Majsterkowanie

Montaż wanny akrylowej

2015-09-14

(0)

Wanna akrylowa to niezwykle częsty wybór, który zastąpił popularne kiedyś wanny żeliwne. Do jej zalet należy lekkość, trwałość, a także powierzchnia, która jest ciepła w dotyku. Wanny akrylowe występują w wielu kształtach i rozmiarach, dzięki czemu łatwo możesz dobrać model pasujący do Twojej łazienki. Dodatkowo montaż wanny akrylowej nie należy do najtrudniejszych – podpowiadamy, jak sprawnie go wykonać samodzielnie.


 

> Przygotowanie do montażu
 
Przed rozpoczęciem montażu upewnij się, że zakupiony syfon pasuje rozmiarowo do wanny. Dobierz odpowiedni sposób obudowy – o ile nie decydujesz się na wybór gotowej. Nie zapomnij też dokładnie zapoznać się z dołączoną do produktu instrukcją – mogą w niej znaleźć się wskazówki niezbędne do montażu konkretnego modelu wanny.
 
Pamiętaj, że po wyciągnięciu z opakowania wannę akrylową należy uważnie obejrzeć ze wszystkich stron, sprawdzić, czy nie jest uszkodzona, nie posiada żadnych rys, pęknięć itp.
 
> Jak zamontować wannę akrylową? Instrukcja ogólna krok po kroku
 
1. Przytwierdzenie szyn i nóżek – na dnieodwróconej wanny wyznacz punkty, w których mają znaleźć się szyny. Szyny przykręć używając wkrętów, a następnie w otworach szyn umieść nóżki do wanny.
 
2. Instalacja syfonu – zamontuj odpowiedni dla danej wanny syfon. Pamiętaj, że wanna powinna być ustawiona w taki sposób, aby otwór odpływowy położony był możliwie jak najbliżej łazienkowej kanalizacji.
 
3. Regulacja nóżek i poziomowanie – po przewróceniu wanny wyreguluj długość nóżek. Długość nóżek uzależniona jest przede wszystkim od tego, jak duży jest zamontowany przez Ciebie syfon, ale również od wybranego sposobu zabudowy wanny. Poziomowanie wanny to bardzo ważny krok, zależeć będzie bowiem od niego to, czy woda będzie dobrze spływać do otworu odpływowego. Ma to kluczowe znaczenie w codziennym użytkowaniu. Dla pewności sprawdź położenie każdego z boków wanny używając poziomnicy.
 
4. Montaż uchwytów – uchwyty do wanny powinny znajdować się w zestawie montażowym dołączonym do zakupionej wanny akrylowej. Bardzo istotne jest zamontowanie ich w precyzyjnie określonych punktach, będzie od tego zależało bowiem solidne utrzymanie wanny we właściwym miejscu. Przy ustaleniu odpowiednich punktów pomocne będzie ręczne odrysowanie linii przy dolnych krawędziach wanny. Na każdy bok wanny przeznacz najlepiej po dwa uchwyty (o ile producent nie zaleca inaczej). Wywierć wiertarką otwory, umieść w nich kołki rozporowe, a następnie zamontuj uchwyty wkrętami.
 
5. Ustawienie wanny – zaczep krawędzie wanny o zamontowane na ścianach uchwyty i ustaw ją. Z zamocowanej wanny usuń folię ochronną, a następnie zainstaluj system odpływowo-przepływowy zgodnie ze wskazówkami zawartymi w dołączonej do wanny instrukcji.
 
6. Sprawdzenie szczelności –przy montażu wanny niezbędne jest upewnienie się, czy jest ona szczelna. W tym celu napełnij wannę wodą i sprawdź każde połączenie. Jeżeli wszystko jest w porządku, to na sam koniec pamiętaj jeszcze o tym, żeby szczeliny pomiędzy ścianą a krawędziami wanny wypełnić silikonem sanitarnym.

Artykuły polecane:

Montaż i obudowa wanny

> Montaż wanny   Do odwróconej do góry dnem wanny...

10 narzędzi i drobiazgów, które powinny być w każdym domu

Liczba przedmiotów, jakie gromadzimy w domach, jest wręcz...

Uszczelnianie silikonem – jak to zrobić?

Silikon to bardzo skuteczny i uniwersalny środek. Nadaje się do...

Zobacz także:

Jak uporządkować garaż?

Garaż to najczęściej miejsce, w którym przechowuje się rzeczy rzadko używane oraz narzędzia do naprawy. Aby praca w garażu przebiegła sprawnie i szybko warto zastanowić się nad...
Dowiedz się więcej

Wyrzynarki – jakie jest ich zastosowanie?

Wyrzynarka należy do niezwykle funkcjonalnych elektronarzędzi, które posiadają szeroki zakres zastosowania. Nadaje się do cięcia różnych materiałów, w których można uzyskać zarówno...
Dowiedz się więcej

Uszkodzony panel podłogowy – co zrobić?

Panele podłogowe to jeden z najpopularniejszych materiałów w naszych domach. Są estetyczne, stosunkowo tanie, efektywne oraz łatwe do ułożenia. Nie trzeba być fachowcem, aby to zrobić i...
Dowiedz się więcej

Czym dogrzewać dom?

Jesienne i zimowe chłody potrafią dać się we znaki niezależnie od stosowanej metody grzewczej w domu czy mieszkaniu. W szczególnie zimne wieczory nasze cztery ściany wymagają nierzadko...
Dowiedz się więcej
OK, zamykam Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie »