wciąż dobrej jakości. Jeśli tylko 50%, należy je wysiać gęściej, by mieć pewność, że wzejdą.
Krok 2: wielkie porządki w ogrodzie
Po dokonaniu inwentaryzacji nasion czas na przygotowanie samego terenu. W pierwszej kolejności należy zająć się roślinami wielorocznymi, krzewami i drzewami, które już zadomowiły się w Twoim ogrodzie. Obetnij tuż przy nasadzie suche pędy bylin. Dokładnie wygrab z trawnika i z grządek resztki roślin i suche liście. Gdy dni zrobią się ciepłe, czas zdjąć z roślin zimowe okrycia chroniące je przed mrozem. Zrób to w pochmurny dzień – w przeciwnym razie słońce może uszkodzić bardzo delikatne nowe pędy, które rozwinęły się pod osłonami.
Krok 3: przytnij krzewy
Krzewy, by rozwijały się harmonijnie i bujnie kwitły, muszą być regularnie przycinane. Wiosną potrzebują zaś solidnej dawki nowej energii, którą zyskują przez lekkość. Z tych, które kwitną wczesną wiosną (jeszcze na zeszłorocznych pędach) – jak jaśminowce, irgi, krzewuszki, kaliny, pigwowce czy ozdobne krzewy porzeczek – należy usunąć stare i suche pędy, ale też te, które zaburzają ich ogólny kształt. Krzewy kwitnące później (na pędach tegorocznych) to m.in. lawenda, tawuły i róże wielo- i wielkokwiatowe. Dla najlepszych efektów warto je ściąć do wysokości około jednej czwartej nad ziemią. W ten sposób pobudza się roślinę do obfitego kwitnienia i tworzenia wielu nowych pędów.
Krok 4: sianie i sadzenie
Gdy uporasz się już z porządkami i wypędzisz zimę z ogrodu, a dni zaczną stawać się coraz cieplejsze, możesz szykować się do sadzenia i siania nowych roślin. Najpierw, wczesną wiosną (jeszcze w pierwszej połowie kwietnia), sadzi się drzewa i krzewy To przede wszystkim rośliny przeznaczone na żywopłoty (np. ligustr pospolity, berberys Thunberga czy ognik szkarłatny) oraz drzewka owocowe, takie jak jabłonie, grusze oraz śliwy. Kwiecień to również dobry moment, by przygotować sadzonki kwiatów jednorocznych (np. aksamitki, cynie, stokrotki czy ozdobne odmiany słoneczników). Tworząc rozsadę, zużyjesz mniej nasion, niż wysiewając rośliny bezpośrednio do gruntu, a także przyspieszysz ich wzrost oraz kwitnienie
Powodzenia!
Zapisz się do newslettera
Bądź na bieżąco: najnowsze gazetki, promocje, kody rabatowe
Informacje handlowe o towarach i ich cenach podane na stronach serwisu: https://www.bricomarche.pl/ nie stanowią oferty, a są wyłącznie zaproszeniem do zawarcia umowy w rozumieniu art. 71 Kodeksu cywilnego.
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie w ramach naszego sklepu oraz w celach reklamowych i statystycznych stosujemy pliki cookies. Możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce. Więcej szczegółów: Polityka Prywatności