Majsterkowanie

Jak lutować lutownicą?

2015-10-30

(0)

Umiejętność lutowania przydaje się w wielu sytuacjach. Bardzo dobrze mieć w swoim otoczeniu kogoś, kto potrafi sprawnie posługiwać się lutownicą, aby w szybki sposób naprawić rozmaite usterki elektryczno-elektroniczne. Standardowe lutowanie średniej wielkości elementów nie wymaga w zasadzie posiadania specjalistycznego sprzętu ani szczególnych zdolności manualnych, ale na pewno potrzebna jest znajomość pewnych zasad, dużo cierpliwości i precyzji, a także trochę doświadczenia.


 

> Odpowiedni sprzęt

Jak przed rozpoczęciem wszystkich prac, do lutowania należy oczywiście zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia i materiały. Najważniejsza jest dobra lutownica (może ona być transformatorowa lub oporowa, ale dla początkujących zalecany jest ten pierwszy typ, łatwiejszy w użytkowaniu i wymagający mniej wprawy). Niezbędny będzie także drut do lutowania czyli cyna oraz topnik czyli kalafonia lub pasta lutownicza, które służą do oczyszczania lutu, zwilżania lutowanych powierzchni i zapobiegania ich utlenianiu podczas lutowania.

Sprzęt potrzebny do lutowania jest ogólnie dostępny w sklepach z elektronarzędziami. Jakość oraz stopień zaawansowania narzędzia należy dostosować do rodzaju i częstotliwości wykonywanej pracy. Trzeba pamiętać, że rynkowa oferta obejmuje zarówno małe lutownice do pracy z elektroniką (najczęściej wyglądające jak pistolet), jak i większe lutownice, wykorzystywane np. przez dekarzy do lutowania metalowych elementów opierzeń dachu. 

> Jak lutować?

Przystępując do lutowania należy najpierw pobielić grot lutownicy, czyli pokryć go cienką warstwą cyny po uprzednim zanurzeniu w kalafonii. Dzięki temu cyna nie będzie uciekać przed lutownicą. Podczas nabierania cyny należy cały czas przytrzymywać przycisk lutownicy.

Chcąc przylutować na przykład przewód do płytki drukowanej, należy na początek zdjąć z niego izolację. Można to zrobić nożykiem albo specjalnymi szczypcami.

Końcówkę przewodu oraz miejsce lutowania po naniesieniu kalafonii należy również pobielić – nanosząc cynę kolistymi ruchami. Następnie należy rozgrzać jeden z elementów grotem i złączyć go z drugim. Cyna w lucie powinna roztapiać się od rozgrzanego elementu, a nie od grotu lutownicy. Lut powinien być błyszczący i gładki. Lut matowy, z widocznymi pęcherzykami będzie nie tylko mniej wytrzymały, ale również będzie słabiej przewodził prąd. 

● Uwagi dotyczące gorącego grotu i oparów z kalafonii!!!

Ponieważ prace lutownicze to prace z narzędziem i materiałami o bardzo wysokiej temperaturze, podczas lutowania łatwo wyrządzić sobie krzywdę. Należy więc upewnić się, że przygotowane stanowisko jest czyste, narzędzia sprawne, a elementy lutowane umocowane i zabezpieczone przed ewentualnym przesuwaniem się.

Lutowanie – ze względu na wymaganą precyzję i szybkość ruchów – nie jest czynnością, która od razu będzie wychodzić perfekcyjnie, dlatego nie należy zrażać się pierwszymi niepowodzeniami.

Artykuły polecane:

10 narzędzi i drobiazgów, które powinny być w każdym domu

Liczba przedmiotów, jakie gromadzimy w domach, jest wręcz...

Produkty polecane

Zobacz więcej okazji

Przewód YDYp


168 zł/szt.

Zobacz także:

Jak uporządkować garaż?

Garaż to najczęściej miejsce, w którym przechowuje się rzeczy rzadko używane oraz narzędzia do naprawy. Aby praca w garażu przebiegła sprawnie i szybko warto zastanowić się nad...
Dowiedz się więcej

Wyrzynarki – jakie jest ich zastosowanie?

Wyrzynarka należy do niezwykle funkcjonalnych elektronarzędzi, które posiadają szeroki zakres zastosowania. Nadaje się do cięcia różnych materiałów, w których można uzyskać zarówno...
Dowiedz się więcej

Uszkodzony panel podłogowy – co zrobić?

Panele podłogowe to jeden z najpopularniejszych materiałów w naszych domach. Są estetyczne, stosunkowo tanie, efektywne oraz łatwe do ułożenia. Nie trzeba być fachowcem, aby to zrobić i...
Dowiedz się więcej

Czym dogrzewać dom?

Jesienne i zimowe chłody potrafią dać się we znaki niezależnie od stosowanej metody grzewczej w domu czy mieszkaniu. W szczególnie zimne wieczory nasze cztery ściany wymagają nierzadko...
Dowiedz się więcej
OK, zamykam Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie »