Majsterkowanie

Równanie ścian – wszystko o gipsach i masach szpachlowych

2015-08-21

(0)

Gładka, równa i pionowa – oto trzy zalety idealnej ściany. Jednak doprowadzenie zastanego w danym pomieszczeniu podłoża do pożądanego stanu bywa trudne i nierzadko musi odbywać się wieloetapowo. Z pomocą przychodzi asortyment gipsów oraz mas szpachlowych.

> Tynk ręczny
 
Bardzo duże ubytki, dziury o głębokości i powierzchni kilku centymetrów można uzupełnić korzystając z tynku ręcznego. Pozwala on na nakładanie grubych warstw, jest mocny i gruboziarnisty. Dzięki temu będzie można wykorzystać go między innymi do korygowania ścian, które znacznie odbiegają od pionu.
 
W tym celu na przygotowanym podłożu, przy pomocy gipsu budowlanego, należy osadzić metalowe listwy tynkarskie i – zaciągając ku górze – uzupełniać zaprawą pola pomiędzy nimi. Jest to czynność wymagająca wprawy i siły. Po stwardnieniu zaprawy listwy usuwa się, a bruzdy po nich uzupełnia.
 
> Gips szpachlowy
 
Jeżeli powierzchnia ściany nadal jest nierówna, posiada krzywizny oraz duże powierzchniowo zagłębienia, należy ją wyrównać stosując tak zwany gips szpachlowy. Jest to materiał o drobniejszym uziarnieniu, lżejszy w zastosowaniu, przeznaczony do nakładania pacą stalową. Dobrze wiąże do wszystkich typowych podłoży budowlanych, takich jak cegła, beton, beton komórkowy, silikaty lub tynk. Przy pomocy gipsu szpachluje się również płyty gipsowo-kartonowe – na łączeniach (wtapiając taśmę z siatki) oraz na całej powierzchni. Maksymalna grubość warstwy, jaką można wykonać na jeden raz, to około 5-6 mm.
 
Nie należy mylić gipsu szpachlowego z gipsem budowlanym. Gips budowlany służy do solidnego i trwałego mocowania elementów budowlanych, takich jak puszki elektryczne. Wiąże bardzo szybko, jest mocny i wytrzymały.
 
> Gładź szpachlowa
 
Aby uzyskać idealnie gładką powierzchnię, przygotowaną ścianę należy wykończyć gładzią szpachlową. Gładź jest bardzo drobna, lekka, a dzięki swojej zmniejszonej twardości pozwala na szlifowanie. Dobrze wykonana, wygładzona ściana nie będzie miała zagłębień, wgnieceń ani rysek. Jest to szczególnie ważne przy późniejszym malowaniu farbą o bardziej intensywnym lub połyskliwym kolorze, a także przy oświetleniu światłem padającym równolegle do powierzchni ściany. Takie przypadki uwypuklają wszelkie niedoskonałości, warto więc ostrzec fachowca, aby zwrócił na to szczególną uwagę.
 
Gładzie są obecnie dostępne w formie tradycyjnej – zaprawa w worku do przygotowania na budowie – oraz gotowe do nakładania, sprzedawane w wiaderkach. Gładź gotowa pozwala na zaoszczędzenie czasu i posiada fabryczną konsystencję. Niewykorzystaną zaprawę można zamknąć w wiaderku i zużyć następnego dnia.

Artykuły polecane:

Przygotowanie zapraw i betonu

Beton to materiał niezbędny przy wykonywaniu fundamentów, schodów czy...

Jak postawić ścianę z płyty gipsowo-kartonowej?

Płyty gipsowo-kartonowe bardzo szybko stały się materiałem niezwykle...

Gipsowanie ścian

Odkryj w sobie fachowca! Gipsowanie ścian jest wbrew pozorom bardzo...

Zobacz także:

Jak uporządkować garaż?

Garaż to najczęściej miejsce, w którym przechowuje się rzeczy rzadko używane oraz narzędzia do naprawy. Aby praca w garażu przebiegła sprawnie i szybko warto zastanowić się nad...
Dowiedz się więcej

Wyrzynarki – jakie jest ich zastosowanie?

Wyrzynarka należy do niezwykle funkcjonalnych elektronarzędzi, które posiadają szeroki zakres zastosowania. Nadaje się do cięcia różnych materiałów, w których można uzyskać zarówno...
Dowiedz się więcej

Uszkodzony panel podłogowy – co zrobić?

Panele podłogowe to jeden z najpopularniejszych materiałów w naszych domach. Są estetyczne, stosunkowo tanie, efektywne oraz łatwe do ułożenia. Nie trzeba być fachowcem, aby to zrobić i...
Dowiedz się więcej

Czym dogrzewać dom?

Jesienne i zimowe chłody potrafią dać się we znaki niezależnie od stosowanej metody grzewczej w domu czy mieszkaniu. W szczególnie zimne wieczory nasze cztery ściany wymagają nierzadko...
Dowiedz się więcej
OK, zamykam Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie »