Jak wymienić pękniętą płytkę?

Drukuj
Jedna pęknięta płytka na podłodze lub kilka wyszczerbionych kafelków to nie problem. Nie musisz zrywać całej podłogi i kłaść nowej. Możesz samodzielnie dokonać wymiany pojedynczych płytek, a zajmie Ci to tylko jeden weekend. Pomożemy Ci w tym.

Potrzebne narzędzia

Przed przystąpieniem do prac zgromadź odpowiednie narzędzia. Sprawdź, czy dysponujesz nożem z wymiennymi ostrzami lub skrobakiem do usuwania fugi, młotkiem, poziomicą, taśmą malarską, szpachelką płaską oraz szpachelką ząbkowaną. Kup też mocną zaprawę klejową i separatory – krzyżyki, które pomogą Ci wkleić równo płytkę.

Oczywiście najważniejsze jest zdobycie identycznej płytki, która zastąpi tę wadliwą. Jeśli nie masz w domu zapasowej, możesz skorzystać z pomocy w sklepie. Pamiętaj także o fudze. Najlepiej wybierz od tego samego producenta co wcześniej, ponieważ kolor i odcień spoiny elastycznej musi idealnie pasować.

Kolejność prac

Najpierw usuń starą fugę wokół płytki. W tym celu użyj ostrego noża lub skrobaka. Bądź ostrożny, gdyż możesz niechcąco uszkodzić sąsiadujące kafelki. Kiedy już skończysz, możesz usunąć pękniętą płytkę. Aby to zrobić, zbij ją młotkiem lub wykorzystaj śrubokręt albo dłubak. Wszystko to, co znajduje się pod płytką, czyli resztki kleju, również usuń. Tak oczyszczony fragment podłogi zagruntuj, żeby zapewnić zaprawie klejowej dobrą przyczepność.

Teraz możesz zająć się przygotowaniem nowej płytki. Nałóż na jej spód klej płaską szpachelką i rozprowadź go po całej powierzchni, a następnie zrób wyżłobienia szpachelką ząbkowaną. Taki sposób układania kleju pomoże Ci dopasować poziomicą wysokość płytki do całej powierzchni. Kiedy już będzie równo leżała, weź krzyżyki i włóż je w miejsce fug. Tak uzyskasz równą szerokość fugi z każdej strony kafelka.

Odczekaj aż klej wyschnie. W tym celu sprawdź informację od producenta na opakowaniu, ile to potrwa, a potem przystąp do układania fugi. Rozrób ją według instrukcji, wypełnij nią starannie wszystkie szczeliny, wygładź figówką i usuń nadmiar gąbką.Może zainteresuje Cię też