Majsterkowanie

Naprawa uszkodzonego narożnika ściany

2015-09-15

(0)

Uszkodzenia narożników ścian zdarzają się niestety bardzo często. Dochodzi do nich wskutek silnego uderzenia twardym przedmiotem. Może to mieć miejsce np. podczas przenoszenia mebli czy sprzętów o większych gabarytach. Szczególnie narażone na tego typu uszkodzenia są wąskie, ciasne pomieszczenia, korytarze oraz pokoje dziecięce, gdzie na czyste, gładkie ściany czeka dodatkowo bardzo wiele zagrożeń. Na szczęście naprawa takich ubytków nie jest szczególne trudna i może sobie z nią poradzić nawet początkujący majsterkowicz.


 

> Materiał wykończenia ściany a sposób jej naprawy
 
Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, aby właściwie przygotować się do naprawy, jest sprawdzenie, jaki rodzaj materiału został użyty do wykończenia ściany. Od tego będzie bowiem zależał sposób jej naprawy. Prezentujemy krótki przegląd najczęstszych rozwiązań.
 
1. Tynk cementowo-wapienny lub gipsowy
 
To najsłabszy sposób wykańczania narożników ścian, stosowany zazwyczaj w starszych budynkach. Tynk jest bardzo wrażliwy na uszkodzenia. Przy obtłuczeniu tego typu narożnika należy najpierw oczyścić miejsce ubytku z luźnych fragmentów zaprawy. Następnie trzeba zwilżyć je lekko wodą, aby sucha powierzchnia nie wyciągała wilgoci z masy, którą uzupełniasz ubytek. Później powierzchnię ubytku pokrywamy warstwą gruntu, który zabezpieczy ją przed osypywaniem się i zwiąże lepiej jej strukturę. Na tak przygotowaną powierzchnię należy nałożyć warstwę odpowiednio dobranego tynku ręcznego i przy użyciu szpachelki stalowej uformować krawędź narożnika.
 
2. Tynk cementowo-wapienny lub gipsowy z zamontowanym profilem wzmacniającym
 
Tak wykonany narożnik jest dużo mocniejszy i łatwiejszy do naprawienia dzięki użyciu w jego konstrukcji specjalnej listwy chroniącej krawędź. Podczas uderzenia dochodzi zazwyczaj do zdarcia tylko wierzchniej warstwy tynku i ewentualnie wgniecenia profilu. W takiej sytuacji należy tylko wyprostować profil, a jeśli jest zbyt mocno uszkodzony – wymienić jego fragment na nowy. Uważając przy tym, aby nie naruszyć listwy na pozostałej części krawędzi. Kolejnym krokiem jest uzupełnienie powierzchni cienką warstwą gipsu, a po przeschnięciu wyrównanie siatką do szlifowania.
 
3. Ściana wykonana z płyt gipsowo-kartonowych z profilem wzmacniającym
 
Przy tego typu wykończeniu ściany podczas silnego uderzenia może dojść do uszkodzenia nie tylko profilu aluminiowego, ale też do wgniecenia bądź oderwania fragmentu płyty. W takiej sytuacji oprócz naprawienia listwy wzmacniającej, w sposób podany powyżej, należy także wypełnić ubytek w płycie. W tym celu oprócz zaprawy gipsowej można zastosować dla wzmocnienia uszkodzonej powierzchni tapetę z włókna szklanego.
 
Po uzupełnieniu ubytków w ścianie, wyrównaniu jej i odczekaniu do całkowitego wyschnięcia należy w każdym z przypadków zagruntować powierzchnię i pomalować ją odpowiednio dobranym kolorem farby lub przykryć tapetą dopasowaną do pozostałej części ściany.

Artykuły polecane:

Dziura w ścianie zbudowanej z płyty kartonowo gipsowej – jak ją załatać?

Jeśli w trakcie przenoszenia mebli lub podczas szalonej zabawy powstała...

Gipsowanie ścian

Odkryj w sobie fachowca! Gipsowanie ścian jest wbrew pozorom bardzo...

Zobacz także:

Jak uporządkować garaż?

Garaż to najczęściej miejsce, w którym przechowuje się rzeczy rzadko używane oraz narzędzia do naprawy. Aby praca w garażu przebiegła sprawnie i szybko warto zastanowić się nad...
Dowiedz się więcej

Wyrzynarki – jakie jest ich zastosowanie?

Wyrzynarka należy do niezwykle funkcjonalnych elektronarzędzi, które posiadają szeroki zakres zastosowania. Nadaje się do cięcia różnych materiałów, w których można uzyskać zarówno...
Dowiedz się więcej

Uszkodzony panel podłogowy – co zrobić?

Panele podłogowe to jeden z najpopularniejszych materiałów w naszych domach. Są estetyczne, stosunkowo tanie, efektywne oraz łatwe do ułożenia. Nie trzeba być fachowcem, aby to zrobić i...
Dowiedz się więcej

Czym dogrzewać dom?

Jesienne i zimowe chłody potrafią dać się we znaki niezależnie od stosowanej metody grzewczej w domu czy mieszkaniu. W szczególnie zimne wieczory nasze cztery ściany wymagają nierzadko...
Dowiedz się więcej
OK, zamykam Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie »