Odnawianie ogrodowego płotu

Drukuj
Drewno – jako materiał naturalny, ładny i stosunkowo tani – często bywa wybierane do budowy ogrodowych płotów. Wybór ten jest też podyktowany dużymi możliwościami, jakie daje. Z drewna można w prosty sposób stworzyć ogrodzenie, które będzie pasowało do charakteru naszego ogrodu i stanie się jego ozdobą. Drewno to jednak materiał wymagający. Jeśli ma długi czas prezentować się atrakcyjnie i nie ulegać niszczeniu pod wpływem niesprzyjających warunków atmosferycznych, musimy poświęcić mu trochę czasu.

Zabezpieczenie powierzchni drewna
 
Najważniejszym zabiegiem, któremu musimy poddawać drewno, jest impregnacja. Ochroni ona drewno przed szkodliwym działaniem wody, słońca, wysokiej i niskiej temperatury oraz przed szkodnikami. Zabieg ten należy przeprowadzać systematycznie, raz do roku. Tylko w ten sposób zapewnimy mu dobrą ochronę i ładny wygląd. Sposób impregnacji drewna zależy od tego, jaki efekt wykończenia jego powierzchni chcemy osiągnąć.
 
Wybór środka do impregnacji drewna
 

Impregnaty do drewna to środki bardzo skutecznie zabezpieczające strukturę drewna. Występują w wersji bezbarwnej lub kolorowej, dzięki czemu możemy nie tylko zabezpieczyć drewniane elementy, ale jednocześnie nadać im też ciekawy kolor. Impregnaty wnikają w głąb struktury drewna, ale tworzą również na jego powierzchni cienką warstwę ochronną, nie zasłaniając przy tym usłojenia.


Oleje do drewna to także bardzo skuteczne środki konserwujące, które wnikają głęboko w strukturę drewna, dzięki czemu chronią ją przed wilgocią. Ich zaletą – poza uzyskaniem ochrony i ładnego, matowego wykończenia powierzchni – jest to, że po nałożeniu nie tworzą na powierzchni powłoki, którą trzeba by dokładnie usuwać przed nałożeniem kolejnej warstwy produktu, podczas następnego odnawiania płotu.


* Lakiery ochronne do drewnapokrywają powierzchnię drewna tworząc na niej warstwę, która mechanicznie chroni je przed wilgocią. Nie są tak skuteczne jak impregnaty, a pod wpływem wysokich temperatur, po czasie zaczynają się łuszczyć. Po ich nałożeniu drewno ładnie się błyszczy i jest łatwe do umycia.


Lakierobejce ochronne są bardziej skuteczne od zwykłego lakieru. Nadają drewnu błyszczącą, gładką powierzchnię, a przy okazji pozwalają zabarwić drewno na ciekawy kolor. Powłoka, która powstaje po ich nałożeniu, jest bardziej odporna na łuszczenie się i pękanie niż lakier.

 
Przygotowanie płotu do malowania i impregnacji
 
1. Pierwszym etapem odnawiania ogrodzenia jest oczyszczenie go z piasku, kurzu, mchu i innych zanieczyszczeń, które się na nim pojawiły. Trzeba to zrobić bardzo dokładnie, szczególnie w miejscach trudno dostępnych.
2. Następnie należy całą powierzchnię wyrównać i usunąć resztki wcześniej nakładanych farb i lakierów. Można to zrobić ręcznie, za pomocą drobnego papieru ściernego, lub używając elektrycznej szlifierki z tarczami ściernymi. Po usunięciu starych powłok trzeba jeszcze całą powierzchnie odpylić.
3. Na tak przygotowane drewno należy kolejno nałożyć dwie warstwy impregnatu lub innego środka, pamiętając, aby dopiero po dokładnym przeschnięciu pierwszej warstwy preparatu i delikatnym jej zeszlifowaniu, nałożyć warstwę kolejną.
4. W przypadku zabezpieczania drewna olejem elementy wystarczy dokładnie oczyścić, a następnie nakładać kolejne warstwy oleju aż do całkowitego nasączenia drewna.Może zainteresuje Cię też