porady_z_pasja

Jak dobrać kolor fugi do płytek?

Drukuj
Jak dobrać kolor fugi do płytek?

Podczas wykańczania powierzchni płytkami konieczny jest odpowiedni dobór zaprawy klejącej, ale także fugi, która wypełnia szczeliny pomiędzy nimi. Fuga w przeciwieństwie do kleju jest dobrze widoczna, dlatego bardzo ważny jest odpowiedni dobór jej koloru. Jak dobrać kolor? Jak zmienić kolor fugi, jeśli pierwszy wybór był błędny?


Szara fuga do brązowych płytek – czyli kilka słów o doborze fugi


Fuga przy płytkach jest kolejnym akcentem, wpływającym na wystrój wnętrza. Dobór jej koloru uzależnij więc od efektu, jaki chcesz uzyskać. Największy wybór masz przy płytkach jednobarwnych lub o bardzo delikatnym wzorze. Wówczas możesz zastosować fugę w tym samym kolorze lub kontrastowym. Biała fuga przy białych płytkach da Ci efekt jednolitej płaszczyzny. Z kolei fuga elastyczna czarna przy białych płytkach wprowadzi do pomieszczenia mocny geometryczny akcent. Oba rozwiązania mogą przynieść ciekawe efekty wizualne, jednak całkiem odmienne.

Czy szara fuga do brązowych płytek drewnopodobnych jest dobrym pomysłem? Niekoniecznie. W przypadku płytek o wyraźnych wzorach i strukturze najlepiej stosować fugi w podobnych kolorach. Może być on jedynie o ton lub dwa ciemniejszy bądź jaśniejszy.


Jak zmienić kolor fugi?

zmiana koloru fugi


Jeśli nie podoba Ci się zastosowana fuga, zawsze możesz ją zmienić. Na rynku znajdziesz wiele farb do fug w różnorodnych kolorach. Nie wiesz, jak przyciemnić fugę? Użyj ciemniejszej farby do fug w tym samym kolorze. Duży wybór produktów do malowania fug spokojnie pozwoli Ci dobrać odpowiedni kolor.

Czym pomalować fugi, aby uzyskać całkiem odmienny kolor? Najlepiej używaj do tego produktów cechujących się dobrym kryciem. Możesz skorzystać ze specjalnych pisaków, za pomocą których malowanie fug jest bardzo proste. Nie inaczej jest w przypadku farb do fug dostępnych w postaci wygodnych renowatorów o specjalnej, wąskiej końcówce.


Renowacja fug – te produkty mogą Ci się przydać!


Dopiero co położyłeś płytki i wypełniłeś szczeliny białą fugą. Każdy dobrze wie, że jej kolor – szczególnie na podłodze, szybko się zmieni pod wpływem zabrudzeń. Czym pomalować fugi, aby zabezpieczyć ich kolor? Do tego najlepiej użyj impregnatu do płytek i fug, który chroni powierzchnie szybko nasiąkliwe. W ten sposób uchronisz swoją białą fugę przed wnikającymi zabrudzeniami.

 Renowacja fug może także zmienić ich kolor, a dokładniej przywrócić ich pierwotną barwę, którą z czasem pokryły liczne zabrudzenia. Jeśli chcesz w ten sposób zmienić wygląd swojej podłogi, zastosuj środek czyszczący do fug. Za jego pomocą rozjaśnisz fugi i przywrócisz im dawny kolor.

Jak czyścić fugi?


Barwa fugi ma istotne znaczenie dla wyglądu powierzchni pokrytej płytkami ceramicznymi. Dotyczy to zarówno podłóg, jak i ścian. Całkiem inne efekty aranżacyjne uzyskasz przy zastosowaniu fugi w tym samym lub kontrastowym kolorze. Jeśli obecny kolor fugi Ci się nie podoba, możesz spróbować ją wyczyścić. Być może zmieniła ona barwę pod wpływem brudu. Innym sposobem jest zastosowanie farb do fug, które pozwolą Ci całkiem odmienić ich kolor.



Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też