Majsterkowanie

Ekogroszek – co warto wiedzieć?

2015-10-16

(0)

Ekogroszek to handlowa nazwa paliwa stałego, które produkowane jest z węgla kamiennego lub brunatnego. Stanowi on bardzo popularny artykuł służący do wytwarzania energii w piecach retortowych z podajnikiem automatycznym. To łatwa i ekonomiczna metoda ogrzewania, ponieważ palenie w tym typie pieców sterowane jest automatycznie, a dzięki dozownikowi spalana jest tylko taka ilość węgla, jakiej potrzeba do uzyskania temperatury ustawionej przez nas na sterowniku. Te cechy powodują, iż piece na ekogroszek często wybierane są do obsługi budynków jednorodzinnych.


 

> Ekonomia rozwiązania
 
Ekogroszek jest jednym z najtańszych źródeł energii. Dodatkowo łatwy w obsłudze piec nie wymaga ciągłych wizyt w kotłowni. Wystarczy tylko raz na jakiś czas napełnić pojemnik zasypowy paliwem. W zależności od wielkości i typu pieca oraz wielkości ogrzewanej powierzchni, jeden pełny załadunek wystarcza na okres od trzech do siedmiu dni. Dodatkowo raz na kilka dni należy usunąć z urządzenia popiół.
 
Kolejną zaletą kotłów retortowych jest fakt, że nie wymagają one stałego rozpalania, a spalanie w nich jest praktycznie bezdymowe. Ekogroszek w trakcie spalania wytwarza też mniej trujących gazów uwalnianych do atmosfery niż węgiel tradycyjny, więc (jak i sama nazwa wskazuje) jest bardziej ekologiczny. Ekogroszek charakteryzuje się ponadto niewielkim stopniem spiekania podczas spalania, dzięki czemu nie ma konieczności tak częstego i uciążliwego czyszczenia paleniska.
 
Kolejna zaleta to ergonomia spalania. Piec retortowy spala w danym momencie tyle ekogroszku, ile dokładnie potrzeba do ogrzania pomieszczeń do wskazanej temperatury. Dzięki temu energia uzyskana ze spalania ekogroszku wykorzystywana jest głównie do ogrzania, a straty cieplne są niewielkie.
 
Ekogroszek można kupić luzem lub pakowany w worki liczące około 15 - 20 kg, dzięki czemu łatwiej go przetransportować do kotłowni umieszczonych wewnątrz domów, do których nie ma możliwości dostarczenia węgla luzem. Jest to oczywiście czystsze rozwiązanie. Małe opakowania pozwalają też na dokonywanie zakupu mniejszych partii towaru – bez konieczności przygotowywania od razu kosztownego zapasu na cały sezon.
 
Przed podjęciem decyzji o zakupie pieca na ekogroszek, warto się jednak zorientować, czy w okolicy, w której mieszkamy, paliwo to jest łatwo dostępne, aby później koszty jego transportu nie były zbyt wysokie.
 
> Jak wybrać ekogroszek?
 
Kupując ekogroszek danego producenta nie należy sugerować się wyłącznie ceną. Należy świadomie wybierać towar wysokiej jakości i pochodzący z certyfikowanego źródła, aby uniknąć problemów z piecem i nie kupić towaru, który nie będzie się nadawał do palenia w piecach tego typu, co niestety czasami się zdarza.
 
Najważniejszymi parametrami, którymi należy się kierować podczas zakupu węgla, są:

>> kaloryczność – określana jest w wartości Mj/kg, im ta wartość jest wyższa, tym więcej ciepła da się wytworzyć podczas spalania tej samej ilości węgla,
>> zawartość siarki – podawana jest w %,
>> zawartość popiołu – również podawana w %,
W obu przypadkach im mniejszy procent tym lepiej.

Artykuły polecane:

Piece i kominki

Rozróżniamy kilka typów ogrzewania : na paliwo stałe (paleniska i...

Zobacz także:

Jak uporządkować garaż?

Garaż to najczęściej miejsce, w którym przechowuje się rzeczy rzadko używane oraz narzędzia do naprawy. Aby praca w garażu przebiegła sprawnie i szybko warto zastanowić się nad...
Dowiedz się więcej

Wyrzynarki – jakie jest ich zastosowanie?

Wyrzynarka należy do niezwykle funkcjonalnych elektronarzędzi, które posiadają szeroki zakres zastosowania. Nadaje się do cięcia różnych materiałów, w których można uzyskać zarówno...
Dowiedz się więcej

Uszkodzony panel podłogowy – co zrobić?

Panele podłogowe to jeden z najpopularniejszych materiałów w naszych domach. Są estetyczne, stosunkowo tanie, efektywne oraz łatwe do ułożenia. Nie trzeba być fachowcem, aby to zrobić i...
Dowiedz się więcej

Czym dogrzewać dom?

Jesienne i zimowe chłody potrafią dać się we znaki niezależnie od stosowanej metody grzewczej w domu czy mieszkaniu. W szczególnie zimne wieczory nasze cztery ściany wymagają nierzadko...
Dowiedz się więcej
OK, zamykam Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie »