Majsterkowanie

Wyrzynarki – jakie jest ich zastosowanie?

2015-12-21

(0)

Wyrzynarka należy do niezwykle funkcjonalnych elektronarzędzi, które posiadają szeroki zakres zastosowania. Nadaje się do cięcia różnych materiałów, w których można uzyskać zarówno linie proste, jak i nieregularne (np. łukowate), a także otwory o różnych kształtach. Z uwagi na te cechy wyrzynarka jest bardzo przydatnym i poręcznym narzędziem, które z powodzeniem można wykorzystać przy rozmaitych pracach remontowo-majsterkowych. 


 

> Jak działa wyrzynarka?

 
Narzędziem tnącym w wyrzynarce jest wąski brzeszczot zamocowany jednostronnie, który przesuwa się w górę i dół podczas jej uruchomienia. Konstrukcja wyrzynarki pozwala na położenie jej na ciętym materiale i przesuwanie bez konieczności podtrzymywania jej ciężaru. Różne brzeszczoty pozwalają na cięcie różnych materiałów, w tym przede wszystkim drewna i materiałów drewnopodobnych, blachy, cienkich prętów metalowych, a także tworzyw sztucznych.
 
> Na co zwrócić uwagę kupując wyrzynarkę?

 
Wybierając wyrzynarkę warto kierować się jej parametrami oraz ewentualnymi funkcjami dodatkowymi. Podstawowym parametrem jest oczywiście moc – im będzie ona większa, tym wyrzynarka lepiej poradzi sobie nawet z wyjątkowo twardymi materiałami, a jej praca będzie bardziej płynna i sprawna. Nie bez znaczenia pozostaje także liczba wykonywanych przez brzeszczot ruchów, czyli tak zwana częstotliwość skoków (im liczba jest wyższa, tym cięcie wyrzynarką będzie precyzyjniejsze). Wśród funkcji dodatkowych, na które warto zwrócić uwagę, wymienić należy np. możliwość podświetlenia diodą ciętego miejsca lub opcję zdmuchiwania powstającego podczas pracy pyłu.
 
> Jakie jest praktyczne zastosowanie wyrzynarki?

 
Wyrzynarka najlepiej nadaje się do wycinania otworów w płytach, czego najlepszym przykładem będzie wykonanie otworu pod zlewozmywak w blacie kuchennym. Po wykonaniu odpowiednio szerokim wiertłem otworu startowego w obrabianym materiale, spokojnym ruchem przesuwamy brzeszczot wzdłuż uprzednio natrasowanej linii. Dzięki smukłości wiertła narzędzie pozwoli nam na cięcie także po linii krzywej oraz w ciasnych zakrętach. Im materiał jest grubszy, tym skręcanie będzie trudniejsze. W bardziej skomplikowanych przypadkach można sobie pomóc wiercąc dodatkowe otwory. Należy bezwzględnie pamiętać, aby cały otwór znalazł się wewnątrz wycinanego kształtu – innymi słowy rozpoczynając wiercenie, nie należy wiertła stawiać na „kresce”, ale trochę z boku. Podczas cięcia nie wolno się zbytnio spieszyć, pozwalając brzeszczotowi równomiernie i dokładnie wykonać pracę. Zbytnie popychanie i naciskanie na narzędzie może poskutkować wygięciem albo pęknięciem „piłki”.
 
Podczas cięcia płyt laminowanych należy wyposażyć się w nowy, ostry, przeznaczony do tego materiału brzeszczot. Laminat ma tendencje do brzydkiego wyłupywania się, szczególnie od strony przeciwnej do strony przyłożenia wyrzynarki. Im jaśniejsza warstwa wierzchnia, tym bardziej będzie to widoczne.
 
Środki bezpieczeństwa – WAŻNE!
 
Wyrzynarka należy do elektronarzędzi, których użytkowanie wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Z tego względu zaleca się stosowanie bezbarwnych okularów ochronnych, które zabezpieczą oczy przed powstającym podczas pracy pyłem lub przed odłamkami czy odpryskami. Warto stosować ponadto maseczki chroniące całą twarz (i zarazem drogi oddechowe).
 
Dodatkowo wyrzynarka może być także używana do przecinania niewielkich elementów. Należy jednak koniecznie pamiętać przy tym o podstawowych warunkach BHP. Nie można zbytnio naciskać na cięty materiał oraz bezwzględnie nie wolno używać wyrzynarki w pozycji siedzącej. 

Artykuły polecane:

Jak prawidłowo używać narzędzi akumulatorowych?

Narzędzia akumulatorowe są coraz częściej stosowane. Ich największą...

Jakie narzędzia wybrać do cięcia glazury?

Układanie płytek na ścianach lub podłodze to nie lada wyzwanie....

Zobacz także:

Jak uporządkować garaż?

Garaż to najczęściej miejsce, w którym przechowuje się rzeczy rzadko używane oraz narzędzia do naprawy. Aby praca w garażu przebiegła sprawnie i szybko warto zastanowić się nad...
Dowiedz się więcej

Uszkodzony panel podłogowy – co zrobić?

Panele podłogowe to jeden z najpopularniejszych materiałów w naszych domach. Są estetyczne, stosunkowo tanie, efektywne oraz łatwe do ułożenia. Nie trzeba być fachowcem, aby to zrobić i...
Dowiedz się więcej

Czym dogrzewać dom?

Jesienne i zimowe chłody potrafią dać się we znaki niezależnie od stosowanej metody grzewczej w domu czy mieszkaniu. W szczególnie zimne wieczory nasze cztery ściany wymagają nierzadko...
Dowiedz się więcej
OK, zamykam Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie »