Majsterkowanie

Jak zabezpieczyć wnętrza podczas remontu?

2015-10-12

(0)

Przyjemnie jest mieszkać w pięknie wyremontowanych pomieszczeniach. Niestety trochę mniej przyjemne jest doprowadzanie ich do tego stanu. Remont nie bez przyczyny kojarzy nam się z brudem, kurzem, stertami śmieci i pyłem. Na szczęście czas poświęcany na sprzątanie po remoncie może zostać zminimalizowany. Aby jak najszybciej cieszyć się nowym wystrojem wnętrza, wystarczy odpowiednio przygotować pomieszczenia do prowadzonych w nich prac. Poniżej kilka ważnych rad, jak to prawidłowo zrobić.


 

Zabezpieczenie podłogi
 
Po pierwsze, należy dokładnie zabezpieczyć podłogę. Najlepiej zrobić to, przykrywając ją grubą, ochronną folią budowlaną (idealnie – w jednym kawałku) lub folią malarską, pod którą ułożymy tekturę falistą z rolki. Folia wraz z tekturą musi ochronić podłogę nie tylko przez zakurzeniem, ale przede wszystkim przed mechanicznymi uszkodzeniami, powstającymi na skutek nadepnięcia na ostry fragment gruzu twardą podeszwą.
 
Najlepiej używać folii budowlanej dostępnej w dużym formacie – 4 m x 5 m. Musi ona być na tyle mocna, aby bez problemu wytrzymać cały okres remontu. Folia powinna być też bardzo solidnie przyklejona, aby umożliwić jej zamiatanie. Uwaga – nigdy nie stosujmy zwykłych domowych odkurzaczy podczas remontu, bardzo łatwo jest je bowiem w ten sposób zepsuć. Jeżeli nie dysponujemy profesjonalnym odkurzaczem budowlanym czy przemysłowym, zdecydowanie bezpieczniej jest sięgnąć po miotłę i szufelkę.
 
> Ochrona mebli i wyposażenia
 
Lżejszy typ folii możemy zastosować do osłaniania lamp, mebli, czy innego wyposażenia, którego nie udało się wynieść z pomieszczenia. Lepiej użyć większego kawałka folii i nie przyklejać jej do ruchomych przedmiotów. Podczas wykonywania prac budowlanych łatwo bowiem zahaczyć nogą o fałdę folii i zrzucić na ziemię coś cennego. Na okna stosujemy bezbarwną, przezroczystą folię, która nie zasłoni nam dostępu do światła.
 
Folię należy przyklejać do czystych powierzchni przy pomocy dobrej, szerokiej taśmy. Nie można odwlekać oklejania wnętrza do momentu pojawienia się pierwszego pyłu. Powierzchnie będą już wtedy zabrudzone i nie uda nam się przykleić do nich taśmy. Należy stosować tylko taśmy dedykowane do tego celu, które będą mocno trzymać, ale jednocześnie łatwo odchodzić i nie pozostawiać po sobie śladu. W żadnym przypadku nie należy stosować zwykłej taśmy klejącej, a tym bardziej taśmy pakowej.
 
> Kurtyna
 
Jeżeli remont dotyczy jednego pomieszczenia lub tylko części mieszkania, na drzwiach możemy zamontować specjalną, samoprzylepną, zamykaną na zamek błyskawiczny kurtynę. Pozwoli nam to zatrzymać większość pyłu wewnątrz. Przed pomieszczeniem dobrze jest położyć dużą, wilgotną szmatkę, na którą będziemy mogli wytrzeć buty przy przechodzeniu ze strefy czystej do brudnej.

Artykuły polecane:

Remont w wakacje – malowanie ścian

Planujesz odświeżenie ścian w Twoim mieszkaniu? Wakacje to najlepszy...

Jak odnowić parapet?

Zniszczony, popękany parapet na pewno nie jest ozdobą pokoju. Z takim...

Zobacz także:

Jak uporządkować garaż?

Garaż to najczęściej miejsce, w którym przechowuje się rzeczy rzadko używane oraz narzędzia do naprawy. Aby praca w garażu przebiegła sprawnie i szybko warto zastanowić się nad...
Dowiedz się więcej

Wyrzynarki – jakie jest ich zastosowanie?

Wyrzynarka należy do niezwykle funkcjonalnych elektronarzędzi, które posiadają szeroki zakres zastosowania. Nadaje się do cięcia różnych materiałów, w których można uzyskać zarówno...
Dowiedz się więcej

Uszkodzony panel podłogowy – co zrobić?

Panele podłogowe to jeden z najpopularniejszych materiałów w naszych domach. Są estetyczne, stosunkowo tanie, efektywne oraz łatwe do ułożenia. Nie trzeba być fachowcem, aby to zrobić i...
Dowiedz się więcej

Czym dogrzewać dom?

Jesienne i zimowe chłody potrafią dać się we znaki niezależnie od stosowanej metody grzewczej w domu czy mieszkaniu. W szczególnie zimne wieczory nasze cztery ściany wymagają nierzadko...
Dowiedz się więcej
OK, zamykam Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie »