Majsterkowanie

Jak odnowić parapet?

2015-10-12

(0)

Zniszczony, popękany parapet na pewno nie jest ozdobą pokoju. Z takim problemem borykają się najczęściej właściciele starych domów czy mieszkań, w których parapety wykonano z betonu lub lastryko. Wymiana parapetów często jest jednak kosztowna i wymaga zlecenia pracy ekipie fachowców. Czasami też wyrzucenie parapetu jest zupełnie nieuzasadnione, ponieważ przeprowadzenie małego liftingu może okazać się szybkie, a efekt zadowalający. Inaczej sytuacja wygląda oczywiście wtedy, gdy konstrukcja parapetu została mocno naruszona. Wówczas pozostaje nam tylko całkowita wymiana elementu.


 

> Pokrycie parapetu okleiną z korka lub drewna
 
Prostym rozwiązaniem, które pozwoli w szybki sposób ukryć nieestetyczny parapet, jest wykorzystanie korkowej lub drewnianej okleiny. Sposób ten pasuje zwłaszcza do wnętrz o klasycznym wystroju z podłogą pokrytą drewnem. Na początku pracy należy dokładnie sprawdzić stan powierzchni. Jeśli są w niej ubytki i spękania, to należy je uzupełnić i wyrównać przy pomocy szpachlówki budowlanej.
 
Po starannym wysuszeniu i oczyszczeniu powierzchni, cały parapet pokrywamy równo i dokładnie odpowiednio przyciętymi arkuszami okładziny. Im staranniej wykonamy tę pracę, tym mniej widoczne będą łączenia poszczególnych fragmentów. Oklejanie należy zacząć od czoła parapetu, a zakończyć uszczelnieniem styku okleiny i ościeżnicy okna bezbarwnym silikonem budowlanym.
 
Po przyklejeniu wszystkich fragmentów okleiny należy je dobrze docisnąć do powierzchni i pozostawić tak aż do wyschnięcia (aby nie powstały wybrzuszenia i nierówności).
 
> Wyłożenie parapetu płytkami
 
Drugim sposobem na odnowienie nieestetycznego parapetu może być położenie płytek ceramicznych lub kamiennych. W tym wypadku również należy na początku przygotować gładką i czystą powierzchnię. Jeśli jest ona bardzo chłonna, należy ją przed nałożeniem masy klejącej zagruntować. Płytkami pokrywamy całą powierzchnię parapetu oraz czoło – pamiętając przy tym o równym docinaniu elementów i ich symetrycznym ułożeniu. W tym miejscu można pomóc sobie zastosowaniem specjalnych listew glazurniczych, które poprawią estetykę.
 
Po wyschnięciu kleju płytki fugujemy, natomiast na styku z ościeżnicą uszczelniamy silikonem. To rozwiązanie dobrze sprawdzi się zwłaszcza w takich pomieszczeniach, jak kuchnia czy łazienka.
 
> Nałożenie nakładki z PCV
 
Trzeci sposób na renowację parapetu to nałożenie na niego specjalnej nakładki z PCV. To gotowy element dostępny w wielu kolorach i fakturach, który sprawdzi się w każdym pomieszczeniu.
 
Nakładki są odporne na wilgoć, promieniowanie UV i wysokie temperatury, a przy tym są niezwykle łatwe w montażu.
 
Nakładkę przycinamy na pożądany wymiar samodzielnie lub zamawiamy przycięcie w sklepie. Element nasuwamy na parapet i mocujemy za pomocą kleju montażowego. Dociskamy na całej powierzchni, aż klej wyschnie, a następnie zakładamy na końce parapetu dołączone do zestawu zaślepki. Szczelinę pomiędzy nakładką a ościeżnicą uszczelniamy silikonem.
 
> Malowanie parapetu z lastryko
 
Parapet wykonany z lastryko można z powodzeniem pokryć świeżą warstwą farby – nie zapominając o dokładnym zmatowieniu jego powierzchni przed przystąpieniem do pracy. Parapet dokładnie oczyszczamy, a następnie nanosimy na niego warstwę gruntującą. Po dokładnym wyschnięciu, możemy przystąpić do standardowego malowania wykończeniowego.
 
> Renowacja drewna
 
W przypadku posiadania starych parapetów wykonanych z drewna, odnawianie będzie polegało na wykonaniu zabiegów konserwujących charakterystycznych dla powierzchni drewnianych – szlifowania i impregnacji, olejowania lub woskowania.

Artykuły polecane:

Renowacja i dekorowanie mebli z wykorzystaniem okleiny samoprzylepnej

Miałam stare laminowane szafki w kuchni. Chciałam je jakoś odnowić....

Zobacz także:

Jak uporządkować garaż?

Garaż to najczęściej miejsce, w którym przechowuje się rzeczy rzadko używane oraz narzędzia do naprawy. Aby praca w garażu przebiegła sprawnie i szybko warto zastanowić się nad...
Dowiedz się więcej

Wyrzynarki – jakie jest ich zastosowanie?

Wyrzynarka należy do niezwykle funkcjonalnych elektronarzędzi, które posiadają szeroki zakres zastosowania. Nadaje się do cięcia różnych materiałów, w których można uzyskać zarówno...
Dowiedz się więcej

Uszkodzony panel podłogowy – co zrobić?

Panele podłogowe to jeden z najpopularniejszych materiałów w naszych domach. Są estetyczne, stosunkowo tanie, efektywne oraz łatwe do ułożenia. Nie trzeba być fachowcem, aby to zrobić i...
Dowiedz się więcej

Czym dogrzewać dom?

Jesienne i zimowe chłody potrafią dać się we znaki niezależnie od stosowanej metody grzewczej w domu czy mieszkaniu. W szczególnie zimne wieczory nasze cztery ściany wymagają nierzadko...
Dowiedz się więcej
OK, zamykam Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie »